متن کامل سخنرانی محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در گردهمایی مردمی در مزار شریف

متن کامل سخنرانی محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در گردهمایی مردمی در مزار شریف

بسم الله الرحمن الرحیم

حرمتلی اولوغلر، گرامی آپه لر، عزیز ایناغه لر، بلخ باستان ولایتی نینگ عزیز اهالی لری، السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

حرمتلی بیرنیچی  عیال بی بی گل  و مین، بوگون مزار شریف شهری ده و اشبو مجلس ده سیز بلین بولگنی میز دن کوپ خرسند میز. بو ولایت و بو شهر نی ایسکی و پر افتخار تاریخی و کته ظرفیتی بار.  بو تاریخی میراث نی قدر قیلماغ و بو ظرفیت نی امکانات گه تبدیل قیلماغ سیزدی یاردمی بیلن ممکن و بیز نی وظیفه و مسئولیت میز.

جناب والی صاحب، بزرگان محترم، خواهران گرامی، برادران عزیز، هموطنان عزیز ولایت باستانی بلخ.

محترم بانوی نخست بی بی گل و من از حضور امروز در شهر مزار شریف و در این مجلس با شما خیلی خرسندیم. این شهر و این ولایت، تاریخ باستانی و پر افتخار و ظرفیت بزرگ دارد. گرامیداشت از این میراث تاریخی و تبدیل این ظرفیت به امکانات توسط برنامه های مشخص و منظم انشاءالله و تعالی با یاری شما ممکن بوده و وظیفه و مسؤلیت ماست.

خویندو او ورونو! نن زه افتخار لرم چې لومړۍ مېرمن سره بلخ کې یوو، بلخ چې د ملی وحدت د افغانستان کور دی. بلخ چې تفکیک نه کوی چې کوم افغان له کوم ولایت نه ورته راځی او غېږه یې پراخه ده. بلخ چې مېرمنې یې د رابعه بلخی په لاره روانې دی او علمای کرام یې د مولانا او سل‏هاو نورو اولیاو پر لار روان دی. بلخ چې ځوانان یې مفکورې لری او تجار او صنعت کار یې مشخص پلانونه لری او له دې نه چې زما ملا مو نن وتړله زما اراده به پس له دې نه درې چنده شی.

حرف های من در چند بخش است، اول تشکر است. تشکری از اینکه تمام اقشار بلخ، شورای ولایتی بلخ، علمای کرام، جوانان، خانم ها، صنعت‌گران، جامعه مدنی، تمام ابعاد مختلف جامعه بلخ در این دو روز، نه تنها به حیث رئیس جمهور بلکه به حیث یک دوست و یک خادم، بانوی اول و من را پذیرایی کردید، از صمیم قلب تشکر.

دوم، از هر بلخی برای ثبات و امن بلخ تشکر می کنم، بدون نقش فعال مردم در بلخ، نه ثبات، نه رفاه و نه امنیت ممکن بود، از هر بلخی باز هم از صمیم قلب تشکر میکنم.

سوم، از خواهران بلخ یک تشکر ویژه دارم. در عرصه های مختلف، دیروز وقتی که شفاخانۀ نسایی ولادی را افتتاح می کردیم که به همۀ تان و جناب داکتر صاحب فیروز تبریکی می دهیم، داکترهای لایق، نرس های ورزیده، قابله های متعهد را در بلخ دیدیم. امروز حضورفعال بانوان بلخ در تمام عرصه های زندگی، قابل افتخار تمام مردم افغانستان است و مخصوصاً امروز که صنعتگران و بانوان تجارت پیشۀ بلخ را دیدیم و نظریات مشخص شان را هم بانوی اول شنید و هم من شنیدم.

از جناب والی صاحب خاصتاً تشکر می کنم، نمایندۀ خاص ام بودی، استی و خواهی بود! از مدیریت سالم جناب والی صاحب، از ایجاد یک فضای که آینده نگر است و به آینده باورمند است، من از شما تشکر می کنم و خاصتاً تشکری دارم که وضعیت امنیتی شهر مزار شریف را که از طرف چند تَن اوباش به خطر مواجه شده بود، به من رساندی و پیشنهاد قطعۀ خاص را کردی، ده ها قطعۀ خاص را درخدمت‌ات قرار می دهم. از تدبیرتان ابراز تشکر می کنم، از شورای ولایتی و خاصتاْ حدید صاحب تشکر می کنم. مردمسالاری باید بر اساس انتقاد سالم استوار باشد و رئیس جمهوری که حوصله شنیدن انتقاد را نداشته باشد در افغانستان جای ندارد. کار ما این است که در شهر مولانا بر وصل بیاییم، نه برای فصل و اگر نی فغان داشته باشد فغان را آرام کنیم، تشکر می کنم از تمام اعضای شورای ولایتی و از تمام اقشار بلخ.

بخش دوم، امروز بلخ باستان برای افغانستان و جهان چند پیام دارد و من می خواهم هفت پیامی را که شنیده ام، به اطلاع دیگر هموطنان و دیگر شهروندان برسانم.

پیام اول بلخ امید است، بارومندی به آینده است، بلخ ناامید نیست، افغانستان ناامید نباشد. من یک فضای آکنده از امید را می بینم. هر جوان بلخی که صحبت کرد، هر سرمایه دار بلخی که صحبت کرد، هر خانم بلخی که صحبت کرد، هر عالمی که صحبت کرد، از امید به آینده صحبت می کند و این امید، کلان‌ترین داروی رفع بحران چهل ساله میراثی ما است. بلخ امیدوار است که بحران چهل ساله را ما نقطۀ پایان بگذاریم و خود بلخ با ثباتش نمونۀ این می شود که امید ریشه های وسیع تر پیدا کند.

پیام دوم بلخ تحول است، بلخ اصلاحات می خواهد، بلخ مردم‌سالاری می خواهد، بلخ خانم‌سالاری می خواهد، جوان‌سالاری می خواهد و بلخ مشارکت ملی تمام افغان های برادر و برابر و خواهر را می خواهد و این را ما با دل و جان قبول می کنیم و عملی می کنیم.

سوم، بلخ رشد می کند و بلخ آمادۀ رشد است. برای من بلخ امروز دروازه باز افغانستان به آسیای مرکزی، به چین، به قزاقستان، روسیه و اروپاست. بلخ امروز خود را و حیرتان را در یک مقیاس کوچکی محلی نبیند. بلخ انشاألله و تعالی به یکی از بزرگترین مراکز صادرات و همچنین تجارت بین المللی بدل خواهد شد. از این جهت یک نقشه راه واضح هم برای حیرتان و نایب آباد و هم برای شهر مزار شریف اساسی است و یکی از بزرگترین شرکت های مشورتی بین المللی در خدمت تان گذاشته خواهد شد که آینده مزار شریف و شهر های بلخ را و حیرتان را به صورت واضح ببینیم و از حد دروازه به قلب شما و به وحدت شما تعلق دارد. اگر می خواهید که یک جویچه خالی باشد، در آن کوتاه بینی شود، اگر می خواهید که یک شاهراه ده لینه باشد، حیرتان و بلخ آماده است و من می خواهم که یک شاهراه ده لینه باشد، نه یک کوچه کوچک.

چهارم، بلخ نقطه وصل است و وصل می خواهد. بعد از ۱۱۷ سال مناسبات برادرانه ما با ازبکستان دوباره تامین شده است و ۱۹ موافقتنامه در یک روز امضاء شد و زیادترین فایده را بلخ برده و تبریک می گویم به بلخ و بلخیان.

امروز بلخ از یک طرف نقطه وصل تمام ولایات افغانستان با همدیگر است و سرمایه ای که امروز در بلخ وجود دارد، از کل افغاسنتان نیست؟ و بلخیان در دیگر نقاط افغانستان سرمایه گذاری نمی کنند؟  دیدگاه ما یک دیدگاه واضح است که اقشار افغانستان، اقوام افغانستان، زن ومرد افغانستان، طفل وجوان و پیر و تمام معلولین ما، شهداء قوای امنیتی و دفاعی ما، همه باهم باید وصل شویم.

و از این جهت، بلخ سر قوای امنیتی و دفاعی خود افتخار می کند، جناب لوی صاحب، جناب معین صاحب ارشد، جناب جنرال صاحب عباد خان از زحمات تان و از توجه عاجل تان که به تغیر وضع شهر مزار شریف کردید، به نمایندگی مردم شریف مزار شریف و بلخ، از شما قهرمان های افغانستان تشکری میکنم و هدایت واضح من به شما اینست که امنیت چهار ولسوالی بلخ، در صدر امنیت ملی افغانستان گرفته می شود.

بلخ مرکز وحدت ملی افغانستان است و بلخ آینده اش در وحدت ملی افغانستان است. بلخ به تفرقه اجازه نمی دهد، بلخ به کوتاه نظری اجازه نمی دهد، بلخ به تعصب و امتیازپذیری اجازه نمی دهد. بلخ می خواهد تمثیل تمام افغانستان را کند و من سر این دیدگاه و سر این شیوه مدیریت جناب والی صاحب افتخار می کنم.

وحدت ملی تنها در حرف نیست، وحدت ملی ما در ارتباط ما است. امروز از برکت پالیسی موفقی که پیاده کردیم و به آسیای مرکزی وصل شدیم، خشکسالی ما مثلی‌که غضنفر صاحب گفتند، تاثیرش را مردم احساس نکردند، تشکر جناب غضنفر صاحب و از تمامی شما.

چند سال پیش در سال ۲۰۰۹ خشکسالی آمد تاثیرش را دیدید به چی رقم بود؟ اما امروز کسی احساس این را نکرد که گندم کم است یا زیاد، این نقطه وصل است و در این جا وحدت اقتصادی افغانستان به اندازه وحدت فکری ما مهم است، اما پایۀ همه چیز وحدت فکری ما است، وقتی که افغان ها متحد باشند، قوتی را من در روی زمین نمی بینم که ما را شکست داده بتواند.

صدمه که برای ما رسیددر تاریخ، از کوتاه بینی های خود ما بوده و از رقابت های کوچک، هیچ اختلاف بزرگ در قشر سیاسی افغانستان وجود ندارد، سر یک چند چوکی به لحاظ خدا افغانستان را خراب نکنید، چند تا چوکی من برایتان می خرم اگر ضرورت بود.

نقطۀ دیگر بلخ که من می خواهم پیام اش را به کل افغانستان بدهم وفاق مذهبی تان است، نمونه خواهری و برادری اهل تسنن و اهل تشیع در بلخ بی مثال است، این وفاق را من سرش افتخار می کنم و واقعا جای امید است، چون فعلا در کابل بدبختانه دشمنان افغانستان حملاتی را پیاده کردند که فهمیدند که در میدان جنگ و سیاست ما  را شکست داده نمی توانند، آمدند که خدای نکرده تفرقه مذهبی را ایجاد کنند و در این چشم شان کور خواهد ماند و مردم افغانستان واحد و متحد هستند.

نقطه دیگری که من شنیدم و جناب والی صاحب از اطمینان تان در قسمت انتخابات تشکر می کنم  باورمندی  به مردم سالاری است. بدون انتخابات نظام مردم‌سالار تحکیم پیدا کرده نمی تواند. امید است که برایتان ثابت شده باشد که خادم تان کسی است که عوض اینکه یک بخش قانون اساسی را محکم بگیرد که پنج سال است از دوره ریاست جمهوری، بخش دیگر را محکم گرفت که انتخابات باید در روز معینی که قانون اساسی گفته انجام شود.

موفقیت انتخابات ولسی جرگه و شورای ولایتی و موفقیت انتخابات ریاست جمهوری ضامن قانونیت است، ضامن اینست که وثیقه ملی ما واقعا به عمل مبدل می شود، نه اینکه به یک چیز نظر می‌ماند، چوکی را محکم‌گرفتن عرفی است که باید قطع کنیم. همه ما خادم هستیم و من افتخار خواهد داشتم که هم مسلک های من از معلمین تشریف دارند و روز جهانی معلم را باز برایشان تبریک میگویم، مثلی که از وزارت مالیه رفتم معلمی کردم، بعد از ریاست جمهوری بروم و در خدمت اولاد وطن قرار بگیرم.

مسئله دیگر سوم‌ام، یک قسمت مشکلات است. اول جناب حدید صاحب، لوی درستیز صاحب رفتند و بررسی کردند، ساحه در اختیار محبس و معتادین قرار داده می شود. اگر سرعت عمل می خواستی، امید است که سرعت عمل را ببینی، بخیر باشی!

دوم، سرک حلقوی تان را ارگ محاصره نکرده بود، در جلسه آینده کمیسیون ملی تدارکات که در روز دوشنبه می شود در جلسه گرفته شد و وقتی که تصمیم سر میز من بیاید، قاطع می باشم، انشاءالله.

مسئله سوم، کمک های عاجل بشری است، به وزیر صاحب زراعت، جناب فهیم صاحب وتمام اراکین دیگر هدایت واضح من است که یک بررسی سرتاسری را جناب فهیم صاحب و درانی صاحب تحت نظر جناب والی صاحب در اینجا انجام بدهند، هدایت من اینست که هر مقدار کمکی که کار باشد برای بلخ در اختیار بلخ قرار خواهم داد. چون این مشکل نماند، موضوع میدان هوایی را برای من بیگ صاحب تعقیب کنید که مشخص بیاید، تعهد من این است که یک فیصله واضح در بین دو بدیل می شود.

حق مردم، مردم حق دارند، دولت  وقتیکه حق مردم را تلف می کند و تصمیم نمی گیرد، این قابل قبول نیست، تصمیم باید به صورت واضح گرفته شود و حق به حقدار برسد، هیچ نوع تشویشی در این بخش نداشته باشید.

موضوع برق را گفتم که یک هیئت بررسی می کند، اگر ادعای تان عادلانه باشد که شهرهای دیگر، برق  دیگر رقم می گیرند و مزار شریف و بلخ برق دیگر را می گیرد، من سرش تصمیم می گیرم، غیر از بعضی نقاط سرحدی که برق اش قرارداد خاص است.

مژدهء من برای تان این است که در ظرف ۱۸ ماه انشاالله و تعالی تمام شبکه برق افغانستان را به یک شبکه واحد بدل کنیم.  وقتی که من رئیس جمهور شدم ۹ شبکه مختلف بود، ۹ جزیره مختلف بود، ما در آخرین مرحله هستیم که یک شبکه برق واحد بیاید، قیمتی‌ترین برق را بادغیس می داد، شما سر۶ شکایت دارید، آن‌ها ۵۴ افغانی می دادند، غزنی ۳۵ میداد، از داکتر صاحب طالب پرسان کنید، شبکه در حال ساختن است، اینها یک قسمت چیزهایی دارند من باید بر رسی کنم. چون شرکت دولتی را اگر سرش امر غایبانه صادرکنیم، فردا می گویند که شرکت دولتی نیست، اما حق شما این است که یک بررسی واضح شود و بر رسی واضح انشالله و تعالی انجام می شود.

 پروژه های انکشافی معلومدار در صدر کار ما قرار دارد و پیش می رود. از جناب میرزایی صاحب از صمیم قلب من تشکر می کنم و نقطه کلیدی تان جناب میرزایی صاحب مطلق به‌جاست، در حدود زیاد تر از ۲۵۰۰ جوان در پُست های مهم مقرر شده خوب است، اما کافی نیست، زنها هم در پست های بسیار کلیدی مقرر شدند خوب است مگر کافی نیست. شما دو اکثریت قاطع این مملکت هستید، توجه زیاد تر کار دارد و تعهد من برای تان این است که توجه زیادتر می شود و ممنون هستم از اینکه نقاط را ذکر کردید.

 بخش امنیتی بلخ، من به صورت واضح هر دزدی را که می خواهد امنیت مزار شریف را به خطر بیاندازد، می گویم جایت در کوه بگریزید، در دریا خود را بیاندازید، مزار جای تان نیست، به شدت تمام همرای تان عمل می شود.

و تعهد من جناب والی صاحب همرای تان این است، قطعه بلخ را هدایت داده ایم که تقویه شود، در اختیارتان باشد هر دزد و رزیل را به شدت سرکوب کنید، هدایت و صلاحیت دارید و همچنین امنیت چهار ولسوالی، دشمنان افغانستان چرا جنگ را به شمال انتقال می دهند؟ لوی درستیز صاحب افغانستان برای تان میگوید که یک دلیل عمده این، پروژه های بزرگ ما است و وصل ما به آسیای مرکزی است .

برادرها! این خطرها اتفاقی ایجاد نشده است، این خطرات عمدی است از خاطریکه هر روز که تورخم و سپین بولدک را بسته می کردند، در کابل لرزه می آمد، ما مردم لرزه نیستیم، شمال افغانستان را ما اجازه نمیدهیم که غیر مصئون شود. توجه عمده من در چهار ماه آینده سر امنیت شمال و شمال‌شرق افغانستان خواهد بود. تقسیم قوا در نقاط مختلف افغانستان در زمانی شده بودکه نوع تهدیدات خطر فرق داشت، امروز نوع تهدیدات فرق دارد، مخصوصا یک مثلث در فاریاب، جوزجان، سرپل که بلخ را متاثر می کند و مثلث دیگری که بغلان و یک اندازه سمنگان و کندز اینها مورد توجه جدی است.

 انشالله وتعالی در نتیجه، شاهد اقدامات خواهد بودید و از این جهت، جنرالی را که برای تان روان کردم که هلمند را به صورت بنیادی تغییر داد، هلمند ده چند مشکل‌تر از ولایت شمال افغانستان است و از لوی صاحب تشکر می کنم در انتخاب پیشنهاد اش، از معین صاحب ارشد از عبادخان که بلدیت کامل دارند. تمام قوای امنیتی و دفاعی افغانستان به وحدت کار خواهند کرد، پولیس مشکلات دارد تغیرات خواهد آمد، پولیس باید در بلخ به صورت اساسی مسلکی باشد، مجهز باشد و با شرایط خاصتا پولیس شهری باید زیاد شود، تعداد حوزه ها باید زیاد شود، در پولیس توجه اساسی می شود.

هدف عمده ما چیست؟ اردو باید متحرک شود تا وقتی که اردو زمینگیر باشد و پوسته های خورد و کوچک را محافظت کند، به این رقم قوت اردو را از دست می دهیم، کوماندو را سرش پهره نکنید. چیزی را که برای تان اطمینان می دهم، به فضل خداوند کریم و سربازی قوای امنیتی و  دفاعی ما، کوماندوی ما و  وقوای هوایی ما تنها کافی است که حاکمیت ملی افغانستان را تامین کنند. در ماه اول که  من رئیس جمهور شدم، سریک تپه در کنر حمله شد در دانگام، سه هفته وقت گرفت که تمام رهبران قوای امنیتی و دفاعی ما بتوانند یک تپه را جبران کنند. امروز در هر نقطه افغانستان اینها قوت این را دارند که در ظرف ۱۲ ساعت تا ۲۴.  دشمنان افغانستان بدانند که این افغانستان، آن افغانستان قدیم نیست و نه قوای امنیتی و دفاعی ما، به هیچ عسکر مزدور خارجی ضرورت نداریم.امنیت افغانستان خصوصی شده نمی تواند، قوای امنیتی و دفاعی ما طبق قانون اساسی ما محافظ این خاک هستند. کدام جای این‌ها سر ندادند که سنگر دادند؟ کدام جای این‌ها نرفتند؟ لوی درستیز افغانستان، معین ارشد امنیتی، معاون استخبارات در کدام نقطه افغانستان در یک روز نمی‌رسند؟ و زیادترین تحول و تغیر در قوای دفاعی و امنیتی ما آمده است. امروز از هر کدام شان پرسان کنید، افرادی که فکر می کردند که ۱۵سال، ۱۶ سال، بعضی شان ۲۰ سال و ۲۵ سال ترفیع نکرده بودند، امروز به اساس لیاقت شخصی خود ترفیع می کنند وتمام اقوام افغانستان، حضور باشرف و با افتخار در اردوی ملی ما و در پولیس ملی ما و در امنیت ملی ما دارند، امنیت ما پلان چهار ساله است، ما در ختم سال اول اش هستیم.

امنیت انشاالله و تعالی بیشتر می شود، اما این را به وضاحت از این شهر بزرگ که پایگاه لهراسپ،  پایگاه گشتاسپ و پایگاه اسفندیار بود، آیا رستم با تمام قوت اش غیر از اینکه به سیمرغ مراجعه کند، توانست اسفندیار را بزند، در میدان جنگ رستم تنها از دو نفر از شمال افغانستان بود، از بچه خود سهراب، دختر تهمینه  و از اسفندیار بلخی، این قهرمانان در خون ما هستند و این قهرمانی دوام می کند. هیچ کس باید شک و شبه نداشته باشد که ما از چه ساخته شدیم، خون ما استخوان ما انجماد خون نسل های گذشتۀ ما است و در این باید وضاحت داشته باشیم. اما چیزی که من واقعاٌ می خواهم و حرف آخر من است که امروز یک بحث اساسی همرای سرمایه داران بلخ داشتیم که یک پیشنهاد نو و یک طرز راه نو برای ایجاد کار یابی است، برای سرعت اقتصادی است، برای سرمایه گذاری است، خواهش من این است که در ظرف چهار تا شش هفته آینده، کل تان با یک طرح متحد بیایید، سرمایه تان را باید متمرکز کنید، مشکلی زمین را دولت به صورت بنیادی حل می کند، پارک های صنعتی تان را من از همین جا اعلان می کنم، خود تان پیشنهاد کنید، خود تان تمویل کنید. کاغذ پرانی مامورین دولت قابل قبول من نیست. قانون شاروالی، قانون سرمایه گذاری خصوصی است، مشارکت همه فراهم شده، زمینه یک تحرک بزرگ آماده شده، بیایید که  یک تعهد کنیم.

 بلخ را به رشد ۹ فیصد، یک هدف بمانید که صادراتی که از حیرتان می شود، از یک میلیارد دالر در یک سال تجاوز کند زیادتر شود و رشد بلخ را به ۹ فیصد برساند. در این دیدگاه همه بلخی ها باهم یکجا می شوند. بدون رشد دوامدار مشکل حل نمی شود. مشکل فقر را با صدقه حل کرده نمی توانیم، مشکل فقر را با کار یابی حل می کنیم و از زن های محترم بلخ اول تشکر می کنم و باز هم تعهد من برای تان این است که تشبث تان تقویه می شود. سر هر زنی که به یک متشبث بدل می شود، نه تنها یک فرد، بلکه یک خانواده به پا ایستاد می شود. فراموش نکنید که شما دخترهای بی بی خدیجه هستید، کلان‌ترین تاجر وقت عربستان سعودی و شاید یکی از سرمایه دارترین زن‌های دنیا و با علم رابعه بلخی، با شجاعت گوهر شاد و صدها زن بزرگ تاریخ ما، ما انشالله و تعالی کارهایی را انجام داده می توانیم که موجب مصئونیت تمام افغانستان شود.

 شما به کمک بیرونی اشاره می کردید، من می خواهم که بلخ مرکز این شود که ولایت عقب ماندۀ افغانستان را کمک کند نه اینکه تنها منتظر کمک بیرونی باشد، در اخر باز هم تشکر می کنم.

یشه سن افغانستان

تل دې وی افغانستان

زنده باد افغانستان

پاینده باد بلخ باستان