کابینه پلان عمل به منظور جلوگیری، کاهش و مدیریت آلودگی هوای شهر کابل را تصویب کرد

کابینه پلان عمل به منظور جلوگیری، کاهش و مدیریت آلودگی هوای شهر کابل را تصویب کرد

جلسۀ کابینه به ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، شام روز گذشته در قصر چهارچنار ارگ دایر گردید.

ابتدا رئیس جمهور غنی حملات هراس افگنانۀ اخیر به خصوص حملۀ انتحاری در ناحیۀ ششم شهر کابل و سایر نقاط کشور را به شدیدترین الفاظ تقبیح نموده، برای شهدا بهشت برین، برای مجروحین شفای عاجل و برای بازمانده گان شان صبر جمیل استدعا کرد.

همچنان رئیس جمهور کشور از عملیات ها و دستآوردهای اخیر قوای دفاعی و امنیتی کشور در جهت مبارزه با تروریزم و محو لانه های تروریستان، ابراز قدردانی کرد.

رئیس جمهور غنی یکبار دیگر بر حراست از نظام جمهوری و برگزاری انتخابات در زمان معین آن تاکید کرد و به تغییر یا تداوم کار رهبران دولت توسط مردم از طریق انتخابات و با استفاده از شیوه های دموکراسی اشاره نمود.

وی از اعضای کابینه و سایر اراکین دولتی خواست که در پروسه انتخابات مداخله نه نموده و این مورد را نیز به کارمندان خویش تفهیم نمایند و در صورت مداخله در پروسه انتخابات با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

 رئیس جمهور از وزارت مالیه و دفتر وزیر دولت در امور پارلمانی بخاطر تلاش شان در ترتیب و نهایی سازی بودجۀ ملی وسط سال مالی ۱۳۹۸ و از رهبری و اعضای مجلسین شورای ملی از بابت تصویب آن، ابراز امتنان نمود.

به همین ترتیب رئیس جمهور غنی از دست اندرکاران وزارت اطلاعات و فرهنگ که در جهت چاپ و تالیف ۹ جلد قاموس زبان های ملی کشور زحمات خسته‌گی‌ناپذیر انجام داده اند، ابراز تشکر نمود و روی گسترش فعالیت و انکشاف زبان های مندرج قانون اساسی تاکید کرد و به مراجع مربوطه هدایات لازم اصدار نمود.

در ادامه رئیس جمهور کشور از آمادگی های مراجع مربوط بخاطر تدویر هرچه با شکوه‌تر جشن صدمین سالکرد استقلال کشور ابراز قدردانی نمود و فرارسیدن عید سعید اضحی را به اعضای محترم کابینه و کافۀ ملت مسلمان افغانستان تبریک و تهنیت گفت و روزهای عید خوش را در فضای امن برای آن‌ها از بارگاه ایزد متعال استدعا نمود.

طبق اجندا، پوهنیار فریداحمد مومند مشاور ارشد مقام ریاست جمهوری در امور ترانسپورت، پلان عمل به منظور جلوگیری، کاهش و مدیریت آلودگی هوای شهر کابل را به جلسه مطرح کرد.

کابینه ضمن ابراز قدردانی از زحمات مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور ترانسپورت، شاه زمان میوندی رئیس ادارۀ ملی حفاظت محیط زیست و همکاران وی و سایر ادارات ذیدخل در جهت ترتیب پلان عمل به منظور جلوگیری، کاهش و مدیریت آلودگی هوای شهر کابل؛ پلان متذکره را مورد تصویب قرار داد و وزارت ها و ادارات دولتی را موظف نمود تا به همکاری مشاوریت و نهادهای یاده شده، در تطبیق پلان اقدام نمایند.

همچنان برای آقای مومند وظیفه سپرده شد تا با همکاری مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور روابط و استراتیژیک و اداره حفاظت محیط زیست؛ پلان آگاهی‌دهی آن‌را ترتیب و از طریق شاروالی ها و برنامه میثاق شهروندی وزارت احیاء و انکشاف دهات به آگاهی مردم برساند.

متعاقباً سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، پیشنهاد آن وزارت مبنی بر تقاضای پوهنتون هنر توکیو پیرامون انتقال دو قلم آثار نقاشی دیواری یافت‌شده از ساحۀ مس عینک به کشور جاپان، جهت ترمیم و وقایۀ آثار متذکره را به جلسه مطرح نمود که مورد تائید قرار گرفت.

سپس؛ معین آب وزارت انرژی و آب پیشنهاد آن وزارت مبنی بر منظوری وجوه مالی استملاک زمین و جبران خساره املاک شخصی (زمین و منازل) را که تحت پروژه برق آبی مانوگی ولایت کنر قرار گرفته به جلسه مطرح کرد که مورد تصویب قرار گرفت.

در اخیر جلسه پنج مورد معاهدات بین المللی توسط معین سیاسی وزارت امور خارجه به جلسه ارایه  شد که مورد تائید قرار گرفت.