اعلامیه مطبوعاتی


دولت جمهوری اسلامی افغانستان از اعلان آتش بس سه روزه طالبان در روزهای عید سعید فطر آگاه است، ولی تاکید ما و مردم افغانستان بر آتش بس واقعی و دایمی می باشد.
توسل به خشونت، قتل و کشتار افراد ملکی، انهدام زیربناها و اماکن عامه نه تنها در روز های عید بلکه در هیچ روزی جواز شرعی ندارد. اکنون که نیروهای بین المللی از افغانستان خارج می شوند و مراجع معتبر دینی و علمای جهان اسلام جنگ در افغانستان را خلاف رهنمودات دینی میدانند، طالبان هیچ دلیل شرعی برای ادامه کشتار مردم افغانستان ندارند.


پیام ما به گروه طالبان این است که حملات آنان بر مردم و تاسیسات عامه در جریان ماه مبارک رمضان به ویژه حملات اخیر شان در ولایات لوگر، هلمند، غزنی، هرات، بغلان، فاجعه دشت برچی کابل و حادثه المناک امروز در زابل نشان میدهد که اعمال خشونت و تلاش برای ایجاد فضای رعب و وحشت بر مردم افغانستان برای رسیدن به اهداف سیاسی و استخباراتی تنها باعث انزجار و تنفر بیشتر مردم افغانستان می شود. طالبان از عملیات چند هفته اخیر شان این را هم باید آموخته باشند که محاسبه شان از پیروزی در میدان جنگ در مقابل نیروهای امنیتی و دفاعی قهرمان افغانستان اشتباه محض بوده است.


به نماینده گی از مردم افغانستان یکبار دیگر از طالبان می خواهیم تا به خواست برحق مردم برای آتش بس دایمی لبیک گفته و به میز مذاکره برگردند، تا مردم ما به حق اساسی شان که همانا زنده گی در فضای صلح عادلانه و پایدار است، برسند.


رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و سرقوماندان اعلی قوای مسلح به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان دستور داده است تا به احترام روزهای عید، آتش بس را مراعات نموده و مانند همیشه در تامین امنیت مردم افغانستان بکوشند و در صورت تخطی دشمن در دفاع از مردم خویش دریغ نورزند.