رئیس جمهور غنی: در زمان کم، توانستیم جلغوزه را به یک افتخار مبدل کنیم

رئیس جمهور غنی: در زمان کم، توانستیم جلغوزه را به یک افتخار مبدل کنیم

محمداشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان، قبل از ظهر امروز در مراسم تجلیل از روز جلغوزه اشتراک و سخنرانی کرد. 

این مراسم که در قصر چهارچنار ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور غنی هنگام سخنرانی گفت که ثروت پنهانی ما (محصولات) شفاف، مشروع و قابل صادرات می‎باشد. ما در مدت بسیار کم توانستیم که یک ثروت پنهانی (جلغوزه) را به یک افتخار مبدل نمائیم. 

رئیس جمهور غنی با ابراز امتنان از تصمیم مردم ۱۳ ولسوالی در ولایات پکتیا، پکتیکا و خوست مبنی بر حفاظت از جنگلات جلغوزه، از مردم ولایات لغمان، نورستان و کاپیسا نیز خواستار چنین اقدام و فیصله گردید. 

رئیس جمهور کشور از مردم و مسئولین تشکر کرد که جلغوزه را از قاچاق به زنجیرۀ ارزشی و سرمایه مبدل ساختند. وی به مسئولین مربوطه هدایت داد که در قسمت انار، بادام، پسته و دیگر محصولات زراعتی، اقدامات مشابه را روی دست گیرند. 

رئیس جمهور تصریح‌کرد که مردم به ارزش جلغوزه پی برده اند و در این بخش گام نخست برداشته شده است، اما گام های بعدی نیز باید به شکل اساسی برداشته شود و افغانستان به کشور صادراتی منظم محصولات زراعتی مبدل گردد. وی افزود که با تمام اقلام زراعتی صادراتی مراحلی که برای صادرات جلغوزه در نظر گرفته شده است، مدنظر گرفته شود.

رئیس جمهور غنی با اشاره به بلند بودن هزینه‌ی ترانسپورت و کیفیت پائین آن، به وزارت ترانسپورت هدایت داد که اقدامات و اصلاحات اساسی را در این بخش به میان آورد. وی با تاکید گفت که ترانسپورت باید بخش از زنجیرۀ ارزشی شود و لوژستیک شامل نصاب های تدریسی مکاتب تخنیکی پوهنتون ها گردد و همچنان روی زنجیرۀ ارزشی سرمایه گذاری شود. 

رئیس جمهور غنی به بازاریابی برای محصولات زراعتی افغانستان اشاره کرده، گفت که بازارها باز شده اند، ما باید فکرهای خود را باز نمائیم. بازار محصولات زراعتی ما کشورهای منطقه می باشند. منطقه را باید درک کنیم و چیزی را صادر نمائیم که به آن نیاز دارند. 

رئیس جمهور بخاطر حل مشکلات موجود در بخش های پروسس، تولید، صادرات محصولات زراعتی، سرمایه گذاری و پارک های صنعتی، به وزارت زراعت هدایت داد نه تنها به تجلیل از روز جلغوزه اکتفا نه نماییم، بلکه جهت بازاریابی بیشتر برای محصولات زراعتی کشور، تلاش صورت گیرد.

رئیس جمهور کشور گفت که در قصر گلخانه در دفتر اعلیحضرت محمدظاهر شاه بابای ملت، تاج یما پادشاه، اولین شاهی که زراعت افغانستان را بنیادی ساخت گذاشته شده، قالین های اناری در آن هموار گردیده و دیوارهایش با نقش پیداوار زراعتی افغانستان، مزئین خواهد گردید. 

وی افزود که ما با استفاده از قالین، مرمر و چوب افغانستان در بازسازی قصر گلخانه، آن را به مرکز صنایع استفاده شدۀ افغانستان مبدل ساختم تا بازدید کنندگان از این قصر به فرهنگ و محصولات زراعتی ما پی ببرند. 

رئیس جمهور غنی گفت که سفارت خانه های ما در کشورهای دیگر، تنها نمایندگی سیاسی نمی باشند، بلکه هر سفیر افغانستان در کشور مربوطه در بازاریابی و صادارات محصولات زراعتی افغانستان سهم فعال می گیرند. 

رئیس جمهور تصریح کرد که در همکاری میان مردم، سکتور خصوصی و دولت یک تغییر اساسی نیاز است. وی افزود که از نقش زنان در تولید اقلام صادراتی نباید چشم‌پوشی صورت گیرد، به افزایش نقش آنان و ایجاد اتحادیه ها باید توجه اساسی صورت گیرد. 

در این مراسم، وزیران زراعت، مالداری و آبیاری، صنعت و تجارت، معاون اول اتاق های تجارت و سرمایه گذاری، نیز صحبت کردند و از رئیس جمهور غنی بخاطر توجه به جلغوزه و تمام محصولات زراعتی و اقلام صادراتی و نام‌گذاری روز جلغوزه و تجلیل از آن، ابراز تشکر کردند. 

سخنرانان متذکره از کارکردها، دستآوردها و برنامه های آینده شان در رابطه به تولید، پروسس و صادرات جلغوزه و دیگر محصولات زراعتی و اقلام صادراتی، معلومات ارائه کردند. آنان همچنان از چالش های موجود در محصولات زراعتی، پروسس آن، صادرات و سرمایه گذاری صحبت نمودند و برای حل آن پیشنهادات شان را با رئیس جمهور کشور، شریک ساختند. 

آنان گفتند که تاجران افغان سال گذشته از طریق صادرات جلغوزه، بیست میلیون دالر نفع برده اند و دولت با مشارکت سکتور خصوصی همانند جلغوزه، از اقلام زراعتی و صادراتی دیگر نیز حمایت می کند. 

در پایان این مراسم برعلاوه نشر ویدیوی از مراحل تولید، پروسس و صادرات جلغوزه، نمایندگان سکتور خصوصی، سرمایه گذاران، تاجران و بزرگان قومی، به رئیس جمهور غنی تحفۀ ترتیب شده از جلغوزه را اهدا کردند