سخنرانی رئیس‌جمهور غنی در مراسم معرفی داکترعبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی

سخنرانی رئیس‌جمهور غنی در مراسم معرفی داکترعبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی

۸ میزان ۱۳۹۳

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر محترم داکتر صاحب عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان، جناب دانش صاحب معاون ریاست جمهوری افغانستان، جناب محمد خان و جناب استاد محقق معاونین رئیس اجرایی، اعضای محترم کابینه، رئیس صاحب شورای ملی، بزرگان مملکت و علمای کرام! امروز روزی است که ما از گذشته به طرف آینده می‌رویم؛ آینده‌ای که در آن وحدت فکر و عمل ملت بزرگ و قهرمان افغانستان، جهت پیدا می‌کند؛ آینده‌ای که بر اساس تصامیم ماه‌های گذشته، حکایت از بلوغ و رشد و تدبیر قشر سیاسی افغانستان می‌کند.

من می‌خواهم اول به ملت بزرگ افغانستان، برآمدن از این آزمون تاریخی را تبریک بگویم، دوم از جلالتمآب حامد کرزی رئیس‌جمهور سابق ما ابراز امتنان کنم و سوم از برادر خردمند و دانشمندم جناب داکتر صاحب عبدالله و تمام همکاران‌شان ابراز امتنان کنم. اگر به جای ما افراد دیگری قرار می‌داشتند، شاید امروز وضع مملکت دگرگون می‌بود اما چون ما به برادری خود، به همکاری خود، و به هدف مشترک – ثبات افغانستان (و) رفاه مردم افغانستان – باورمند هستیم و سر یک‎دیگر اعتماد داریم، توانستیم از یک گذر مشکل بگذریم. تبریک جناب داکتر صاحب! وقتی که بهار سبز باشد، خزان را درک کرده می‌توانی. شروع کار ما به فضل خداوند(ج) بر اساس تهداب محکم وحدت ملی، عقاید اسلامی ما، درک قربانی‌های جهاد مقدس مردم افغانستان و دَین ما به مردم افغانستان بنیاد دارد.

هر دوی ما و تمام همکاران ما و تمام ملت، متحد و هم‌زبان هستیم؛ از جنگ خسته هستیم، از نفاق خسته هستیم؛ صلح می‌خواهیم، ثبات می‌خواهیم، رفاه می‌خواهیم و می‌خواهیم افغانی که در فقر است از فقر برآید. این خاک به همه ما و به صورت مساوی تعلق دارد؛ “هیچ افغان از هیچ افغان برتر نیست، هیچ افغان از هیچ افغان کمتر نیست.”

سیاست حذف در فرهنگ سیاسی ما باید جایی نداشته باشد؛ سیاست همگرایی، سیاست پذیرش و سیاست اصلاحات نکاتی است که ملت ما سر آن اجماع دارد. این اجماع ملی را ما ان‌شاالله تعالی به اراده محکم سیاسی مبدل خواهیم کرد، تا با هم آرزوهای هر زن، هر طفل، هر جوان و هر پیرمرد و پیرزن افغانستان را عملی کنیم.

من می‌خواهم که از قوای امنیتی‌مان ابراز امتنان کنم، من می‌خواهم که از تمام شهدای‌مان قدردانی کنم مخصوصاً از شهدای هر دو تیم انتخاباتی که با قربانی خود، ثابت ساختند دموکراسی در این خاک نهادینه می‌شود که باور محکم به آن داریم.

جای افتخار است که امروز جناب داکتر صاحب عبدالله عبدالله، دوست عزیز و برادر گرامی‌ام را به حیث رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان معرفی می‌کنم و در عین حال معاونین محترم‌شان انجینیر صاحب محمد خان و جناب استاد محقق را هم برای شما معرفی می‌کنم. از خداوند(ج) رهنمایی می‌خواهیم و کمک می‌خواهیم که کاری را که امروز آغاز کردیم به خیر ملت و دین و دولت ما باشد.

و من الله توفیق.

تل دې وی افغانستان، پاینده باد افغانستان!