رئیس‌جمهورغنی در سفر به ولایت بلخ، با اقشار مختلف این ولایت دیدار کرد و مشکلات و نیازمندی‌های شانرا استماع نمود

رئیس‌جمهورغنی در سفر به ولایت بلخ، با اقشار مختلف این ولایت دیدار کرد و مشکلات و نیازمندی‌های شانرا استماع نمود

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان پس از افتتاح خط آهن آقینه، شام روز دوشنبه به منظور غمشریکی و اظهار همدردی با مردم ولایت بلخ وارد شهر مزارشریف گردید.

رئیس جمهور از سوی عطا محمد نور و شماری از مقامات محلی، بزرگان و وکلای این ولایت در شورای ملی مورد استقبال گرم قرار گرفت. او نخست به زیارت روضۀ شریف رفت و ضمن اتحاف دعا، از مسجد که تحت کار قرار دارد نیز دیدن کرد.

رئیس جمهورغنی ابتدا در دیدار با عطامحمد نور سرپرست ولایت بلخ وهیئت اداری این ولایت، به روح همه شهدا به ویژه شهدای اخیر ولایت بلخ اتحاف دعا نمود. در این دیدار سرپرست ولایت بلخ به رئیس جمهور و هیئت همراه خوش آمدید گفت و افتتاح خط آهن آقینه را یک دستآورد بزرگ برای افغانستان دانسته، به همه مردم تبریک گفت.

آقای نور گزارش از وضعیت عمومی این ولایت را به رئیس جمهور ارائه کرده، گفت که به اثر سعی و تلاش مسوولان محلی، این ولایت از امنیت نسبی برخوردار است و دشمنان موفق به مختل ساختن نظم و امنیت بلخ نگردیدند. او افزود که نیروهای امنیتی و دفاعی موفق به جلوگیری از موارد زیاد در اجرای پلان های شوم دشمن گردیدند.

رئیس جمهور در این دیدار گفت که به خاطر همدردی و غمشریکی با مردم بلخ آمده ام تا به خاطر رویداد اخیر در این ولایت ابراز تسلیت نمایم که در نتیجۀ آن شماری از هموطنان ما شهید و مجروح گردیدند. او از کارکرد مسوولین محلی ولایت بلخ تشکری کرد و برای پیشبرد بهتر امور به آنان آرزوی موفقیت کرد.

سپس، رئیس جمهور با شماری از زنان فعال در ولایت بلخ دیدار کرد و خواست ها و پیشنهادات آنان را در عرصه های گوناگون استماع نمود.

ابتدا یک تن از خانم ها به نمایندگی از دیگران صحبت کرد و افتتاح خط آهن آقینه را به همه تبریک گفت و از تلاش های رئیس جمهور در زمینۀ های بهبود وضعیت انکشافی قدردانی کرد.

او افزود که در بلخ باستان زنان فعال در همه عرصه ها حضور دارند و در بسیاری موارد پیش قدم می باشند. او خواستار توجه به سهم بیشتر زنان در ادارات دولتی گردید.

رئیس جمهور گفت که زن شخصیت دومی نیست و باید زنان افغان بدانند که شخصیت درجه اول و مساوی می‌باشند. او اضافه کرد که زنان در کشور با مشکلات جدی روبه‌رو اند، و این مشکلات باید طبقه بندی گردد و برای آنها راه های حل جستجو شود.

او خاطر نشان کرد که از فیصدی حضور زنان در ادارات دولتی راضی نیست و ضرورت به همکاری و کمک بیشتر زنان احساس می شود تا کدرهای مختصص آنان در بخش های مناسب گماشته شوند.

رئیس جمهور غنی گفت که به مناسبت هشتم مارچ، یک تخفیف ویژه برای زنان محبوس در نظر گرفته شده است و برنامه کاریابی برای زنان نیز روی دست می باشد که با عملی شدن آن فرصت های مناسب شغلی برای زنان مهیا میگردد.

متعاقباً رئیس جمهور کشور با اعضای شورای ولایتی بلخ دیدار کرد و خواست های آنان را در بخش های مختلف شنید.

نخست داکتر افضل حدید رئیس شورای ولایتی این ولایت، پیرامون موضوعات مختلف صحبت کرد. او از رئیس جمهور خواست که به سرک ۱۷ کیلومتری ولایت بلخ، فابریکه کد برق و بازسازی گنبد روضۀ شریف توجه ویژه نماید. وی همچنان به نیازمندیهای داخلی شورای ولایتی نیز اشاره کرد و خواهان توجه و رسیدگی به این خواست ها از جانب رئیس جمهور کشور گردید.

در این دیدار همچنان سید عبدالله مسرور و ذبیح الله کاکر دو تن از اعضای شورای ولایتی نیز صحبت کردند و در رابطه به تحکیم سواحل آمو دریا و نیز افزایش در تشکیل نیروهای امنیتی و دفاعی در این ولایت، پیشنهادات مشخص را ارائه کردند.

رئیس جمهور گفت که هزینۀ بازسازی سقف روضۀ شریف را پرداخت کرده ام، ضرورت است تا کمیتۀ ایجاد گردد و چگونگی مصرف این پول را نظارت نماید. او افزود که مشکلات کد برق در شورای عالی اقتصادی مورد بحث قرار خواهد گرفت و در خصوص تحکیم سواحل آمو دریا یک هیئت تخنیکی گماشته میشود تا وضعیت آن را بررسی نماید.

او گفت که بزودی اعضای شورای های ولایتی سراسر کشور را در کابل ملاقات خواهد کرد و روی موضوعات مختلف از جمله مشکلات وظیفوی اعضای شورای ولایتی با آنان بحث و تبادل نظر خواهد نمود.

در ادامه، رئیس جمهور کشور با شماری از علمای این ولایت دیدار کرد. ابتدا محمد شاه عادلی و حسین علی بیانی به نمایندگی از علما در خصوص برادری میان مردم صحبت کرده، گفتند که در ولایت بلخ مردم با روحیۀ همدیگر پذیری و همدلی در کنار هم زندگی می کنند و به دشمن اجازه تفرقه افگنی را هرگز نخواهند داد.

آنان افزودند که ما همیشه از برنامه های دولت به خصوص از نیروهای امنیتی ودفاعی کشور حمایت نمودیم و از رئیس جمهور خواستند که در راستای مبارزه با فساد از قاطعیت و جدیت بیشتر کار گیرد.

رئیس جمهور کشور گفت که تلاش حکومت برای مبارزه بافساد و غصب زمین به صورت جدی ادامه دارد و مبارزه ما با فساد سریع ،اصولی و همراه با تدبیر خواهد بود. او نقش علما را در آگاهی رسانی در این زمینه ها برای مردم مهم دانست.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی، در ادامه با متنفذین و بزرگان ولایت بلخ دیدار کرد. ابتدا محمد یونس مقیم به نمایندگی از بزرگان صحبت کرده٬ حضور رئیس جمهور را به ولایت بلخ خوش آمدید گفت. او ضمن تبریک افتتاح خط آهن آقینه گفت که انتظار داریم با اقدامات خوب شما افغانستان در کنار کشورهای توسعه یافته قرار گیرد. او افزود که در ولایت بلخ اقوام مختلف در کنار هم به گونۀ مسالمت آمیز زندگی می کنند و به دشمنان اجازۀ نفاق افگنی را نخواهند داد.

رئیس جمهور کشور خطاب به بزرگان گفت که کلید ثبات شما هستید و بزرگان ولایت بلخ نبض ثبات بلخ اند. او افزود که با افتتاح خط آهن آقینه یک قدم بزرگ در راستای تجارت و ترانزیت جهانی برداشته شده و اقدامات دیگر برای توسعه خط آهن صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور غنی سپس در جلسۀ که با حضور شماری از جوانان و فعالین عرصه مدنی ولایت بلخ برگزار گردید اشتراک کرد. ابتدا سید عبدالحمید صفت به نمایندگی از جامعه مدنی صحبت کرده، گفت که ادارات مهم در ولایت بلخ مانند مقام ولایت و شاروالی از سوی سرپرستان اداره میشوند و ما خواهان پایان دادن به این روند می باشیم. او همچنان از رئیس جمهور خواست که به موضوع اشتغال برای جوانان، فقرزدایی، مبارزه با اعتیاد، تأمین امنیت و مصوونیت آزادی بیان توجه جدی مبذول دارند.

محمد آصف فکرت نیز به نمایندگی از جوانان پیرامون مشکلات و نیازمندی های این قشر صحبت کرده گفت، خوشحالم که رئیس جمهور خردمند داریم و حساسیت‌های سیاسی مردم را به خوبی درک می‌کند.

او از رئیس جمهورغنی خواست که از فعالیت های جوانان حمایت بیشتر صورت گیرد و فرصت های بیشتر کاری برای جوانان تحصیل یافته مهیا گردد. آقای فکرت از سوق دادن جوانان از سوی شماری از گروه ها به افراط گرایی به عنوان یک خطر جدی یاد کرد.

رئیس جمهور پس از استماع صحبت کننده گان گفت، بالای شما افتخار می‌کنم که با وضاحت تمام، خواست و پیشنهادات تانرا مطرح کردید. او افزود که هیچ کس جوانان ما را به حاشیۀ رانده نمی تواند و جوانان نباید شکار بحث های منفی قرار گیرند.

رئیس جمهور کشور به مشکلات سالهای ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ اشاره کرده، گفت که ما در این سال ها از سه انتقال سیاسی، امنیتی و اقتصادی عبور کردیم و سال گذشته برای ما سال بقا بود، با تمام تلاش های که دشمن به خرج داد، به اهداف شوم خود دست نیافت.

رئیس جمهور غنی از جوانان خواست تا از روند اصلاحات حمایت کنند، زیرا بدون اصلاح اداره و مسلکی سازی آن، ما نمیتوانیم کار مفید و موثر انجام دهیم.

رئیس جمهور و هیئت همراه، سپس در ضیافت شب که از سوی سرپرست ولایت بلخ تدارک یافته بود، اشتراک کردند.