رئیس جمهور غنی: احترام به خانۀ خدا بخشی از ایمان ما و مسئولیت دولت می باشد

رئیس جمهور غنی: احترام به خانۀ خدا بخشی از ایمان ما و مسئولیت دولت می باشد

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان ظهر امروز مسجد جامع عیدگاه را افتتاح و نماز جمعه را در آن ادا کرد.

رئیس جمهور غنی هنگام صحبت در مراسم برگزار شده به این مناسبت، افتتاح مسجد تاریخی عیدگاه را که از آن قهرمان ملی استقلال افغانستان آزادی کشور را اعلان کرد، به همه به خصوص برای باشندگان شهر کابل تبریک گفت.

رئیس جمهور کشور گفت که احترام به خانۀ خدا بخش از ایمان ما می باشد و منحیث یک کشور اسلامی، توجه به مساجد سلیقوی و انتخابی نه، بلکه مسئولیت دولت است. وی افزود که این یک زنجیر ارتباطی طبیعی میان دولت، ملت و جامعه اسلامی است و مسئولین آینده باید به آن توجه بیشتر نمایند.

رئیس جمهور غنی از تمام اشخاصی که در بازسازی این مسجد تاریخی سهم و زحمت کشیده اند، ابراز امتنان نمود و به مسئولین مربوطه هدایت داد تا از آنان تقدیر نمایند. وی افزود: پس از آن که مسجد جامع عیدگاه در یک حملۀ تروریستی که از سوی دشمنان افغانستان راه اندازی شده بود، تخریب گردید، ارادۀ محکم من این بود که آن را دوباره به شکل اساسی ترمیم نمائیم تا به نسل های آینده یک هدیه باشد.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد که منطقۀ تاریخی از بالاحصار گرفته تا ساحه جشن به شکل اساسی بازسازی می گردد. شهر کابل به عنوان پایتخت کشور دارای همه امکانات خواهد بود و مساجد آن به گونۀ ساخته خواهد شد که نسل های آینده بالای آن افتخار نمایند.

رئیس جمهور کشور از تمام انجنیران خواست تا به شکل رقابتی برای مساجد نقشه های را ترتیب کنند که علاوه بر استحکام، زیبایی تمدن بزرگ ما را داشته باشد و از آن نمایندگی کند. وی از علما خواست تا مردم را بخاطر نگهداری از مساجد تشویق نمایند و به وزارت ارشاد، حج و اوقاف هدایت تا بخاطر نگهداری و رسیدگی بهتر به امور مسجد عیدگاه، تشکیل برای این مسجد را پیشنهاد نماید.

انجنیر عبدالسمیع ستانکزی سرپرست اداره انکشافی زون پایتخت گفت که به هدایت رئیس جمهور کشور کار بازسازی مسجد جامع عیدگاه در ماه حوت سال گذشته آغاز گردید. وی افزود که بازسازی مسجد متذکره ۶۱ میلیون افغانی هزینه و کار محوطه و ساحه سبز آن که مطابق سبک معماری اسلامی ساخته شده است، چهل میلیون افغانی هزینه برداشته است.

انجنیر ستانکزی گفته که بازسازی مسجد جامع عیدگاه پنج ماه قبل از زمان معیین شده به شکل اولی و اساسی تکمیل گردیده است.

عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف بازسازی با کیفیت مسجد جامع تاریخی عیدگاه را به مردم افغانستان و رئیس جمهور تبریک گفت و افزود که رئیس جمهور غنی با بازسازی این مسجد کار بازسازی ارزش بلند تاریخی، معنوی و استقلال افغانستان را تکمیل نمود.

عبدالحکیم منیب گفت که نمازگزاران از زیبایی های پارک مسجد لذت می برند و صدای استقلال را که از همین جان توسط قهرمان ملی استقلال کشور غازی امان الله خان سر داده شد، در دل ها و اذهان شان انعکاس خواهد کرد.

منیب افزود که با توجه و هدایت رئیس جمهور کشور سه و نیم هزار بست امامت که اجیر بودند به مامورین رسمی ارتقا داده شد، در کنار آن هفت صد بست رسمی و سه صد بست بالمقطع به این وزارت داده شد و در این اواخر هزار بست رسمی دگیر نیز اضافه گردید.

سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف گفت که در گذشته بودجه انکشافی برای مساجد از یک میلیون دالر اضافه نبود آن هم همه ساله به شکل دوامدار وجود نداشت، اما رئیس جمهور غنی در قدم نخست بودجه انکشافی مساجد را به سه میلیون و در وسط ساله به ده میلیون دالر افزایش داد.

وی تصریح کرد که برای ترمیم مساجد در گذشته هیچ بودجه وجود نداشت، اما رئیس جمهور برای نخستین بار دوصد میلیون افغانی را برای ترمیم مساجد اختصاص داد. وی افزود که توجه رئیس جمهور کشور به ترمیم، ساخت و تجهیز مساجد در تاریخ بینظیر است.

سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف افزود که رئیس جمهور در سال جاری از طریق واحد عملیاتی در ۳۴ ولایت کشور ۳۶ مسجد می سازد که هر مسجد ۵صدهزار دالر هزینه بر می دارد. وی افزود که در گذشته گفته می شد که دونرها برای ساخت مساجد بودجه نمی دهند، اما رئیس جمهور غنی در حالی مساجد را از بودجه داخلی تمویل، ترمیم و تجهیز کرد که دونرها از کشور بیرون شده و بانک ها خالی بودند.