سخنرانی رئیس‏ جمهور غنی در مراسم تحلیف احمدضیا مسعود، به عنوان نماینده فوق‌العاده رئیس‌جمهور در امور اصلاحات و حکومت‎داری خوب

سخنرانی رئیس‏ جمهور غنی در مراسم تحلیف احمدضیا مسعود، به عنوان نماینده فوق‌العاده رئیس‌جمهور در امور اصلاحات و حکومت‎داری خوب

۱۰ میزان ۱۳۹۳

بسم الله الرحمن الرحیم

اول‌تر از همه تحفه پیشوای بشریت را خدمت همه بزرگان ارائه می‌کنم،

السلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته!

جلالتمآب احمدضیا مسعود، جلالتمآب دانش، اعضای محترم کابینه، بزرگان جهادی، رهبران بخش‌های مختلف مملکت، به این محفل پرشکوه خوش آمدید!

جناب احمد ضیا مسعود، شخصیت ملی افغانستان است، و یک سرمایه ملی این مملکت است. برادر شهید مسعود و فرزند معنوی استاد ربانی، امروز میراث جهاد برحق مردم افغانستان را نمایندگی می‌کند و برای مبدل شدن جهاد برحق مردم افغانستان به «جهاد اکبر» که در آن صلح، ثبات و رفاه مردم افغانستان نهفته باشد، نقش محوری را ان‌شاالله تعالی ایفا خواهد کرد.

ما مردم باعزت و واحد افغانستان، از خون، از جنگ، از ظلم و از بی‌قانونی خسته شده‌ایم. کلمه‌ی «مرگ» باید در فرهنگ سیاسی ما وجود نداشته باشد. ما حق زندگی می‌خواهیم. ما می‌خواهیم که هر افغان با آرامی و با آسودگی در چارچوب کامل وحدت ملی و عقیده اسلامی، در این خاک در مساوات زندگی کند. بنابراین حکومت‎داری خوب یک پروژه نیست، حق ثقه مردم افغانستان است. بدون حکومت‎داری خوب حقوق شرعی و قانونی ما عملی نمی‌تواند شود.

ما (به) فضل خداوند، ثروت طبیعی داریم – ثروت طبیعی ما میلیاردها دالر تخمین شده –، موقعیت (استثنایی) داریم، مردم متشبث داریم؛ اما تجربه بین‌المللی نشان می‌دهد که هیچ کدام این‎ها در ذات خود کافی نیست. سنگاپور شصت سال پیش بدون هیچ نوع منابع طبیعی شروع به کار کرد، اما کانگو مالامال از معادن است. امروز سنگاپور یک قدرت عظیم اقتصادی دنیاست و کانگو، در این شصت سال، تنها یک میلیارد دالر به عواید ملی‌اش اضافه شده! سِرّ در چی است؟ سِرّ در حکومت‏داری خوب است! بدون حکومت‎داری خوب، هیچ چیز نمی‌تواند انسجام بگیرد. از این جهت تعهد حکومت وحدت ملی به ایجاد حکومت‎داری خوب است. حکومت‎داری خوب باید مبدل به یک پروسه سرتاسری ملی در تمام سطوح دولت‌داری شود.

قریه، ولسوالی، شاروالی، ولایت، وزارت‌ها و نهاد ریاست جمهوری، در همگی به اصلاحات ضرورت داریم. به حیث رئیس‌جمهور، من می‌خواهم که صلاحیت‌هایم محدود شود؛ محدود به این معنی نی که قانون تغییر کند، محدود به این معنی که قانون، صلاحیت‌های من را تعیین کند و معیارهای مشخص دولت‎داری، از این جنجال که کی را در کجا مقرر می‌کنی و بر اساس کدام واسطه و ارتباط، نجات بدهد.

ملت قهرمان در زمان انتخابات بار بار گفتند که ضوابط باید سر روابط حاکم شود و کار به اهل کار سپرده شود. اهل کار هم خواهران ما هستند و هم برادران ما؛ اهل کار هم جوان‌های ما هستند و هم علمای کرام ما و هم شخصیت‌های سیاسی ما.

اول باید کار را تعریف کنیم، تا بتوانیم اهل کار را تشخیص کنیم. افغانستان عزیز امروز به همه ما ضرورت دارد. مبدل ساختن افغانستان به‎حیث قلب متحرک آسیا، ضرورت به سهم‌گیری هر افغان دارد، و هر افغان باید خود را در افغانستانِ آینده، ذیدخل و ذینفع بداند.

جناب مسعود صاحب در تیم تصمیم‌گیری، نقش فعال خواهد داشت، نقش همه‌جانبه خواهد داشت و (تحقق) آرزوهای مردم افغانستان را برای ایجاد حکومت‎داری خوب که تهداب همه اقدامات بعدی ماست، ان‌شاالله تعالی رهبری خواهد کرد.

من می‌خواهم که باز هم از جناب مسعود و از تمام (شما) هم‌کاران من که در ایجاد فضای اطمینان، در ایجاد فضای وحدت ملی، در ایجاد اجماع سیاسی برای اصلاحات گسترده و برای تحول متداوم قدم گذاشتید ابراز امتنان بکنم.

ملت از ما اراده سیاسی می‌خواهد و امید است اقدامات دو روز گذشته‌ام  ثابت کرده باشد که ما مردم (ایستاده بر) قول خود هستیم. یقین دارم که با اتحاد و اتفاق ان‌شاالله تعالی و به فضل خداوند بزرگ(ج) آرزوهای ملت نجیب خود را می‌توانیم به واقعیت مبدل کنیم.

زه بیاهم غواړم، چې له ټولو خویندو او وروڼو څخه مننه وکړم، چې نن یې دې معظمې جلسې ته تشریف راوړی او باور په دې لرم، چې ان‌شاالله تعالې؛ په راتلونکو جلسو کې به یوازې په دې نه غږېږو چې څه وشی؟ په دې به غږېږو، چې څه مو کړی، څنګه مو انجام کړی او څنګه به پر مخ ځو.

و من الله توفیق.

تل دې وی افغانستان،

پاینده‌باد افغانستان!