کشور ناروی سالانه 125 میلیون دالر را در عرصه بازسازی به افغانستان مساعدت می کند

narvay

اول جوزا 1391 - حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با وینسی استالتنبرگ صدراعظم کشور شاهی ناروی امروز در حاشیه اجلاس سران ناتو در شهر شیکاگوی ایالات متحده امریکا دیدار کرد.

در این دیدار هردو جانب در مورد روابط میان دو کشور، پروسه صلح، انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان و سند همکاری های ستراتیژیک میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

حامد کرزی بر ادامه پروسه صلح و مصالحه در افغانستان تاکید کرده آنرا یکی از اولویت های مهم برای افغانستان دانست.

رئیس جمهور در مورد پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان گفت که افغانستان نمی خواهد پس از سال 2014 بار دوشَ دوستان بین المللی و ناروی باشد و تا حال کارهای بیشتری در این رابطه انجام شده است و مطمین هستیم که افغانستان نیز می تواند مانند سایر کشور ها، مسوولیت های خویش موفقانه به پیش ببرد.

حامد کرزی از اعلام حمایت ها و مساعدت ها از سوی کشورهای مختلف جهان در اجلاس سران ناتو به افغانستان نیز اظهار قدردانی کرد.

همچنان رئیس جمهور کشور در این دیدار تاکید کرد تا کمک های که از جانب کشور ناروی به افغانستان صورت میگیرد باید مورد رضایت مردمان دو کشور بوده و در مصارف آن شفافیت وجود داشته باشد.

در مقابل صدراعظم ناروی بر همکاری های ستراتیژیک میان دو کشور تاکید کرد و اظهار امیدواری نمود که سند همکاری های ستراتیژیک میان دو کشور به امضا برسد.

وی گفت که کشورش سالانه 125 میلیون دالر را در عرصه بازسازی به افغانستان مساعدت می نماید و برعلاوه آن کمک های  خود را به 25 میلیون دالر در عرصه نظامی به افغانستان افزایش می دهد.

همچنان صدراعظم ناروی تاکید کرد که کشورش در زمینه های صحت طفل، معارف و تحصیلات عالی، فعالیت های خود را نیز در افغانستان، گسترش خواهد داد.