رئیس جمهورغنی: اردوی ملی ما با قوت کامل و به سرعت در حال مبدل شدن به نیروی متعهد به ارزش های ملی است

رئیس جمهورغنی: اردوی ملی ما با قوت کامل و به سرعت در حال مبدل شدن به نیروی متعهد به ارزش های ملی است

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و سرقوماندان اعلی قوای مسلح، عصر امروز در مراسم فارغان دور هفدهم اکادمی افسران پوهنتون دفاع ملی مارشال فهیم، اشتراک و سخنرانی کرد.

در این مراسم که در تالار وزارت دفاع ملی برگزار شده بود، رئیس جمهور غنی در سخنرانی اش ضمن تبریکی به فارغان، گفت که امروز برای من جای افتخار است که دور هفدهم اکادمی نظامی، یکبار دیگر بهترین فرزندان ما را در خدمت وطن و مردم قرار می دهد.

وی افزود که هر کدام شما نور چشم این مملکت و برهان قاطع برای آزادی، استقلال و جمهوریت هستید و نمونۀ ایثار، فداکاری و خدمتگزاری به وطن و مردم می باشید.

رئیس جمهور گفت که از هر فرد شما دختران و پسران جوان و خانواده های تان که خدمت در صفوف قوای مسلح را نسبت به هر وظیفۀ دیگر ترجیح دادید، تشکر می کنم. 

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که شما نمایندگان وحدت ملی افغانستان هستید و بار مسئولیت دفاع از استقلال این سرزمین بر دوش تان قرار دارد و من یقین کامل دارم که آنرا موفقانه به سرمنزل مقصود می رسانید.

رئیس جمهور کشور با بیان اینکه منسوبین اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی در دل هر افغان جای دارد و همه بالای تان افتخار می کند، گفت که بحیث سرقوماندان اعلی قوای مسلح از هماهنگی و تلاش مسئولین سکتور امنیتی و دفاعی کشور قدردانی می کنم.

وی افزود که امروز، روزی است که از شهدا یادآوری کنیم و با آنان تجدید عهد نمائیم، خانوادۀ هیچ شهید ما بدون رسیدگی باقی نمی ماند، کوتاهی در قسمت رسیدگی به شهدا و زخمی های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، پذیرفتنی نیست.

رئیس جمهور با اشاره به حمله مذبوحانه دیروز بالای امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری گفت که این حمله ناکام ماند، اما یکبار دیگر به خانواده های شهدا تسلیت می گویم و به مجروحین صحتمندی کامل آرزو دارم. 

وی افزود: شما همت افغانی و کردار و رفتار شجاعانۀ امرالله صالح را مشاهده کردید که پس از وقوع این رویداد تروریستی با متانت و بدون خستگی، مدت دو ساعت در نشست با هیات آسترالیایی اشتراک کرد و من از هر کدام شما جرئت مانند او را می خواهم و یقین کامل دارم که این جرئت و متانت را دارید.

رئیس جمهور گفت که شما پاسبان جمهوریت هستید و دولت جمهوری اسلامی افغانستان تعهد دارد که از فرد فرد قوای امنیتی و دفاعی حمایت کند و هیچ گاهی بالای آنان معامله نخواهد شد.

رئیس جمهور غنی از دستآوردهای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در تامین امنیت لویه جرگه و کمک به آسیب رسیدگان سیلاب های اخیر، قدردانی کرده، گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی ما در میدان جنگ و صلح، افتخار ما هستند.

رئیس جمهور گفت که اردوی ملی ما به قوت کامل و به سرعت در حال مبدل شدن به اردوی متعهد به ارزش های ملی، تمثال وحدت ملی و کفایت مسلکی می باشد.  

رئیس جمهور غنی در اخیر سخنانش گفت که احساسات بلند تان نمایانگر این است که ما به پای خود ایستاده می شویم و صلح آمدنی است، اما صلحی که جوابگوی خواسته های ملت افغانستان باشد و در آن نقش قوای امنیتی و دفاعی بحیث حافظ نظام، آبرو و عزت افغانستان محفوظ باشد.

در این مراسم منیره یوسف زاده معاون وزارت دفاع ملی در امور پرسونل و تعلیمات نیز صحبت نموده، گفت: این فراغت نشاندهندۀ آنست که اردوی ملی افغانستان، اردوی مسلکی است که دانش، تخصص و تجربه یکجا شده تا افسرانی را مورد آموزش قرار دهد که نه تنها مسلح به تجهیزات نظامی هستند، بلکه مسلط به دانش مدرن و تخصص بوده و تعهد در قبال وطن و مردم شان دارند.

وی با اشاره بر اینکه اکادمی متذکره به هدف تعلیم و تربیه افسران جوان اردوی ملی به سطح قوماندانان بولک در سال ۲۰۱۳ به کمک کشورهای بریتانیا، آسترالیا، دنمارک و زیلاند نو در چوکات ناتو ایجاد شده است، افزود که از این اکادمی تا اکنون ۵۲۰۳ تن که آموزش های تئوری و عملی در دوره های مختلف دیده اند، فارغ شده و از آن جمله ۳۰۰ تن آنان را دختران نظامی تشکیل میدهد.

معاون وزارت دفاع ملی در امور پرسونل و تعلیمات گفت که مراکز تعلیمی و تحصیلی تحت چتر واحد، به هدف تطبیق سیستم پاسخگوی تعلیمی و تحصیلی در سراسر اردوی ملی افغانستان، به خودکفای لازم رسیده است.

همچنان در این مراسم دگرجنرال گایلس هیل معاون قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان نیز صحبت کرده، گفت که امروز نمایانگر یک نقطۀ عطف است که در نتیجۀ تلاش های مشترک و مشارکت ما و در یک سفر طولانی بدست آمده است.

وی افزود که هدف مهم این اکادمی توجه خاص روی موضوعات رهبری با کیفیت و معیاری می باشد و مشارکت درازمدت و دوامدار ما را نشان میدهد.

در این مراسم سردار ولی هوتک به نمایندگی از فارغان صحبت کرده، گفت که ما در این اکادمی؛ آموزش های نظامی، مسلکی، وطن دوستی، وحدت ملی، شجاعت، ایثار و فداکاری را فرا گرفته ایم.

وی افزود که ما بخاطر دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی، آمادۀ هرگونه خدمت در هر گوشه و کنار کشور هستیم.

در این مراسم، امر سرپرست وزارت دفاع ملی بخاطر تثبیت رتبه و تعیین بست ۲۶۷ تن از فارغان دور هفدهم اکادمی افسران پوهنتون دفاع ملی مارشال محمد قسیم فهیم از سوی تورن جنرال زلمی عسکرزاده رئیس پیژنتون وزارت دفاع ملی قرائت گردید. 

در اخیر مراسم، رئیس جمهور غنی دیپلوم سه تن از فارغان ممتاز دور هفدهم اکادمی افسران پوهنتون دفاع ملی مارشال فهیم را توزیع کرد و برای فارغان اکادمی مذکور موفقیت و پیروزی در امور محوله آرزو نمود.#