سخنرانی نرندرا مودی، نخست وزیر هند در مراسم در مراسم امضای تفاهمنامه اعمار بند شاتوت

سخنرانی نرندرا مودی، نخست وزیر هند در مراسم در مراسم امضای تفاهمنامه اعمار بند شاتوت

جلالتمآب رییس جمهور غنی؛

تشکر از سخنرانی بسیار زیبای‌تان.

می‌خواهم سلام‌های خود را به همه همکاران شما و دوستانم در افغانستان تقدیم کنم.

نخست از این که حضورم در این مراسم با تأخیر همراه بود، از شما معذرت می‌خواهم. ما جلسه‌‎ای در پارلمان داشتیم و برخی کارها در پارلمان ایجاب می کرد تا من آنجا بمانم و به همین دلیل، آمدنم با تأخیر همراه شد.

امروز در حقیقت، شاهد یک نقطه عطف دیگر در دوستی دیرینه افغانستان و هند هستیم. هند و افغانستان، نه تنها از لحاظ جغرافیایی با هم وصل هستند، بلکه روابط تاریخی و فرهنگی نیز کشورهای ما را با هم پیوند داده و بر یکدیگر تأثیر گذار بوده‌اند.

روابط چندصدساله و دیرینه ما، در زبان‌‎ها، غذا، موسیقی و ادبیات دو کشورانعکاس و تجسم یافته است. 

دوستان؛

همه می دانند که دریاها تمدن های بزرگی را در جهان پرورش داده اند. دریا ها به عنوان سرچشمه حیات، ملت‌ها و جوامع ما را تعریف و توصیف می نماید. ما در هند، دریای گنگا را به مثابه مادر خود می‌پنداریم و برنامه‌ای را تحت عنوان نامی گنگا راه‌اندازی کرده‌ایم تا به آن طراوت و تازگی دوباره ببخشیم. تقدیس دریاها، بخشی از میراث مشترک هند و افغانستان است. 

مولانا جلال‌الدین رومی رابطه عمیقی که بین دریا و تمدن وجود دارد را به تصویر کشیده است؛ دریایی که در تو جاریست، در من نیز جاریست.

دوستان؛

تقریبا از دو دهه گذشته بدینسو، هند از مهمترین شرکای انکشاف افغانستان بوده است. پروژه های انکشافی ما در افغانستان در بخشهای مختلف همچون انکشاف زیربناها، ظرفیت‌سازی، زراعت، معارف و صحت می‌‎باشد. ده سال قبل، با احداث لین انتقال برق در پلخمری، برق‌رسانی به  کابل بهبود یافته است. شاهراه دلارام – زرنج به طول 218 کیلومتر به عنوان یک مسیر بدیل برای اتصال در افغانستان محسوب می‌شود. 

بند (سلما) که چند سال پیش به اکمال رسید منتج به تقویت روند برق رسانی و سیستم آبیاری در ولایت هرات گردیده است. اعمار ساختمان پارلمان افغانستان، سمبولی از دموکراسی است که مردم هند و افغانستان بدان باور دارند. مشخصه برجسته این پروژه‌ها این است که منتج به تقویت بیشتر دوستی هند و افغانستان و همکاری متقابل ما شده‌اند. 

به همین ترتیب، این نزدیکی و دوستی ما در زمان مبارزه با ویروس کرونا نیز آشکار بود. چه دوا باشد، چه کیت‌های حفاظت فردی (PPE Kits)، چه فرستادن واکسین‌ کرونا ساخت هند؛ نیازمندی‌های افغانستان همیشه برای ما حایز اهمیت بوده و این روند در آینده نیز ادامه خواهد یافت. 

بنابراین، می‌توانم بگویم که اساس بند شاتوت که امروز تفاهم نامه آن راامضا می‌کنیم، تنها از خشت و مصالح ساخته نخواهد شد، بکله بر تهداب قوی دوستی هند و افغانستان اعمار خواهد شد. 

شهر کابل در قلب مردم هند جایگاه خاص دارد. همانطوری که اشاره نمودید چندین نسل با خواندن داستان کابلی والا  که توسط رابیندرانات تاگور نوشته شده بزرگ شده‌اند. احساس خوشی خاصی برایم رخ می‌دهد، وقتی دانستم که بند شاتوت، آب آشامیدنی را برای شهروندان کابل فراهم می‌نماید. در عین زمان، این بند انکشاف شبکه آبیاری را در دریای کابل نیز امکان پذیر می‌سازد.

دوستان وقتی در دسمبر 2015 برای افتتاح ساختمان پارلمان به کابل آمدم،عشق و محبت به هند را در چشم هر زن و مرد و کودک افغان دیدم. زمانی که در افغانستان بودم، هیچگاهی احساس نکردم که در خانه دیگری باشم، بلکه حس می‌کردم که در خانه خود  هستم.

از بدخشان تا نیمروز و از هرات تا کندهار، می‌خواهم به هر خواهر و برادر افغان اطمینان بدهم که هندوستان کنار شما ایستاده است. هند در هر قدم از سفری که آغاز کرده‌اید در کنار شما خواهد بود؛ سفری که با صبر، شجاعت و عزم راسخ همراه بوده است. هیچ نیروی خارجی نمی‌‎تواند مانع انکشاف افغانستان یا دوستی هند و افغانستان شود.

جلالتمآب رئیس‌جمهور غنی؛

ما نگران افزایش خشونت در افغانستان هستیم. شهروندان بی‌گناه، خبرنگاران و کارمندان، هدف حملات بزدلانه قرار می‌گیرند. ما خواستار پایان فوری خشونت شده و از آتش بس فوری و همه جانبه حمایت می‌کنیم. خشونت و صلح در تضاد با یکدیگر قرار دارند و هر دو در عین زمان نمی‌توانند وجود داشته باشد. هند و افغانستان هر دو به عنوان همسایگان نزدیک و شرکای استراتیژیک می خواهند منطقه را عاری از مشکلات تروریزم و افراط گرایی بیبینند.

هند از پروسه صلح به مالکیت، رهبری و تحت مدیریت افغان‌ها حمایت می‌کند. از سوی دیگر، تقویت وحدت داخلی میان مردم افغانستان بسیار مهم است.

من اطمینان دارم که یک افغانستان متحد قادر به مقابله با هر چالشی خواهد بود. از دید ما، موفقیت افغانستان، موفقیت هند و کل منطقه را در پی خواهد داشت. 

ما می‌خواهیم یک بار دیگر به همه دوستان افغان از دوستی هند اطمینان دهیم. من از تمام برادران و خواهران عزیز افغانستان به خاطر اعتمادی که به هند داشته‌اند، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم.

تشکر