رئیس جمهور غنی: بامیان امروز در روایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

رئیس جمهور غنی: بامیان امروز در روایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز در سفرش به ولایت بامیان در جلسه بزرگ مردمی اشتراک کرد و خواست ها، پیشنهادات و مشکلات  بزرگان، متنفذین و اقشار مختلف مردم آن ولایت را استماع نمود.

ابتدا والی بامیان صحبت کرد و ضمن خوش آمدید به رئیس جمهور و هیات همراه اش، گفت که مردم ولایت بامیان از برنامه ها و فعالیت های انکشافی دولت قدردانی می کند و از پروسه صلح تحت رهبری و مالکیت حکومت افغانستان و دیدگاه واضح رئیس جمهور در این خصوص، حمایت می نماید.

وی خواهان گسترش برنامه میثاق شهروندی در ولسوالی ها و تطبیق برنامه دسترخوان ملی در ولایت بامیان گردید.

بعداً حاجی محمد حسن اسدی عضو شورای ولایتی، الحاج محمد سجاد محسنی عضو  شورای علما، اسماعیل ذکی به نمایندگی از جامعه مدنی و معصومه امیری به نمایندگی از زنان، خواست ها و پیشنهادات شان را با رئیس جمهور شریک ساختند.

آنان خواهان احداث میدان هوایی بین المللی در شیبرتو، میکانیزه شدن زراعت، تعدیل واحد های اداری در ولسوالی های ورث و پنجاب، وصل دهلیز شمال و جنوب، تسریع کار سرک دوشی- بامیان، ایجاد شفاخانه ها در ولسوالی ها، توجه به مشکل کم آبی سیغان، افزایش حضور زنان در ادارات دولتی، توجه به مرکز معتادین، ایجاد مرستون، استخراج معیاری معدن حاجی گگ، سرک حلقوی بامیان، اعمار شهرک صنعتی، افزایش سهمیه حج، آب آشامیدنی، توجه به صنعت گردشگری، دسترسی به انرژی برق، توجه به معارف، جایگاه معنی دار زنان در پروسه صلح، ایجاد پوهنځی های طب، حقوق و انجنیری در چوکات پوهنتون بامیان و ایجاد مارکیت ستندرد به محصولات زنان شدند.

متعاقباً استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور صحبت کرد و ضمن یادآوری از ویژگی های تاریخی و فرهنگی بامیان گفت که توسعه پایدار بامیان از اولویت‌های مهم حکومت افغانستان است.

وی افزود: حکومت افغانستان در دو سال گذشته گام به گام از پروسه صلح حمایت کرده و امروز در مرحله مهم مذاکرات میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان داخل شده ایم.

استاد دانش گفت که هیچ کسی از راه جنگ به پیروزی نمی رسد و این مذاکرات به گونه ای مدیریت شود که ما را به صلح باعزت و امنیت پایدار برساند، صلحی که نه تنها دستآوردهای دو دهه گذشته به خطر مواجه نشود، بلکه بیشتر تقویت گردد.

سپس امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور صحبت کرد و از مردم ولایت بامیان بخاطر اینکه خواست ها و مشکلات شان را به گونه واضح شریک نمودند، تشکر کرده، گفت که یک قسمتی از وعده های تان قابل انجام شدن است.

وی در خصوص صلح و ارزش های جمهوریت صحبت  کرد و از مردم بامیان خواست که سهم جوانان شان را در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی بلند ببرند.

رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت ها و پیشنهادات متذکره، گفت که در مورد ویژگی های بامیان هرچه بگوییم، کم است. بامیان آینده نگر، پاسدار جمهوریت، متعهد به وحدت ملی، حقوق شهروندی، مساوات و عدالت اجتماعی، معتقد به حقوق زنان، نمونه وفاق مذاهب و خواهان انکشاف در مطابقت به نیازمندی های قرن ۲۱ است.

وی افزود که بامیان امروز بامیان پنج سال قبل نیست، بامیان امروز در روایت سیاسی افغانستان نقش اساسی دارد.

رئیس جمهور غنی گفت که حفاظت آثار تاریخی بامیان وظیفه هر بامیانی و هر افغان دیگر است. در آن روز که طالبان مجسمه های بودا را انفجار دادند، هر افغان بامیانی بود و قلب هر کدام شان جریحه دار شد.  

رئیس جمهور گفت که بامیان دیگر زندان جغرافیایی افغانستان نخواهد بود و تفاوت اساسی در مقدار سرمایه‌گذاری در این ولایت آمده است، زیرا ما به وحدت ملی و انکشاف متوازن متعهد هستیم.

رئیس جمهور در خصوص صلح گفت که صلح تدبیر، تعمق و پایداری میخواهد و نقشه راه صلح، فرمایشات لویه جرگه بوده که حدود آنرا واضح ساخته است.

وی افزود که که خواست و اراده ملی ما این است که صلح وسیله ختم خشونت سرتاسری و بحران ۴۰ ساله افغانستان باشد.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد که تمام آب های افغانستان در چهار سال آینده به صورت اساسی مدیریت می شود. سرمایه معادن ما یک تریلیون دالر تخمین شده است و ما باید سرمایه بشری خود را قسمی انسجام دهیم که به پا ایستاده شود.

 رئیس جمهور گفت که تیم رهبری حکومت مصمم، واحد و یکپارچه است و در حراست از منافع ملی استوار ایستاده می باشد.

رئیس جمهور غنی در اخیر سخنانش خاطرنشان کرد که جمهوریت متعلق به همه ماست و آواز رسای هرجوان، زن، مرد و عالم این کشور را به حمایت از جمهوریت خواهان هستیم.

در جریان این سفر رئیس جمهور و هیات همراه اش از جریان کار احداث سرک یکاولنگ- دره صوف در حالی دیدن کرد که از سوی مسئولین مربوطه در مورد پیشرفت کار آن، معلومات ارائه می گردید. 

این سرک به هزینۀ ۲۰۴.۹ میلیون دالر امریکایی احداث می گردد که ولایت بامیان را به شمال کشور وصل می سازد و طول آن ۱۷۸ کیلومتر می باشد.

کار احداث سرک متذکره در ۳ اگست ۲۰۱۷ آغاز شده و قرار است در ماه فبروری ۲۰۲۱ به پایۀ اکمال برسد. از این جمله ۱۰۴ کیلومتر آن مربوط بامیان می شود که توسط شرکت CRBC چینایی تطبیق می گردد و کار آن ۲۲ در صد پیشرفت کرده و تا اکنون بیشتر از ۲۶ کیلومتر آن اسفالت شده است.

همچنان رئیس جمهور و هیات همراه اش در جریان این سفر از ساحات باستانی و تاریخی بامیان از جمله مجسمه های بودا(صلصال و شهمامه) و پارک ملی بند امیر دیدن کردند.#