رئیس جمهور غنی در مراسم اختتامیۀ کار ترمیم و مرمت مسجد جامع پل خشتی اشتراک کرد

رئیس جمهور غنی در مراسم اختتامیۀ کار ترمیم و مرمت مسجد جامع پل خشتی اشتراک کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امروز در مراسم اختتامیۀ کار ترمیم و مرمت مسجد جامع پل خشتی اشتراک کرد و نماز عشا را در آن مسجد ادا نمود.

رئیس جمهور غنی حین ورود به مسجد جامع پل خشتی در حالیکه از سوی رئیس مشرانو جرگه، قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، لوی څارنوال و شماری از وزرا و وزیر مشاوران همراهی می گردید، ابتدا لوح مسجد جامع پل خشتی را رونمایی کرد.

بعداً جواد  پیکار سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی صحبت کرد و ضمن تشکر از توجه رئیس جمهور در زمینۀ احیای آبدات تاریخی و اسلامی گفت که مسجد جامع پل خشتی از لحاظ قدامت دومین مسجد در کابل می باشد که در سال ۱۰۶۹ هجری قمری بنا یافته و در زمان سلطنت عبدالرحمن خان و بعداً در زمان سلطنت حبیب الله خان، شاه امان الله و محمد ظاهر شاه ترمیم و بازسازی گردید.

وی افزود که آمریت پروژۀ ترمیم و بازسازی آبدات تاریخی و مساجد وزارت شهرسازی و اراضی بنابر هدایت رئیس جمهور غنی کار ترمیم و بازسازی آن را با هزینه بیش از ۱۲۹ میلیون افغانی در اواخر سال ۱۳۹۶ آغاز کرد که اینک شاهد مراسم اختتامیۀ کار بازسازی و مرمت آن هستیم.

سرپرست وزارت شهرسازی همچنان در خصوص پروژه های تکمیل شده و پروژه های که تحت دیزان و تدارکات این وزارت قرار دارد، معلومات داد و خواستار منظور پیشنهاد ایجاد ادارۀ ملی ترمیم و مرمت آبدات تاریخی و تحریر پیام یادبود و تاریخی در مورد ترمیم مسجد جامع پل خشتی مزئین با امضای رئیس جمهور و سپردن آن به آرشیف ملی گردید.

سپس رئیس جمهور غنی صحبت کرد و ضمن تبریکی به خطیب مسجد پل خشتی و نمازگزاران، گفت که نظافت جزء ایمان است که متاسفانه این اصل در مقدس ترین مکان های شهر کابل مراعات نشده بود.

وی افزود: شما خوشبختانه شاهد بازسازی مسجد تاریخی پل خشتی هستید که یکی از قدیمی ترین مساجد در افغانستان است و سابقه دیرینۀ ۳۰۰ ساله دارد.

رئیس جمهور گفت که امیدوارم وعدۀ ما در خصوص اعمار مساجد و سایر بناهای اسلامی عملی شده باشد و از همکاران وزارت شهرسازی که در مرمت مسجد جامع پل خشتی تلاش کرده اند، تشکر می کنم و این نمایانگر تعهد آنان به دین و فرهنگ ما می باشد.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد که ما باید اصول اساسی برای حفظ و مراقبت تمام بناهای مرمت و بازسازی شده را ایجاد کنیم تا در اثر عدم مدیریت دوباره آنها را از دست ندهیم.

رئیس جمهور گفت که خداوند بی نیاز را شکرگزارم که افتخار ترمیم و بازسازی مساجد به ویژه مسجد جامع پل خشتی را برایم اعطا کرد و آرزو دارم موجب اعتماد، عزت و افتخار تمام مردم افغانستان شود.

رئیس جمهور کشور گفت که کار اعمار ۳۷۷ مسجد در تمام ولسوالی های کشور ادامه دارد و ۲۶ مسجد در ولایات که مسجد جامع نداشتند، اعمار و برای نمازگزاران آماده شده اند.

متعاقباً مولوی عنایت الله بلیغ خطیب مسجد جامع پل خشتی و مشاور مقام عالی ریاست جمهوری در بارۀ اجر و ثواب اعمار مساجد در دین مبین اسلام صحبت کرد و از توجه رئیس جمهور به بازسازی و مرمت مسجد جامع پل خشتی ابراز امتنان نمود.

در اخیر رئیس جمهور غنی، پیام یادبود و تاریخی در مورد ترمیم مسجد جامع پل خشتی را با امضای خویش مزئین نمود.