متن کامل سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس مشترک مبارزه با فساد اداری در سکتور های دفاعی و امنیتی

متن کامل سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس مشترک مبارزه با فساد اداری در سکتور های دفاعی و امنیتی

بسم الله الرحمن الرحیم

د لوی اوبخښونکی ځښتن په نامه!

د ګران ورور جلالتماب استاد دانش، جناب مسلمیار صاحب، جناب لوی څارنوال صاحب، جناب وزیر صاحب محترم دفاع، جناب ستانکزی صاحب، جناب بارکزی صاحب، جناب نادری صاحب، ټول مشران، جناب قاضی صاحب رسول، خاص رول یې لوبولی محترم څارنوالان، محترم جنرال صاحبان،  د ټولو بنسټونو، د څارنوالۍ د جناب وکیل صاحبان، سناتور صاحبان، زموږ ګران میلمانه او بین‌المللی همکاران چې د قانون د حاکمیت په برنامې کې دی، جناب وزیر صاحب عدلیه چې هیر مې نشی، خویندو او ورونو، اسلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

سخنم را با تسلیت آغاز می کنم. تسلیت بخاطر فاجعه قتل عامی که در میرزا اولنگ به دست دشمنان دین و وطن انجام شد و نشان داد که دشمنان این ملت هیچ مرزی را به رسمیت نمی شناسند، نه افغانیت، نه اسلامیت و نه انسانیت. من خود را مانند هر یک از شما در درد و ماتم یکایک خانواده های داغدار این حادثه شریک می دانم و وعده می دهم که فرزندان دلیر ما در نیروهای دفاعی و امنیتی،انتقام آنان را خواهند گرفت. جنایتی که در میرزا اولنگ رخ داده است نمونۀ ای تازه از تغییر نوعیت جنگ است، بدان گونه که نمونه های دیگرش را درکابل، هرات و قبل از آن در غور شاهد بودیم.

 علت عمدۀ تغییر در شیوه های جنایت دشمنان، شکستی است که آنان در جنگ رو در رو خورده اند و امید خود را به برنده شدن در میادین نبرد، از دست داده اند. آنان دیده اند که سرعت عمل و نحوۀ تحرک نظامی ما نسبت به سالهای قبل پیشرفتی کرده است که آنان، تصورش را نداشتند.

 سه سال قبل، در سقوط دانگام کنر، به علت ناهماهنگی میان دستگاه های دفاعی و امنیتی ما، یک هفته وقت گرفت تا بتوانیم اقدام به بازپس گیری آنجا کنیم، اما اکنون، با آنکه پهنای جنگ از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب گسترده شده است، اما در هر نقطه ای که دشمن سر بالا می کند با قوت سرکوب شده و با تحمل تلفات سنگین از میدان پا به فرار می گذارد.

من از جناب وزیر صاحب دفاع، جناب رئیس صاحب عمومی امنیت ملی و اراکین وزارت محترم داخله از صمیم قلب تشکر میکنم!  

شما شاهد بودید که در تیوره، جانیخیل، کوهستانات و دیگر نقاط کشور چگونه دشمن در برابر نیروهای ما از پای در آمداز این رو، دشمن برای جبران شکست های خود به جان مردم بی دفاع ما افتاده و مرتکب جنایات فجیع می شود تا انتقام خود را از نمازگزاران، معلمان، کشتمندان و دیگر اقشار بیدفاع ما بگیرداکنون نیروهای ما از هر دونوع استراتژی دفاع و تهاجم کار می گیرند تا توانایی جنایت را از دشمنان کشور سلب کنند.

 درود بر روح تمام شهدای قهرمان قوای امنیتی و دفاعی ما و دعا میکنیم که تمام مجروحین به زودی ممکنه شفا بیابند.

 تاسی د وطن ویاړ یاست زه در باندې ویاړم دا ټول وطن در باندې ویاړی.

زمونږ دفاعی او امنیتی ځواکونو وکولی شول، د خپل هېواد د ساتنې او له ترهګرو سره  په  مقابله کې خپله زړورتیا، مېړانه، او وړتیا په ښه توګه وښیی.

د ملی پولیسو په لیکو کې همدا زمونږ اولادونه وو چې په کابل کې د روژې میاشتې په  خونړۍ پېښه کې یې په خپله قربانۍ د هغې لوی فاجعې مخنیوی وکړ چې موخه یې  د پایتخت په ترټولوحساسه نقطه کې د ډیپلوماتیکو مرکزونو ویجاړول و. مه هیروی که اته نفر پولیسانو ځان شهادت ته نه وای ورکړی، خدای (ج) ناکرده سلها دیپلوماته به هغه ورځ له منځه تللی وای او زرها نور وګړی، نو د دوی قربانی باید وستایو، همدا ځواکونه وو چې د عراق سفارت په دفاع کې یې تلپاتې حماسه نندارې ته وړاندې کړه او افغانستان یې سرلوړی کړ، او د عراق جمهور رئیس شخصاً له دې امله له ماڅخه دوه ورځې مخکې مننه او قدردانی وکړه. ما په همدې ورځو کې له دغو ځواکونو سره په کتنه کې وویل، چې تاسو په څو ګامه کې مجسم مرګ وینئ، اما پر هغه بریالی کېږئ، تاسو د یو ملت د عظمت او نه ماتېدونکې ارادې سمبول یاست.

 مرگ را قوای خاص ما به چشم می بینند و مرگ از این‌ها فرار میکند، نه اینها از مرگ!

من میخواهم سر اهمیت این کنفرانس چند نکته خدمت همه بگویم. اول از جناب لوی څارنوال صاحب، وزیر صاحب دفاع،ستانکزی صاحب و بارکزی صاحب تشکر میکنم که یک کنفرانسی را گرفتند، واقعا یک روز مهم و مبارک در تاریخ ایجاد نهاد های پاسخ ده، حاکمیت قانون و نهاد های قوی و موثر امنیتی و دفاعی ما، حساب خواهد شد.

اهمیت این روز در چیست؟ اول تغییر فرهنگ، آیا چند سال پیش فکر کرده می‌توانستید که مسئولین قوای امنیتی و دفاعی ما و سارنوالی ما بدون هیچگونه امر، بدون هیچگونه هدایت، بنشینند و تفاهمنامه ضد فساد را امضا کنند؟ این تغییر فرهنگی را به شما تبریک میگویم! چون اهمیت این در چیست؟ اهمیت در این است که دیدگاه مشترک به هماهنگی بدل شد،  امروز نهاد های امنیتی مهم و دفاعی ما و نهاد های حاکمیت عدلی و قضایی ما در یک دیدگاه واحد در یک صف واحد قرار دارند و از این جهت خاصتاً از جناب استاد دانش برای نقش رهنمایی کننده اش و زحمات  شبانه روزی اش در قسمت حاکمیت قانون و مسئولیت همه ما در مقابل وظایف ما و مخصوصاً تامین حقوق شهروندان ما، من ابراز تشکر میکنم!

خداوند همیشه زنده داشته باشد شما را جناب استادموضوع دوم ما موضوع اراده است همیشه حرف در این بود، در گذشته که اراده سیاسی همه چیز تعلق میگیرد به رئیس جمهور، اراده سیاسی دارد و یا ندارد؟

امروز ما شاهد این هستیم که ما اراده سیاسی جمعی داریم، نه اراده فردی. به یک گل بهار نمیشود، یک فرد اعم از اینکه مقامش چقدر مهم است و مسئولیت اش به حیث خادم ملت چقدر اهمیت دارد، به تنهایی کار کرده نمیتواند. من امروز نهایت خوش هستم که مبارزه با فساد به مبارزه یک تیم متعهد و مسئول بدل شده است ، از این جهت در قسمت اول قسمی که وزیر صاحب دفاع درخواست کردند نه تنها شخص رئیس جمهور، مقام ریاست جمهوری، اراده کامل برای حمایت کامل از مبارزه شما بود.

دوم در سطح حکومت وحدت ملی جناب استاد دانش، داکتر صاحب عبدالله و من مطلق در یک خط روان هستیم و هدف ما مشترک است که تحمل فساد به صفر برسد.

 سوم رهبری قوای امنیتی و دفاعی ما، امروز امید است، ملت افغانستان شاهد این بوده باشد که رهبری قوای امنیتی و دفاعی ما در قسمت مبارزه با فساد حرف نمی زند، شعار نمی‌دهد، عمل می‌کند. وقتی که از دگر جنرال تا سرباز به صورت مساوی در تحت قانون زیر سوال و پرسش می‌آید و به اساس یک پروسۀ شفاف و مسئولانه، یا برائت حاصل می‌کند یا مجازات می‌شوند.  این روز تجلیل حاکمیت قانون است که در رأس آن مسئولین قوای امنیتی و دفاع ملی ما قرار دارد.

من از این‌ها تشکر می‌کنم، خود شان پیشگام شدند که پروگرام مبارزه بر ضد فساد را عملی کنند، چون تا وقتی که وزیر صاحب دفاع، رئیس صاحب امنیت ملی، معین صاحب اول، دیگر اراکین وزارت داخله این مسئولیت را به عهده نگیرند، کار این‌ها را من انجام داده نمی‌توانم، کار این‌ها را استاد دانش و سارنوال صاحب انجام داده نمی‌توانند.

 نقطه دیگر در این بخش این‌است که فرهنگ سارنوالی و محاکم ما به صورت بنیادی در حال تغییر است.  به جناب لوی سارنوال صاحب خاصتا تبریکی می‌دهم که در مدت کم یک ارادۀ آهنین را در قسمت حاکمیت قانون تمثیل کرد.

من از اراده لوی سارنوال در راستای تطبیق حاکمیت قانون صد در صد حمایت و پشتیبانی می کنم، چون اگر هر قضیه به این مبدل شود که شکل سیاسی به خود بگیرد، بی معنی است.

نقشی که جناب استاد دانش، داکتر صاحب عبدالله و من ایفا کردیم این است که از حاکمیت پشتیبانی کردیم و من باز هم تکرار میکنم که فیصله های عدلی و قضایی کار بخش اجرائیه و کار بخش رئیس جمهور نیست، این مطلق تعلق دارد به دستگاه های عدلی و قضایی. در کشف پولیس و در ترتیب دعوا لوی سارنو الی ، در فیصله قضا و بعد از آن در تطبیق وزارت محترم عدلیه و پولیس یک حلقه نجیبه باید ایجاد باشد و از این حلقه نجیبه پشتیبانی میشود.  پشتیبانی اصول، نه در محتوا! و باز هم وضاحت باشد هر کسی که در محتوای فیصله های عدلی و قضایی یا کشف جرایم مداخله می‌کند، در حقیقت جز فساد است. سیاست معنی این نیست که خویش و قوم خود را از قانون محافظت کنیم، به او رقم افغانستان آباد نمی شود.

 افغانستان هغه وقت آبادیږی  چی غل، مجرم هر چا پورې چې تړلی وی که د سړی زوی وی، باید د قانون حاکمیت ته یې به لاسورکړی،  نه دا چې محافظت یی وکړی هغه محافظت نه دی، هغه د وطن سره جفا ده، ځکه جفا زمونږ په مبارک دین کې ځای نه لری.

هیر مو نشی حضرت عمر فاروق پس له فتحې نه جومات ته راغی، نوی کالی یې اغوستی ؤ، یو نفر جګ شو وې ویل ښکته شه زه درباندې دعوا لرم، حضرت عمر فاروق ښکته شو، وې ویل ستا قد ډېر جګ دی څنګه کیدای شی چې د عدالت په شیوه باندې ستا کالی برابر وی؟ حضرت عمر فاروق وویل: په سترګو زه به ښکته شم، خو وګوره زما د زوی کالی لا زاړه دی، ځکه چې هغه خپله برخه راکړې، هغه وویل: امیرالمومنین واقعا عادل دی او دا مه هیروئ چې د اسلام د مبین دین اساس په عدالت باندې ایښودل شوی دی او دغه اسلامی عدالت دی چې زمونږ هدف دی چې ۱۴۰۰۰ کاله  اسلام  کې به یې څارنوالی محاکم او پولیس او عدلیه به د دې استازیتوب کوی.

بخش دیگر این است که یک تقاطع دیدگاه قوانین، ساختار، تعینات و حساب دهی به یک حلقه نجیبه بدل شده به این  معنی که تحت نظر استاد دانش یک بررسی سرتاسری قوانین و تجدید قوانین ما روی دست است. من فکر نمی کنم که بعد از دوره امان الله خان غازی، این مقدار توجه به تقویم شده باشد و از همکار های وزارت عدلیه که تحت نظر استاد دانش و وزیر صاحب عدلیه کار میکنندواقعا ابراز امتنان میکنم، اما هنوز کارش بسیار زیاد مانده است. قوانین ما باید مطلق برای یک جامعۀ که به خواهش نهاد قوانین اساسی ارتباط دارد همگام شده است.

موضوع دوم ساختار است، ساختار های ما به صورت اساسی در تغییر است. از جناب ستانکزی صاحب و جناب بهرامی صاحب تشکر می‌کنم که ساختار های وزارت دفاع را به صورت اساسی تغییر داد. اصل مکافات و مجازات دروزارت محترم دفاع، به صورت اساسی در حال عملی شدن است.

و نتیجه این چیست؟ نتیجه این را درمیدان جنگ می‌بینید، مدیریت جنگ بدون این اصلاحات صورت گرفته نمیتواند.

 نقطه سوم تعینات است و واضح باشد که مهم‌ترین فساد در بخش تعیینات است، چون یک نفری که به اساس فساد یا واسطه تعیین می‌شود یک دستگاه را به فساد مواجه میکند، حساب دهی، عوض اینکه به سلسله مراتب و به اساس قوانین باشد،حساب دهی شخصی میشود. از این جهت تعیین بورد های که هم در وزارت محترم داخله و دفاع بوجود آمده و هم امنیت ملی و هم بورد عالی تعینات این موضع را به صورت اساسی و همچنین تعیینات که جناب لوی سارنوال انجام داده و کاری که جناب نادر نادری انجام دادند. من میخواهم که صلاحیت های من در قسمت تعینات روز به روز کمتر شود.

من را به این چه که ده ها نفر را همرایش مصاحبه کنم، این از روی مجبوریت بود جواب در نهاد است نه در سلیقه شخصی و وقتی که امتحان شفاف و آزاد مطرح میشود همه افغان‌ها در بین آن جلوه می‌کنند و این نهایت مهم است. حساب دهی دو جهت دارد  یکی حساب دهی مثبت است که ما نهاد‌ها را روز به روز موثر تر می‌سازیم و دیگر حساب دهی است که مجازات باید موجود باشد.

کسی که تیل را از سرباز ما، از برید مل ما دزدی می‌کند، آیا آن نفر قابل تحمل است؟ چرا تلفات می‌دهیم؟

یک دلیل عمده، خواهران و برادران من برای تان عرض میکنم از خاطر این است که فساد است تحکیمات را بار بار پول آن را دادیم،اما تحکیمات اجرا نشد از این جهت  تلفات میدهیم.

اصلاحات از خاطر اصلاحات نیست، اصلاحات از خاطر حفظ جان قهرمانان ما است، قهرمانانی که در هر گوشه این وطن سر وطن سر میدهند .

 نقطه دیگرکه است  از جناب قاضی صاحب رسولی خاصتا ابراز امتنان میکنم که  شهرت مرکز عدلی و قضای را تثبیت نمود. تمام همکاران ما در مرکز عدلی و قضایی قابل تقدیر هستند و همچنان جرایم سنگین کار خود را شروع کرده، کار باید وسعت پیدا کند و تمرکز شان تنها سر جرایم سنگین باشد. جرایم دیگه کار شعبه جرایم سنگین نیست و وضاعت باید وجود داشته باشد که مرکز عدلی و قضایی کار خود را بدون  تحقیقات جرایم سنگین و تحقیقات عمومی انجام داده نمیتواند و در عین حال، اصلاحاتی را که جناب قاضی القضات صاحب عملی کردند، اصلاحات واقعا قابل تقدیر است چون حالی فکر نمی کنم کسی مانده باشد که بر ستره محکمه افغانستان انگشت انتقاد بگیرد.

نو په دې اساس باندې زه بېرته راځم چې فساد د منلو وړ نه‌دی په تېرو لسو ورځو کې زه دوه قول اردوګانو ته ورغلی یم هم په هلمند کې او هم په هرات کې ما په دغو سفرونو یو ځل بیا د منصبدارانو، بریدملانو او سرتېرو عالی روحیه لمس کړه او یو ځل بیا مې یقین راغی چې دا ملت له بغاوت او شرارت سره په مقابله کې خامخا بریالی کېږی، البته د دې لپاره چې په  لنډ وخت کې مو نهایی کامیابی په نصیب شی او خلک د امنیت په فضا کې ژوند وکړی دا لازمه ده چې له فساد او قانون شکنۍ سره مبارزه لا هم جدی، لا قوی او لا چټکه شی.

ماته هر وخت او په هر ځای کې د دې دفاعی او امنیتی قوتونو، منسوبینو په صراحت سره ویلی دی چې د نهایی کامیابۍ لپاره له فساد او قانون شکنۍ سره هم هغسې مبارزه په کار ده لکه له باغیانو او قاتلانو سره چې لازمه ده.

در سفرم به هرات، فاطمه قادریان، دختری که با هم‌کارانش برای افغانستان افتخار آفرید، و چند روز بعد پدرش را در حادثه تروریستی بر مسجد جوادیه از دست داد، به من گفت: من از تو یک درخواست ساده داشتم، و آن امنیت خانواده ام بود، اما تو در تامین آن ناکام ماندی. درخت بزرگی را که من تنها یک شاخه آن بودم دفعتاً از دست دادی.

 این دختر ما راست می گوید. اما با دریغ من در آنجا نمی توانستم به او توضیح بدهم که ساختار ناکارامد مدیریتی در برخی از دستگاه های امنیتی ما و ریشه دواندن فساد در آن، سبب ناکامی در این وظیفه سنگین است.

من چگونه به او توضیح بدهم که در این دونیم سال چقدر وقت گذاشته ام تا از دزدی نان سربازان جلوگیری کنم. ما فیصله کرده ایم تا غذای سربازان ما ۶۰۰ کالری بیشتر از غذای سربازان امریکایی باشد، زیرا آنان در شرایطی سخت تر می رزمند، اما وقتی از نزدیک با سربازان، بریدملان و افسران رده های مختلف رو در رو گفتگو می کنم، می بینم که گاهی حتی نان ساده به آنان نمی رسدو امکانات و تجهیزات به وقت لازم در دسترس شان قرار نمی گیرد.

می پرسید این دزدی کار کیست؟ دزدی کار کسانی است که با واسطه و فشار زورمندان و سهم‌داران، و یا از راه فساد مقرر شده اند. چرا موضوع تدارکات این‌همه سبب اعتراض شده است؟ به دلیل این‌که در این دو و نیم سال زمینه اختلاس صدها ملیون دالر گرفته شده است و زمینه اختلاس هزار ها میلیون دالر دیگر گرفته خواهد شد.

ما مخکې په تېرو درېوو کلونو کې د دفاعی، امنیتی قوتونو د ظرفیت د لوړېدو خبره وکړه. د ظرفیت د لوړېدو یوه لویه وجه دا ده چې په دفاع وزارت کې له فساد سره مبارزه زیاته شوې ده. د امنیت په عمومی ریاست کې دا مبارزه شوې ده او په داخلې وزارت کې جریان لری چې انشاالله تعالی نتیجې ته به ورسیږی. د فساد د زغملو مستقیمه نتیجه دا وه چې په دفاعی، امنیتی قوتونو کې نظم او قانونیت ته صدمه رسېده او دښمن ګټه کوله.

جنرال صیب هلال نه پوښتنه وکړئ کله چې یې څیړلې دوسیې نه تعقبېدلې. اوس داسې دوسیه نشته چې ونه څېړل شی او نتېجې ته ونه رسیږی. از همه جنرالان پرسان کنید این نه بود که جنرالان ما فعال در فساد بودند بلکه فرهنگ شکسته بود و حالی فرهنگ در حال تغییر است.

اصلاحات در دستگاه های دفاعی و امنیتی تنها انتخابی است که داریم، و بدون آن نه امنیت تحقق خواهد یافت و نه هیچ برنامه انکشافی مهمی به تحقق خواهد رسید. ما عوامل فساد را شناسایی کرده ایم، و نحوۀ اجرای اصلاحات را تشخیص داده ایم. اما اصلاحات تنها از طرف خود دستگاه صورت گرفته نمی تواند. امنیت را تنها دستگاه های امنیتی و دفاعی ما آورده نمی تواند. عدالت را تنها دستگاه عدلی و قضایی ما تامین کرده نمی تواند. زمانی از این رسیده که یک گفتمان ملی راجع به مبارزه با فساد و راجع به همکاری با قوه امنیتی و دفاعی ما روی دست گرفته شود.  بعد از کودتا ثور، ملت به دولت عقب‌گرد کرد.

 نن که ټول ولس له امنیتی او دفاعی قواوو سره یو لاس ور نه کړی دا نتېجې ته نه رسیږی. اصلی خبره دا ده چې د شرعیت په حکم باندې راشی او مرتشی دواړه مسوول دی.

کسیکه که پول یا رشوت میدهد به همان اندازه مسؤلیت دارد تا کسیکه کې رشوت میگیرد. از این جهت گفتمان سرتاسری ملی بکار است که واقعاً به چه ترتیب جامعه ما، به حیث یک جامعه به یک اجماع سرتاسری راجع به تقویت نظام که تنها وثقیۀ ملی است که نظام  دور اش تشکیل شده، قانون اساسی ماست. این بحث در جامعه ما ضرور است.

 او دا بحث دی چې نتیجه ورکوی. ځکه هر وارې چې افغانانو په یوه موضوع باندې اجماع او اتفاق کړی، دا نتیجه لری او نن تاسو د دې شاهدان یې. هیله ده چې دا واضح او بربڼډه وی چې دغو سلو کلونو کې د افغانستان ولس دومره په قوت د خپلو امنیتی او دفاعی قواوو تر شا نه دې درېدلی. اما بل قدم مو محترمو! دا دی چې ولس داخل کړو. نه دا چې ولس ملېشې جوړې کړی. اما که ولس په اساسی توګه مخصوصاْ له پولیسو سره د قضایایو په برخه کې  څنګه همغږی ایجاده کړی؟  زما غوښتنه دا ده، لکه ستانکزی صیب چې و ویلې، چې دا یو بحث ته راشی.

نقطه دیگر که جناب لوی سارنوال صاحب به آن اشاره کرد، نهایت مهم است این است که یک میکانیزم شفاف و واضح برای بررسی اتهامات که در مقابل مبارزین فساد می آید، ایجاد شود. امروز نقطۀ درس که از تمام کشورها گرفتیم اگر کسانی که در صف اول مبارزه به فساد قرار دارند  از نگاه قانونی و از نگاه امکانات تقویه نشوند،  این ها هدف قرار میگیرند.

زیادترین اتهامات بعضی آوقات سر پاکترین افراد می آید و این لازم است که نه تنها میکانیزم بررسی وجود داشته باشد میکانیزم جزا برای کسانیکه اتهام می آورد، ضروری است. شهرت یک انسان پاک را با دو پروپاگند، دو شبنامه، با ده ایمیل تخریب می کنند و این باید قابل قبول نباشد. جامعه ما باید ظرفیت این را پیدا کند که تفکیک بیآورد.

استاد دانش، ما و داکتر صاحب عبدالله در صف اول قرار داریم که هر اتهام که به ضد ما باشد، سارنوالی تعقیب کند. باید میکانیزم مطمئن  را ایجاد کنیم. اما باید بفهمیم که یکی از عمده ترین حربه ای فساد مبارزه به کسانی یا بد نام کردن کسانی است که در صف اول مبارزه به فساد قرار دارند و مخصوصاً شهرت قوای امنیتی و دفاعی ما از خاطر یک اقلیت باید مورد خدشه قرار نگیرد.

 این مردمی که روزانه به سنگر خون میدهند، روزانه بیرق افغانستان را در دورترین نقاط حفظ میکنند و فراموش نه کنید هر فردیکه در قوه امنیتی و دفاعی ماست از سرباز گرفته تا جنرالان ما رضاکار است. هیچ کس این ها را مجبور نه کرده که از وطن دفاع کند.

نو ځکه لازمه ده چې د دوی شهرت لپاره واضح اقدامات وشی چې ټول په ګډه سره وکړای شو ترتیب ونیسو .

 باز هم در اخر این اصلاحات در دستگاه امنیتی و دفاعی ما بدون دوام اصلاحات در دستگاه عدلی و قضایی ما به فرجام رسیده نمی تواند. جناب لوی سارنوال صاحب! شما خبر بسیار خوب دادید که دوسیه های گذشته همه تصفیه شده است. این امید را میدهد که حرکت دستگاه عدلی و قضایی ما به سرعت باشد. دستگاه عدلی و قضایی و دستگاه امنیتی، ودستگاه انکشافی و اداری ما مثل انگشت است، این ها پیوند اساسی دارند بنابر این ما فکر میکنم که امروز واقعاً یک روز خوشی است که ما نه تنها برنامه می بینیم بلکه نتیجه آن را هم می بینیم و هر باری که نتیجه زیاد تر شود، باورمندی مردم زیاد تر می شود.

پلان امنیتی و دفاعی ما و هم پلان اصلاحات عدلی و قضایی و اداری ما چهار ساله است. در این چارچوب  طبقه بندی اصلاحات به صورت ربع‌وار و گزارش دادن به ملت که ما در حال پیشرفت هستیم یک نقطه بنیادی است.

زه بیا هم له ټولو نه مننه کوم. له ټولو سرتېرو نه، له ټولو بریدملانو نه، له ټولو افسرانو نه، ساتنمنانو نه، محترم جنرال صاحبانو نه او د امنیتی او دفاعی قواوو له مشرتابه نه، د زړه له کومې مننه کوم. هغه خوب چې نن تاسو د افغانستان ولس سره وکړو، بې سارې ده.  زه باور لرم چې ستاسې د تعهد او ژمنې په اساس زموږ هر زوی، لمسۍ چې په لومړی صف کې دی په دې به باورمند شی چې د دوی حقوقو ته به پام کیږی او خاصتاْ کله چې هغه ځوانان ،سرتیری او افسران چې شهادت ته رسیږی د دوی کورنۍ به د چا نه هیریږی، د دوی ملګری به د چا نه هیریږی. دا وطن د دوی پوروړۍ دی او تاسو به دغه پور انشاالله تعالی ادا کوئ. همدارنګه له جناب لوی څارنوال صیب نه مننه کوم چې هم هغه ابتکارات چې کړې یې دی او واقعا هغه ټینګه اراده چې یې ښودلې چې د قانون حاکمیت په افغانستان کې عملی ده.

در گذشته همیشه می گفتند که افغانستان استثنا است. فساد را اجازه دهید ملک استثنایی است. حالی برایتان ثابت می شود که مردم روشنایی می خواهند، مردم شفافیت می خواهند، مردم حسابدهی می خواهند و مردم موثریت می خواهند. فراموش نه کنیم، در مملکت هستیم که پانزده فیصد مردم ما هر شب گرسنه به خواب میرود. فراموش نه کنیم که چهل فیصد مردم ما زیر خط فقر زندگی می کند. از این خاطر مبارزه به فساد کدام فیشن نیست، یک ضرورت جامعه ماست چون هر افغانی که از فساد جلوگیری می شود برای رفع فقر، صحت، برای سرمایه گذاری روی نسل های آینده ما و از همه کرده مهم تر برای عزت افغانستان ضرور است.

این وضعیت مورد قبول جامعه افغانستان نیست که افغانستان همیشه در پایین ترین سطح باشد. مثل که تیم کرکت ما در کوچکترین مقطع زمانی خود را از پایین ترین مدارج به بلندترین رساند امید است با اقدامات که شما کردید افغانستان شهرت جهانی خود را دوباره به دست بیاورد.

یشه سن افغانستان

زنده باد افغانستان

تل دې وی افغانستان

پاینده باد زموږ امنیتی او دفاعی، او عدلی او قضاییې قواوې

شریک سازی
Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn0