رئیس جمهور غنی با معاون صدراعظم و وزیر خارجه ترکمنستان، دیدار نمود

رئیس جمهور غنی با معاون صدراعظم و وزیر خارجه ترکمنستان، دیدار نمود

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر امروز با رشید مرادوف معاون صدراعظم و وزیر امور خارجۀ ترکمنستان، در ارگ دیدار کرد.

ابتدا رئیس جمهور غنی ضمن خوش آمدید به رشید مرادوف و هیات همراه اش، گفت که مناسبات میان افغانستان و ترکمنستان، برادرانه و دوستانه بوده و در چند سال گذشته در بخش های مختلف تجارتی، ترانزیتی، اقتصادی و سیاسی، پیشرفت های مزید یافته است.

در مقابل، رشید مرادوف معاون صدراعظم و وزیر امور خارجۀ ترکمنستان در مورد روابط دو کشور صحبت کرد و گفت که حکومت ما خواهان گسترش این مناسبات است و ما از دیدگاه و اجندای حکومت افغانستان برای اتصال منطقوی، حمایت می نماییم.

وی افزود که ترکمنستان از پروسۀ صلح و تلاش های رئیس جمهور غنی برای تامین صلح و ثبات در افغانستان، حمایت می کند.

در این دیدار هر دو جانب در مورد پروژه های مهم اقتصادی از جمله پروژه های تاپی، تاپ و فایبر نوری، خط آهن میان دو کشور و احداث بندها در افغانستان بحث و تبادل نظر نمودند و بر توسعۀ همکاری ها در این زمینه ها تاکید ورزیدند.

وزیر خارجۀ ترکمنستان گفت که قرار است ما در سال جاری میلادی شاهد افتتاح پروژه های بزرگ در افغانستان باشیم، چنانچه کار ساخت پایپ لاین تاپی در خاک ترکمنستان به اتمام رسیده و تدابیر لازم بخاطر آغاز کار تمدید پایپ لاین متذکره در خاک افغانستان گرفته شده است.

رئیس جمهور غنی از تلاش ها و حمایت ترکمنستان از افغانستان به ویژه تلاش های دو جانبه بخاطر تطبیق پروژه های تاپی، تاپ، فایبر نوری و خط آهن، ابراز امتنان کرد.

رئیس جمهور گفت: تمرکز ما این است که برق بیشتر را از ترکمنستان وارد کنیم و واردات برق و تکمیل پروژه های بزرگ اقتصادی، از اولویت های مهم حکومت افغانستان می باشد.

همچنان رئیس جمهور محمد اشرف غنی در مورد گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان دو کشور صحبت نموده، گفت که صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در منطقه است و می خواهیم در سال جدید میلادی روابط ما بیشتر گسترش یابد و ما بتوانیم پروژه های بزرگ را به شمول پروژه های تاپی، تاپ، فایبر نوری و خط آهن به پایه اکمال برسانیم.

وی افزود که ترکمنستان منحیث یک همسایه نیک، سیاست بی طرفانه و حسنه با همه کشورها به ویژه افغانستان دارد و این مثال خوب روابط میان دو همسایه است. ما خواهان روابط نیک و دوستانه با تمام همسایه های خویش هستیم و هیچگاه نمی خواهیم که بخشی از تنش منطقوی باشیم.

رئیس جمهور گفت که امروز علمای ترکمنستان همانند سایر علمای جهان، خشونت را در افغانستان تقبیح می کنند.

در این دیدار در مورد تحصیلات جوانان افغان در ترکمنستان نیز صحبت شد و وزیر خارجۀ ترکمنستان آمادگی خویش را بخاطر اعطای بورسیه های تحصیلی به جوانان افغان، ابراز کرد و رئیس جمهور از آن تشکر نمود.#