سخنرانی رئیس‏‏‎جمهور غنی در نشست فوق‎العاده شورای ملی

سخنرانی رئیس‏‏‎جمهور غنی در نشست فوق‎العاده شورای ملی

۶ ثور ۱۳۹۵

بسم الله الرحمن الرحیم

جلالتمآبان ابراهیمی صاحب، مسلمیار صاحب، دانش صاحب، قاضی‏القضات صاحب، محترم پیر صاحب، خلیلی صاحب، د کابینې محترمو غړو، د ملت استازو، د مشرانوجرګې غړو، ژورنالیستانواو وطنوالو السلام علیکم و رحمته الله و برکاته!

در دو هفته‎ای که گذشت کشور ما شاهد رویدادهای مهم سیاسی و نظامی و یک حادثه هولناک تروریستی بود.

با تمام تلاش مردم و دولت ما برای ختم جنگ، باغیان این عصر به حمایت حامیان بیگانه شان بر طبل جنگ و شرارت کوبیده و کشتار مردم بی‎گناه ما را اعلام نمودند. بی­خبر از این­که قوای دلیر امنیتی و دفاعی ما مصممانه آماده اند در هر نقطه این مرز و بوم به سراغ شان رفته و با سرکوب قاطعانۀ آنان، از مال، جان و ناموس مردمِ خود دفاع کنند.

اعضای محترم مجلسین شورای ملی کشور، هفتۀ قبل با آواز بلند با نشست در ارگ، هم­صدای حکومت شدند و با حمایت قاطع از اقدامات آن در جنگ و صلح، پشتیبانی سیاسی قوی خود را از حکومت و نیروهای امنیتی کشور فراهم کردند. دقیقا یک روز بعد از این همصدایی ملت ما طالبان شرارت پیشه با دست زدن به هولناک ترین جنایت غیر انسانی خود، هموطنان مظلوم ما را به خاک و خون کشانیدند. در این‎جا به روح همه شهدای عزیز کشور، به‏خصوص شهدای حادثه تروریستی اخیر اتحاف دعا و برای آسیب دیدگان از آن حادثه شفای کامل آرزو می‎کنم.

هموطنان گران‎قدر!

واقعۀ روز سه شنبه کابل اولین نمایشِ این دست از جنایات این گروه نیست، روسیاهی شان در کشتار مردم بی­‎گناه و سلب آزادی‎های مردم داستان بی‎انتهایی از قساوت و بی‎رحمی است که نه در دین مبین اسلام و نه در فرهنگ والای ملت و کشور ما مثال آن دیده شده است. آنان از ریختن خون مردم بی­‎گناه به وَجد می‎آیند و از پاره پاره شدن اجساد بی‎گناهان لذت می‎برند. اما برخلافِ آن رویۀ خون آشامانه، تعداد بی‎شماری از فرزندان راستین این ملت در مدت کوتاهی به شفاخانه‎ها شتافتند و با اهدای میلیون‎ها سی سی خون در سراسر این کشور به هموطنان مجروح شان، اتحاد و همبستگی خود را نشان داده، و به این گروه تروریست نفرین گفتند. همان گونه که آگاه هستید دنیا به شمول جهان اسلام و مخصوصاً دولت شاهی عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران، ملل‎متحد، اکثریت کشورهای آسیایی، اروپایی و ایالات متحده امریکا، چین، جاپان، آسترالیا، و کانادا نیز این جنایت تروریستان را نا بخشودنی خواندند، و آنان و حامیان شان با این کار بیش از گذشته در انزوا قرار گرفتند.

خویندو او وروڼو!

دغه جنایتکاران د علم طالبان نه دی، بلکې د افغانستان د اسلامی جمهوریت د مشروع دولت پر خلاف راپاڅېدلی باغیان او محاربان دی. واقعی طالبان خو په مدرسو کې سبق وایی او دغه کسان چې قتلونه کوی، چې د علم دښمنان دی او ان جوماتونه ړنګوی، حق نه لری، ځانونه طالبان وبولی. مونږ د قرآن کریم د صریح حکم مطابق حق لرو چې د باغیانو او محاربانو په مقابل کې له خپلو خلکو دفاع وکړو او باغیان په سزا ورسوو. په پېښور او کوټه کې د دې ډلې رهبری د داسې غلام صفته او وطن دښمنو کسانو په لاس کې ده چې د خپلو وطنوالو وینې بهوی او د افغانستان د خلکو له بربادی او تباهی خوند اخلی. له دوی سره د افغانستان د خلکو د خیر او خوشحالی لپاره هیڅ پروګرام نشته او نه دا فکر ورسره شته چې د خپلو وطنوالو ارزوګانو او غوښتنو ته احترام ولری. دوی په سیاسی تعامل کې خپله ناپوهی او بې لیاقتی ثابته کړې ده. زه د افغانستان له جیدو عالمانو خواهش کوم چې دغو جاهلانو او ګمراهانو ته د حق لاره وښیی او له ګمراهی یې راوباسی.

عزتمنو حضارو،

زموږ د ملت دښمنانو غوښتل چې د وېرې او وحشت په خپرولو سره د افغانستان دولت مجبور کړی چې اضطراری حالت اعلام کړی، خو په دې نه پوهېدل او نه پوهېږی چې افغانان د وارخطا کېدو او مضطرب کېدلو خلک نه دی. د افغان روح اضطرار نه منی او مونږ به هېڅوخت هغه ازادۍ محدودې نه کړو چې خپل اساسی قانون راکړې دی.

نماینده‏های محترم ملت!

من لیست ۲۴ فقره ای موضوعات شما را دریافت کردم، به برخی از آن‎ها که مهم‎تر است در این جا می‎پردازم، و برخی دیگر را می‎گذارم به نشست‎های ماهانه‎ای که در آینده در ارگ خواهیم داشت.

من امروز به خانه ملت عالی ترین تربیون در افغانستان، آمده ام تا این را با شما و ملت سربلند خود در میان بگذارم که در سال گذشته ما از هیچ تلاشی برای پایان دادن مسالمت امیز به خشونت‎ها در کشور دریغ نکردیم. در عین حال تلاش نمودیم تا از مردم خود در مقابل جنگ اعلام ناشده دفاع نماییم، و تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی خود را به صورت پیوسته و مستمر به پیش ببریم.  ما هم‎چنان این اجماع را در میان شرکای بین‎المللی خود به وجود آوردیم که این جنگ یک جنگ داخلی نیست،  بل‎که جنگی است که تروریستان و حامیان منطقه‎یی شان علیه کشور و ملت ما به راه انداخته اند، تا به اهداف شومی دست پیدا کنند که تنها از طریق وحشت و ترور به آن خواهند رسید.

ما برای پایان بخشیدن به جنگ از راه‎های غیر نظامی، در سطح ملی، منطقه‎ای و بین‎المللی، اتمام حجت کردیم و همزمان با شناختی که از راه و روش گروه‎های تروریستی داشتیم بدون هیچ‎گونه فوت وقت به آمادگی‎های لازم جنگی نیز پرداختیم.

در سیزده ماه  گذشته نیروهای شجاع  امنیتی و دفاعی کشور به تعداد بیشتر از ۴۰ هزار وظیفه محاربوی و بیشتر از ۱۶ هزار عملیات قاطع را در نقاط مختلف کشور انجام داده اند. همین اکنون که ما در این تالار بزرگ حضور داریم فرزندان دلیر کشور در بیشتر از ۷ ولایت از طروق ۱۵ عملیات نظامی مشغول سرکوب تروریستان شبکه طالبان و گروه‎های دهشت افگن هستند. قابلیت رزمی نیروهای امنیتی و دفاعی جوان تان به‎صورت غیر قابل مقایسه با گذشته افزایش یافته است. نزدیک به ۵۰ هزار خانواده وطن دوست ما فرزندان خود را، دختر و پسر، تنها در کمتر از یک‎سال، برای پیوستن به صفوف قوای امنیتی و دفاعی کشور، به خدمت عسکری فرستاده اند، تشکر از فامیل‎های وطن دوست و از هر مادر و پدر که این چنین اولاد به دنیا آورده اند. استقبال از قوای دفاعی و امنیتی ما چنان بوده است که حتی زنان خانه دار در مناطق مختلفی از کشور، در هنگام درگیری شان با دشمن، به سربازان ما رضاکارانه نان و غذا رساندند. زنان با عفت این سرزمین شلاق ستم آن جاهلان را هنوز به یاد دارند و چنان گروهی را به هیچ صورت قابل تحمل نمی‎دانند.

بر اساس نیازهای امنیتی کشور و تجارب به دست آمده در سال گذشته، یک فرقه در کندز و یک لوا در بدخشان تاسیس کردیم. برای بالا بردن سطح هماهنگی قطعات خاص، که فداکاری و شهامت شان قابل افتخار است، معاونیت پلان‎گذاری قوای خاص را نیز ایجاد کرده ایم.

ریاست­های اسلحه وتخنیک و توپچی، هم­چنان لوای ۷۷۷ قوت­های خاص هوایی، مرکز سوق وادارۀ واحد قوماندانی گارنیزیون کابل که جناب لوی درستیز صاحب رهبری شانرا می‎کنند و از آن‏ها تشکر، شفاخانۀ ساحوی قول اردوی ۲۱۵، مدیریت تخنیک وحفظ مراقبت در سطح قول اردوها و لوا‏ها، مرکز ارزیابی تهدیدات استخباراتی، مرکز کشف رادیویی از جمله واحدهای جدیدی اند که به ترکیب قوای امنیتی ما افزوده شده اند.

قدرمنو حضارو،

تېر کال مو چې محدود هیلی کاپتر او محدودې طیارې لرلې، د هیواد د هوایی ځواک بیارغاونه پیل شوه او دا دی اوس زموږ هوایی قوه دومره فعاله شوې ده چې د هیواد په ډېرو سختو غرنیو سیمو لکه خوستک او کوهستانی سیمو کې هم دښمن ته ځان رسوی او د اسمانی تندر غوندې ورباندې ورېږی.

د ادارې د سوق مرکز چې تېر کال مو تاسیس کړ، د هماهنګی او تصمیم نیولو په تر ټولو موثر مرکز بدل شوی دی. زموږ استخباراتی قابلیتونه په مختلفو سطحو کې زیات شوی دی.

د هیواد تر اتیا (۸۰) زیاتو جنرالانو قدردانی وشوه او د کبر سن په علت تقاعد شول، څو په دې ډول ځوان او تازه دمه نسل ته لاره پرانیستل شی او زموږ اردو لا ځوانه او قوی شی. په دې برخه کې د اصلاحاتو بهیر همدغه شان روان دی.

نن ورځ زموږ دفاعی او امنیتی قوتونه د ځینو اسلامی هیوادونو، د چین ولسی جمهوریت، د روسیې، د آسترالیا، جاپان، کاناډا، د هند او د ناټو د غړیو په شمول ، د بین المللی شریکانو له ملاتړ او حمایته برخورداره دی او په دې خوشحاله یوو چې زموږ د دفاعی او امنیتی قوتونو د حمایت لپاره د یو پنځه کلن امنیتی پلان په باب د بین المللی تمویل کوونکو اجماع رامنځ ته شوې ده. دغه پلان به په نژدې وختونو کې په وارسا کې نهایی بڼه خپله کړی او مخکې له هغه به بیا هم تاسو سره په ارګ کې ورباندې وغږېږو. دغه ا نسجام د امنیت شورا د غړو په خاص توګه د محترم اتمر صاحب او محترم ستانکزی صاحب د کوشش نتیجه ده دلته غواړم  دوی نه مننه وکړم.

قدرمنو وکیل صاحبانو او سناتور صاحبانو، تر راتلونکو څو ورځو پورې به د دفاع وزیر او د ملی امنیت رئیس تاسې ته معرفی شی چې هیله ده همکاری وکړئ او په دې ډول دغه خلا هم ډکه شی. سرپرستی به نوره نه کوو، ستاسو اواز مو اورېدلی.

نمایندگان محترم ملت!

از آن‎جایی که شبکه حقانی و گروه‏های از طالبان پیش­قراولان منافع کشورهای دیگر اند و با تروریستان بین‎المللی، منطقه­ای، و مافیای مواد مخدر ایتلاف نموده و تلاش می‎کنند تا مردم و کشور ما را یک‎بار دیگر به دوران سیاه تاریخ باز گردانند، باید ما، همه، یک‎پارچه و متحد در مقابل آنان بایستیم. تاریخ شاهد است که هر گاه ما توانستیم اتحاد خود را حفظ کنیم، قدرت‎مندترین اردوهای جنگی جهان نیز در برابر ما به زانو در آمده اند.

برای دفاع از دین، وطن، و ازرش‎های قانون اساسی کشور، لازم است که یک‎دل و یک‎صدا وحدت خود را در فکر و عمل به تبارز بگذاریم. به این دلیل، کسانی که به این وحدت لطمه می‎زنند و در عین قرار داشتن در متن نظام و حکومت، و با استفاده از منابع آن، آب در آسیاب دشمن می‎ریزند، و به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه در جنگ روانی با دشمنان این آب و خاک همسو می‎شوند، در مورد آنان ارفاق و مصلحت بیشتر صورت نخواهد گرفت.

تقاضای من از شما نمایندگان ملت و مشران مملکت این‎ است که این دسپلین اخلاقی را تعریف نموده و حدود آن‏را شما قانونیت ببخشید، تا در روشنی این اصول، موفقانه تر به جنگ روانی دشمن پاسخ بدهیم.

در نشست چند روز قبل تان با من در ارگ، شما تقاضای وضاحت بیشتر در تعریف دوست و دشمن را از من داشتید.

دوستان افغانستان همۀ شهروندان کشور اعم از طرف‎داران نظام، بی‎طرفان و اپوزیسیون سیاسی حکومت‎ اند که دارای دیدگاه و مواضع مختلف سیاسی هستند، اما به منافع علیای ملی پایبندی دارند و در حد توان خود از آن حفاظت و حراست می‎کنند.

دشمنان افغانستان آنانی اند که از احساسات پاک مذهبی جوانان ما سوء استفاده می‏کنند و خود شان بخشی از مافیای مواد مخدربوده، و از این راه به ثروت اندوزی و عشرت مشغول اند.

دشمنان افغانستان عبارت اند از گروه‎های اجیر خارجی مانند داعش، القاعده و گروه‎های آدم‎کُش حقانی و برخی از طالبان که از ریختن خون هموطنان خود لذت می‎برند و به جنگ و دهشت افگنی ادامه می‎دهند. با این تفاوت که هیچ راهی به گفتگو با اجیران خارجی وجود ندارد. اما؛ ما دروازۀ گفتگو را برای آشتی با آن عده از گروه‎های طالبان که حاضرند برای توقف خونریزی و بازگشت صلح و ثبات به وطن شان همکاری کنند هنوزباز گذاشته ایم، هر چند این فرصت برای همیش نخواهد بود.

نمایندگان محترم ملت و حضار گرامی !

تلاش ما برای ایجاد میکانیزم‎های موثر بین‏المللی به‏خاطر پایان بخشیدن به جنگ و رسیدن به اجماع بین‎المللی در خصوص خواست‎های بر حق ملت مان موثر بوده است. میکانیزم گفتگوهای چهارجانبه با همۀ مشکلاتی که تا کنون با آن روبرو بوده است، بستر مناسبی را برای درک بهتر از برحق بودن خواست‎های مردم و دولت ما، در جهت یافتن یک راه حل سیاسی ایجاد کرده است. در نتیجه این تلاش‎ها و داشتن دیپلوماسی فعال بود که امروز از روابط فشرده و توام با اعتماد با شرکای مهم بین‎المللی خود در منطقه و جهان به‏شمول کشور‎های عمده اسلامی مانند عربستان سعودی و ایران برخوردار هستیم. کسانی که از عمل به تعهدات خود در این چهار چوب بین‎المللی ناکام مانده و یا نخواستند بدان عمل کنند، آنان امروز بیشتر از پیش به انزوا کشانیده شده اند.

در گفتگوهای چهار جانبه، پاکستان کتباً تعهد کرده بود تا در صورتی‎که عناصری از طالبان مسیر سیاسی ختم جنگ را انتخاب نکنند، در مقابل آن‎ها از قوه نظامی استفاده خواهد کرد.

نن غواړم دا خبره واضح کړم چې موږ له پاکستانه دا توقع نه لرو چې طالبان دې خبرو ته راولی. خو له پاکستانیانو غواړو چې په څلور اړخیزه توافقنامه کې په خپلو ژمنو ودرېږی او د هغو کسانو په خلاف نظامی عملیات وکړی  چې زموږ د امنیتی ادارو او زموږ د بین المللی همکارانو د استخباراتی معلوماتو په اساس او پخپله د پاکستانی مقاماتو په قول، مرکزونه یې په پاکستان کې دی او رهبران یې په پاکستان کې اوسی . دغه راز له پاکستانه توقع لرو چې که په خپله خاوره کې د دغو جنایتکارانو په خلاف نظامی عملیات نه کوی، نو لطفا دې یې زموږ شرعی محکمو ته راوسپاری چې د خپلو عملونو سزا ووینی.

مناسبات ما با پاکستان در چارچوب حقوق و وجایب متقابل دو دولت تنظیم می‎گردد. توقع ما از کشور همسایۀ ما پاکستان این است، و جهان نیز در این امر با ما هم‎صدا است، که آن کشور در مورد مقابله با افراطگرایی و تروریسم از منطق تروریست خوب و تروریست بد عبور کند، یعنی تروریست خوب و بد وجود ندارد و همه تروریستان، تروریست اند و به حیث یک دولت مسئول عمل نماید. تروریسم خوب و بد وجود ندارد، و هر کس به چنین تقسیمی قایل شده، این مصیبت در پایان، گریبان خودش را نیز گرفته است.

مردم ما انتظار دارند که ما در مورد ادامۀ میزبانی، تجهیز، و تسهیل فعالیت گروه‎های تروریستی ضد مردم افغانستان از قلمرو پاکستان که در تناقض با منشور و مصوبات سازمان ملل متحد قرار دارد  برمبنای اصل عدم حمایت از گروه‎های تروریستی بر علیه کشور ثالث، به شورای امنیت ملل متحد، سایر نهادهای بین‎المللی، و نیز جامعه مدنی بین‎المللی شکایت ببریم. ما این انتظار را به جا می‎دانیم و هرگاه چنین تغییری دیده نشود، ما ناگزیر خواهیم بود، علی رغم آرزوها و تلاش‎های ما برای شکل دهی به همکاری‎های منطقوی، با مراجعه به شورای امنیت ملل‎متحد به اقدامات جدی دیپلوماتیک متوسل شویم. هم‎چنان ما از طریق نهادهای بین‎المللی مسئول، به پیگرد مجرمان و جنایت‎کارانی که دست شان به خون مردم ما آغشته است، در بیرون از افغانستان اقدام خواهیم کرد.

قدرمنو وکیلانو، سناتور صاحبانو، محترمو حضارو، خویندو او وروڼو!

حکومت د “والصُلحُ خَیر” د مبارک آیت په اساس ، د سولې لپاره له هڅو لاس نه اخلی خو دا سوله به یوازې له افغانی لارو تعقیبوو او د افغانستان دولت به له هغو کسانو سره سوله کوی چې جنګ او شر نه غواړی،  د افغانستان اساسی قانون منی، او له تروریزم سره کاملا رابطه غوڅوی.

خو دا خبره دې ټولو ته واضحه وی چې که سوله غواړو، نو معنا یې دا نه ده چې جنایت کاران دې ازاد ګرځی  او د خونکارانو په عملونو دې سترګې پټېږی.

زموږ دفاعی او امنیتی قوتونه چې د خپل ملت او په تېره بیا افغانستان ته متعهدو علماوو ملاتړ ورسره دی، قاطع اراده او څرګند پروګرام لری چې د حقانی او ور سره ملگرو باغیان، داعش، القاعدې او نورو خونکارو ډلو مرکزونه له خاورو سره خاورې کړی او باغیان دوزخ ته واستوی.

د افغانستان دښمنان دې پوه شی چې که  د محاربې په میدان کې او د افغانستان د خلکو په خلاف د ترورستی عمل په وخت ونیول شی، نو خامخا به د قانون منګولو ته سپارل کېږی او د قانون حکم به پوره ورباندې تطبیق کېږی.

به شما نمایندگان محترم، بزرگان و مردم شریف کشورم اطمینان می‎دهم که به‏عنوان ریس‎جمهور و پاس‎دار حقوق و امنیت مردم افغانستان، در مقابل آنانی که خون سربازان و مردم بی‎گناه ما را می‎ریزانند با قاطعیت برخورد نموده و هیچ تردیدی در مجازات شان نشان نخواهیم داد. دوران آن‎هایی که از عفو بی‎موجِب برخوردار می‎شدند دیگر پایان یافته است. دولت جمهوری اسلامی افغانستان متعهد است تا فیصله‎های محاکم و نظام عدلی–قضایی را به شمول حکم اعدام، با قاطعیت و با اراده استوار اجرا نماید. اجراآت قاطعانه ما یک پیام واضح دارد: دست عدالت ما دراز و نیرومند است و به همه جنایت‎کاران و تروریستان می‎رسد. البته واضح است که قاطعیت ما در عدالت همراه با رعایت قانون اساسی ما، تعهدات حقوق بشری ما و سیاست عدالت‎خواهانه ماست.  شما خواهید دید کسانی که به ندای صلح در میز مذاکره جواب رد دادند، عنقریب بعد از تحمل شکست در جبهات جنگ چگونه برای صلح به تضرع و التماس متوسل شوند. امروز، هدف والای صلح پایدار و عزت‎مندانه از طریق اقدامات قاطعانه و سرتاسری در میدان جنگ به دست خواهد آمد.

نمایندگان محترم ملت، سناتور صاحبان محترم، خواهران و برادران عزیز !

همۀ مردم ما بر ضرورت اصلاحات و تحول بنیادی اتفاق نظر دارند. ما به تعهدات خود در این زمینه پایبند هستیم. اصلاحات در نهادهای انتخاباتی شروع شده و انتخابات در وقت تعیین شده برگزار خواهد شد. خواهش ما از هر دو مجلس شورا این است که قانونی که به شما ارایه شده، بزودی آن‎را پاس نمایند.

یکی از نقاط آسیب پذیر ادارۀ ما که دشمن از آن استفاده می‎نماید فساد است. مرتکبین فساد باعث تضعیف قابلیت رزمی و وظیفوی نیروهای دفاعی و امنیتی ما گردیده و از این طریق به دشمنان وطن خدمت می‎کنند.

ما به نوبۀ خود این مفسدین را که مرتکب خیانت ملی می‎شوند، متناسب به جرم شان از طریق محاکم مربوطه مورد مجازات سنگین قرار خواهیم داد. تقاضای من از شما نمایندگان محترم ملت نیز این ست که از اصلاحات و جلوگیری از فساد در تمامی نهادها، مخصوصاً نهادهای امنیتی کشور عملاً حمایت کنید تا نهادهای امنیتی ما کاملاً غیر سیاسی شوند، و آنانی‎که از مقام و منصب استفاده‎ سوء می‎کنند از هیچ جهتی مورد حمایت قرار نگیرند. موفقیت ما در جبهات علیه دشمن باید از طریق آوردن اصلاحات و ایجاد نهادهای پاک‎تر پاس‎داری شود. در تحقق این امر از شما می‎خواهم در کنار حکومت بیایستید.

له فساد سره د مبارزې لپاره پکار ده چې د هیواد عدلی او قضایی سیستم تحکیم ومومی او قضایی استقلال لا تقویه شی او د سازمان یافته جرایمو د مرتکبانو په مقابل کې زموږ د محترمو قضاتو او څارنوالانو حفاظت ته لا زیاته توجه وشی.

لازمه ګڼم چې له ولسی جرګې مننه وکړم چې د افغانستان لوی څارنوال جناب حمیدی صاحب ته یې د باور رایه ورکړه او په دې ډول یې د قضا د عالی شورا د ترکیب تکمیل ته شرایط برابر کړل. په تېرو څو میاشتو کې د قضایی سیستم د اصلاح په سلسله کې جناب حلیم صاحب او همکارانو یې تر شپږ سوه زیات قاضیان تغییر، تبدیل او یا نوی مقرر کړی دی او د قاضیانو د ارتقای ظرفیت پروګرامونه د تحقق په حال کې دی. په روانه اونۍ کې به د ملی امنیت شورا د افغانستان د قضایی او عدلی پولیسو د فعالیت او تشکیل نوې مقرره تصویب کړی چې دا کار به له قضاتو او څارنوالانو سره مرسته وکړی چې د مصونیت او اطمینان په فضا کې خپلې چارې پر مخ بوځی. زه له هغو قضاتو او څارنوالانو چې د باغیانو محاکمه یې کړې او د اعدام حکم یې ورکړی مننه کوم او اطمینان ورکوم چې موږ به د دوی محافظت وکړو.

تلاش‎های دیگر حکومت در راستای بهبود وضعیت اقتصادی و فراهم سازی فرصت‎های کاری نیز ادامه دارد. در ماه عقرب امسال کنفرانس بروکسل برای افغانستان دایر می‎گردد که در آن بیش از ۷۰ کشور و ۲۰ نهاد بین‎المللی اشتراک می‎نمایند، تا تعهدات شان را برای پنج‎سال آینده در بخش‏های انکشاف اقتصادی، و تقویه حکومت‎داری خوب در کشور اعلام کنند. کار بر روی پروژه‎های انکشافی که مقدماتش در سال گذشته فراهم گردید در این سال تداوم خواهد یافت، پروژه‎های تاپی، کاسا ۱۰۰۰، پروژه انتقال برق از ترکمنستان، پروژه خط آهن آقینه-ترکمنستان، و خط آهن هرات-خواف از این جمله است.

د ملت قدرمنو استازو،

په اخر کې یو ځل بیا تاکید کوم چې د خپلو غیرتمنو امنیتی او دفاعی قوتونو ملاتړ ته دوام ورکړئ. ستاسې سیاسی ملاتړ به د دې سبب شی چې زموږ دفاعی او امنیتی قوتونه په لا زیات اطمینان سره د افغانستان له دښمنانو سره مقابله وکړی او په دې ډول به، که خدای کول، سږ کال د تروریستانو او خونکارانو د وروستی او نهایی شکست په کال باندې بدل شی. انشاالله و تعالی!

تل دې وی افغانستان !

زنده باد افغانستان !

یَشَه سین افغانستان !