رئیس‌جمهور غنی: فردا برای شناختن سادات افغانستان بحیث یک قوم، فرمان تقنینی صادر می‌گردد

رئیس‌جمهور غنی: فردا برای شناختن سادات افغانستان بحیث یک قوم، فرمان تقنینی صادر می‌گردد

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، بعد از ظهر امروز با تعداد کثیری از بزرگان، متنفذین، علما و جوانان قوم سادات در قصر سلام‌خانۀ ارگ دیدار کرد. در این دیدار که استاد سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری و شماری از اراکین بلند‌رتبۀ دولتی نیز حضور داشتند، رئیس‌جمهور غنی در صحبت‌هایش گفت: امروز جای افتخار است که نمایندگان قوم سادات در خانۀ خود، ارگ ریاست‌جمهوری حضور دارند.

وی افزود که احترام به شخصیت، سیرت و مقام پیشوای بشریت حضرت محمد(ص) به ‌گونۀ دایمی در خون هر افغان و مسلمان است و همیشه در سختی‌ها و انتخاب دشوار، سیرت محمد(ص) در پیش روی ما بوده و خواهد بود. رئیس‌جمهور گفت که سادات افغانستان یک نمونه و مفکوره‌ی است که در علوم اجتماعی برایش سرمایۀ معنوی می‌گویند و این از نسب تان سرچشمه می‌گیرد. وی از شخصیت‌های بزرگ قوم سادات، مانند سید جمال‌الدین افغان، شهید سید اسماعیل بلخی، شهید سید بهاوالدین مجروح، مرحوم پیر سید احمد گیلانی و فروغ نادری شاعر مشهور کشور نام برد.

رئیس‌جمهور غنی از قوم سادات بابت چپن سفید که به وی هدیه کردند، تشکر نموده، گفت که این چپن پیام صلح، هم‌زیستی و وحدت ملی را دارد و ما صلح پایدار و باعزت برای تمام افغان‌ها می‌خواهیم و این صلح، قومی و سمتی نیست، بلکه سُچه افغانی است. وی انتخابات را یک وجیبۀ مهم دانست و از مردم خواست که خود را برای انتخابات بسیج کنند و به کاندید دل‌خواه ‌شان رأی بدهند.

رئیس‌جمهور کشور ضمن اتحاف دعا به روح شهید سید مصطفی کاظمی و مرحوم سترجنرال سید حسین انوری، خطاب به قوم سادات، گفت که فردا برای شناختن سادات افغانستان بحیث یک قوم، فرمان تقنینی صادر می‌گردد. استاد سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری نیز در این مراسم صحبت کرده، گفت که سادات در دنیای اسلام، از اخلاف پیامبر(ص)، سلالۀ فاطمه الزهرا و نسل اهل بیت پیامبر هستند.

وی افزود که ما در سطح حکومت، مردم و جامعۀ افغانستان، به سادات احترام خاص داریم و به نقش تاریخی و جایگاه‌شان واقف هستیم. این قوم در ۱۴ قرن، خدمات بزرگی را انجام داده است و از میان آن‌ها شخصیت‌های بزرگی همچون سید جمال الدین افغان که در سطح جهان اسلام و بین‌المللی چهرۀ شناخته شده است و علامه سید اسماعیل بلخی که شخصیت مبارز، سیاستمدار، خطیب توانا و شاعر نام‌دار وطن است، برخاسته اند. استاد دانش با بیان اینکه دین مقدس اسلام به ارزش‌های فردی انسان تاکید دارد، گفت که تفاوت در رنگ‌ها، زبان‌ها و نژادها، حالت طبیعی بوده و نشان‌دهندۀ خلقت خداوند(ج) می‌باشد.

معاون دوم رئیس‌جمهور تاکید کرد که به اساس قانون اساسی کشور، ملت افغانستان از تمام اقوام کشور تشکیل یافته و این هویت کلان ملی، نباید ما را از وحدت ملی و منافع ملی غافل سازد. وی هرنوع صدای نفرت‌پراگنی و تفرقه‌افگنی بین قوم هزاره و سادات را صدای دشمن دانست.

استاد دانش گفت که در رابطه به پیشنهاد رسمیت‌یافتن قوم سادات در کنار ۱۴ قوم دیگر، من کاملاً نظر موافق دارم و در این مورد هیچ نوع منع قانونی و حقوقی وجود ندارد. در این دیدار سید اسحق گیلانی در مورد قوم سادات صحبت کرد و گفت که افغانستان مانند یک باغ زیبا است که از گل‌دستۀ بنام افغان ساخته شده و ما بنام افغان افتخار می‌کنیم.

همچنان بی‌بی نگارین کیانی صحبت نمود و ضمن ستایش از برنامه‌های اقتصادی رئیس‌جمهور و تطبیق پروژه‌های بزرگ ملی، گفت که قوم سادات و سایر مردم افغانستان از مدیریت راهبردی شما در زمینۀ‌های مختلف حمایت می‌کنند. به همین‌ترتیب، حجت الاسلام سید سکندرشاه بلاغی صحبت نمود و صلح و امنیت را آرزوی دیرینۀ مردم افغانستان عنوان‌کرده، گفت که مردم ما علاقمند صلح و ثبات دایمی هستند و صلح مهمترین مسئله‌ی ملی می‌باشد.

وی ضمن اینکه خواستار درج قوم سادات در تذکره الکترونیکی گردید، برگزاری انتخابات شفاف را تنها راه بیرون‌رفت افغانستان از مشکلات خواند و تاکید کرد که هیچ بدیل دیگری، قابل پذیرش نیست. در جریان این دیدار، به نمایندگی از قوم سادات، شماری از بزرگان این قوم، یک جلد قرآن‌کریم، لوح تقدیر و یک ثوب چپن را به رئیس‌جمهور و یک ثوب چپن را به استاد سرور دانش اهدا کردند.#