رئیس جمهور غنی به پیکر شهدای رویداد اخیر هلمند، ادای احترام نمود

رئیس جمهور غنی به  پیکر شهدای رویداد اخیر هلمند، ادای احترام نمود

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز طی مراسمی، به پیکر شهدای منسوبین قوای مسلح  کشور که اخیراً در ولایت هلمند به شهادت رسیدند، ادای احترام کرد.

رئیس جمهور در شفاخانه شهید محمد داوودخان، ضمن اتحاف دعا به ارواح شهدای رویداد اخیر هلمند و ابراز غمشریکی به اعضای خانواده های شهدا و رهبری وزارت دفاع ملی، گفت که به همه تسلیت می گویم و خون پاک این شهدا، افتخار افغانستان و سربلندی ملت است.

رئیس جمهور گفت که هزاران تن در هلمند بی خانمان شدند، اگر شهادت آنان و قهرمانی سایر منسوبین قوای مسلح در کشور نمی بود، میلیون ها انسان، بی خانمان می شدند. آنان وظیفه داشتند تا شهدای اردوی ملی را انتقال دهند و به زخمی های آنان رسیدگی نمایند و این نشانه تعهد، اخلاق بلند و عزت آنان است که نیروهای ما برای همیش آنرا تبارز داده اند.

رئیس جمهور کشور گفت: پیلوت های قهرمان قوای هوایی ما که در شرایط دشوار وظایف شان را به وجه احسن انجام می دهند و در دره های صعب العبور پرواز می کنند، از صمیم قلب از آنان تشکر می کنم. وی افزود که ظرفیت ایجاد شده در قوای هوایی به ویژه در مجموع نیروهای امنیتی و دفاعی ما قابل افتخار می باشد.

رئیس جمهور غنی خطاب به خانواده های شهدای رویداد اخیر هلمند، گفت که من درد هر کدام شما را احساس می کنم، تمام مردم و رهبری حکومت در این غم و درد بزرگ با شما شریک هستند و آن را به تمام معنا احساس می کنیم. هفته آینده در یک نشست ویژه در رابطه به رسیدگی به خانواده های شهدا، از شما می شنوم.

رئیس جمهور غنی به مشاور امنیت ملی و مسئولین نهادهای امنیتی و دفاعی بخاطر رسیدگی هرچه بهتر به خانواده های شهدا، هدایات لازم داد که اصول و مقرره های موجود را به گونۀ واضح ارزیابی و بازنگری نمایند تا به هر سرباز، افسر و تمام منسوبین  و خانواده های شهدا، رسیدگی بهتر صورت گیرد.

رئیس جمهور با اشاره به رویداد اخیر هلمند گفت که شهدای این رویداد، حافظان کشور و تمام مردم بودند و همه ملت به آنان افتخار می کند. بخاطر شهادت آنان تمام مردم همدلی،  همبستگی و غمشریکی خود را ابراز داشتند. وی افزود که ما همه رفتنی هستیم، اما راه این شهیدان ما، راه با افتخار است. برای شهدا بهشت برین و برای شما صبر جمیل خواهانم و برای سربلندی افغانستان دعا می نمایم.

سپس امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری صحبت کرد و گفت که مراتب تسلیت و همدردی عمیق خویش را برای شما ابراز میدارم. درد و غم شما، درد مشترک افغانستان است،  برای شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی در هر گوشه و کنار کشور جنت برین و برای خانواده های آنان صبر  و شکیبایی آرزو دارم. این شهدای پاک، مقام دنیوی و اخروی دارند.

امرالله صالح گفت که آن ظرف ظریفی که عزت افغانستان، بیرق ملی، تاریخ، نظام، پولیس، حقوق مساوی همه و جغرافیای افغانستان در آن جمع است، سنگینی این بار به شانه های اردوی ملی، پولیس ملی، امنیت ملی و نظام افغانستان می باشد. آنان از گوشه و اکناف افغانستان جمع شده اند و مشترکاً از بیرق ملی و ارزش ها دفاع می نمایند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد که در لحظات ناگوار قرار داریم، اما این لحظات سرنوشت ما را منحیث یک ملت، جغرافیا و دولت، تعیین می کند و امروز فرزندان قهرمان شما به خون خود نوشتند که این سرنوشت از سوی یک گروه ظالم که به نیابت از دیگران جنگ می کنند، زیر پا شده نمیتواند.

وی افزود که دشمن از صلح خواهی ما انتباه نادرست کرده است ، آنان از  روی معامله و تفاهمی که با دیگران دارند، اراده ملی افغان ها را دست کم گرفته اند. وی اطمینان داد که ما از این حالت موفقانه بیرون می شویم و امروز در هر گوشه و کنار کشور، مردم در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی ما با قوت ایستاده اند.

معاون اول رئیس جمهور گفت که طالبانی سازی افغانستان ممکن نیست. در ظرف کوچک و تاریک طالب، ملت ۳۵ میلیونی با این قدر تنوع، ساختار و پیچیدگی، جا نمی شود. اما زیر  این بیرق و ترحم  ملت ما، آمدن و مدغم شدن طالب به عنوان یک گروه، امکان پذیر است.

صالح گفت که برای من هر شهید یک عدد نه، بلکه یک چهره است که  به دنبال آن افتخارات شخصی، قهرمانی، فداکاری و هزاران دعا را می بینیم. غم مادران، خواهران و پدران هر شهید را نه تنها درک می کنیم، بلکه همانند کوه هندوکش آن را به شانه حمل می نماییم و غم شما، غم همه ما می باشد.

معاون اول رئیس جمهور گفت که با داشتن  این نظام  که از عزت مردم دفاع می کند، افتخار می کنیم. همچنان وی از حضور و اشتراک رئیس جمهور، رهبری سکتور امنیتی و دفاعی و نمایندگان شورای ملی در این مراسم تشکر کرد.

در اخیر، رئیس جمهور غنی و امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری تابوت های شهدای رویداد اخیر هلمند را که بالای شانه‌های منسوبین قطعۀ تشریفات حمل می شدند، تا محل معین مشایعت نمودند.