ترجمه صحبت‎های رئیس‎جمهور اشرف غنی و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده

ترجمه صحبت‎های رئیس‎جمهور اشرف غنی و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده

نانسی پلوسی

صبح بخیر، جناب رئیس‌جمهور. یک بار دیگر، به عنوان رئیس مجلس سنای ایالات متحده امریکا، افتخار دارم که تشریف‎فرمایی شما را به کاخ کانگرس خوشامدید بگویم. ما با شماری از دوستان در اینجا منتظر دیدار با شما بودیم. همان طور که می‌دانید، در جریان بیست سال گذشته، کشورهای ما با یکدیگر روابط محکم داشته‎‌اند.

از آنجایی که این روابطه وارد یک مرحله جدید می‌شود، منتظر هستیم که چگونه می‌توانیم این روابط را از طریق کمک‌‎های بشردوستانه تقویت کنیم. همان طور که می‎دانید، در کشور ما علاقه‌مندی زیاد در مورد آینده زنان و دختران در افغانستان وجود دارد. به نظر من، پیشرفت‌هایی در این راستا صورت گرفته که من خودم در جریان 9 سفری که به افغانستان داشتم، شاهد آن بودم. از رهبری شما و بانو غنی در این زمینه تشکر می‌کنم.

ما منتظر هستیم تا در مورد چگونگی تقویت روابط‌مان از طریق کمک‌های بشردوستانه گفتگو کنیم. دوستی ما عمیق و شخصی است و برای ما ارزشمند است. دیداری که شما از کانگرس داشتید، برای هر دو کشور، علی‌الخصوص برای ما، حایز اهمیت است. با این صحبت‌ها، یکبار دیگر به شما خوشامدید می‌گویم.

رئیسجمهور اشرف غنی

محترمه رئیس مجلس نمایندگان؛ از شما به خاطر صحبت‎های‎تان تشکر می‎کنم.

خرسندم که اینجا حضور دارم. نخست، تصمیم رئیس‎جمهور بایدن، یک تصمیم استراتیژیک بوده و ما به این تصمیم احترام می‎گذاریم. تصمیم مذکور در رابطه با فصل جدید مناسبات دوستانه ما، روابط استراتیژیک ما، رابطه مردم با مردم، رابطه دولت با دولت که ما روی آن تمرکز کرده‎ایم، اتخاذ شده است.

بحث‎های ما مفید و مؤثر بوده و منتظر تصامیم نهایی و دیدار با رئیس‎جمهور بایدن هستیم.

نخست، تمایل دارم که شما به خاطر دیدارهای متعدد از افغانستان و علاقه‎مندی ژرف‎تان به افغانستان، به خاطر رهبری‎تان و خصوصاً در راستای توانمندسازی زنان افغان که قلباً به آن علاقه داشته‌ام، ابراز امتنان کنم.

بانوی اول نیز با من یکجا شده و سپاسگزاری همه زنان افغانستان را به شما ابراز می‎کند.

آنچه مرا در جریان کار روزانه‏ام تحت تأثیر قرار می‎دهد، دیدار با متعلمین نوجوان دختر است. وقتی از آنان می‎پرسم که چند نفر از شما می‎خواهید رئیس‎جمهور شوید، هشتاد الی نود درصد آنان دست‎های خود را بالا می‎کنند. این، افغانستان نوین است. 

ما پس از بیست و یک سال همکاری قوای امنیتی بین المللی، با یک گذار/انتقال منظم روبرو هستیم.

منتظر هستم که با شما در مورد جزئیات آن صحبت کنم. همکاری شما از طریق کمک‎های بشردوستانه برای مردم افغانستان که با چالش‎های متعدد اعم از موج سوم ویروس کرونا، خشکسالی و بیجاشدگی در نتیجۀ حملات وحشیانه طالبان مقابل هستند، ضروری خواهد بود.

جناب رئیس مجلس، از شما تشکر می‎کنم. از شما به خاطر دوستی و تعهدتان نسبت به توانمندسازی و بهبود زندگی زنان و دختران افغان و همه مردم افغانستان ابراز امتنان می‎کنم. تشکر از شما.