رئیس جمهور غنی نماز عید سعید اضحی را در مسجد جامع دلگشای ارگ ادا نمود

رئیس جمهور غنی نماز عید سعید اضحی را در مسجد جامع دلگشای ارگ ادا نمود

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز پس از معاینه قطعه تشریفات، نماز عید سعید اضحی را در مسجد جامع دلگشایارگ ادا کرد.

در مراسم نماز عید که برعلاوۀ رئیس جمهور، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، قانونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، امرالله صالح معاون اول تیم انتخاباتی دولت ساز، شماری از مقامات ملکی و نظامی کشور، تعدادی از اعضای مجلسین شورای ملی، اقشار مختلف مردم و تعدادی از سفرای کشورهای اسلامی مقیم کابل اشتراک داشتند، پس از ادای نماز با همدیگر مصافحه و عید مبارکی نمودند.

سپس رئیس جمهور غنی در برابر رسانه ها حضور یافت و ضمن تبریکی عید سعید اضحی به تمام ملت افغانستان، مراتب تسلیت و غمشریکی خود را به تمام خانواده های شهدای ملکی و نظامی ابراز کرد و گفت: از اینکه نیروهای امنیتی و دفاعی ما از هویت ملی، اقتدار ملی و استقلال کشور دفاع می کنند، ابراز امتنان می کنیم.

وی افزود: وظیفه هر فرد این ملت است که به ورثۀ شهدای ملکی و نظامی رسیدگی نمایند.

رئیس جمهور با تاکید گفت: اگر کسانی فکر می کنند که با وسیله قرار دادن ترور و وحشت، حکومت جمهوری اسلامی افغانستان را در خط اطاعت خود قرار می دهند، صدها بار فکر کنند. این ملت تسلیم شدنی نیست، اما صلح خواست هر افغان بوده و آمدنی است.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد که ما صلحِ می خواهیم که در آن عزت هر افغان باشد و صلحی را که در آن مردم ما بی وطن شوند، نمی خواهیم. مردم ما بی وطنی و فرار مغزها و سرمایه ها را دیگر اجازه نمی دهند.

رئیس جمهور با تاکید گفت که دوران کبیل زدن دختران و زنان افغان گذشته است و آن را ملت عظیم افغانستان اجازه نمی دهد. وی افزود که در صلح باید مساوات هر افغان با افغان دیگر باشد و تنوع زبان ها و اقوام ما افتخار این سرزمین اند. رئیس جمهور خاطرنشان کرد که نباید فراموش کنیم، صلح ملی است نه سمتی، حزبی و قومی.

رئیس جمهور گفت که ما شش مرحله مهم را برای دستیابی به صلح از جمله تشکیل حکومت وحدت ملی، صلح با حزب اسلامی، مذاکرات با رئیس جمهور ترامپ که منجر به تمرکز بیشتر استراتیژی امریکا روی صلح گردید، کنفرانس کابل که در آن پیش شرط ها برای مذاکرات صلح رفع شد، آتش بس در عید فطر و برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح را گذشتاندیم، پس صلح آمدنی است و مردم افغانستان صلح می خواهند.

رئیس جمهور غنی در مورد انتخابات گفت که انتخابات عنعنۀ اسلامی و ملی ماست و ضرورت حیاتی می باشد. ملت با انتخاب شان، به رئیس جمهور آینده صلاحیت می دهد که تصامیم دشوار را با قوت و عزت بگیرد.

رئیس جمهور کشور با بیان اینکه مشروعیت اش از قشر سیاسی نه، بلکه از مردم افغانستان است، گفت که انتخابات یک نیاز اساسی بوده و آمادگی ها برای برگزاری آن گرفته شده است.

وی افزود که ملت افغانستان یک دولت قوی، کارا و مسئول می خواهد و این بدون انتخابات ممکن نیست. افغانستان هدیه کسی نیست، بلکه با خون فرزندان این وطن از قرن ها بدینسو کمایی شده است.

رئیس جمهور با اشاره بر اینکه اراده از خود ماست و ما به پیش می رویم، گفت که عزت، حیثیت، شرافت، اتفاق و اتحاد در داخل وطن است و در بی وطنی عزت نیست.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی ضمن اینکه فرارسیدن صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور را تبریک گفت، افزود: این جشن را بخاطر کیش شخصیت خود نگرفته ایم، بلکه نماد هویت ملی چند هزار سالۀ ماست و بازسازی قصر دارالامان یک نمونه ای از اراده، تعهد ملی و حب الوطن ماست و بازسازی دارالامان نشان داد که غیر ممکن در قاموس ما وجود ندارد.

رئیس جمهور گفت که ما وحدت ملی، عزت ملی، ارادۀ ملی، اقتدار ملی و ترقی ملی می خواهیم و زمانی که افغان ها وحدت، اتفاق و اتحاد داشته اند، هیچ قوتی مانع شان شده نمی تواند.

رئیس جمهور غنی با تاکید گفت که آیندۀ افغانستان در داخل افغانستان، از سوی افغان ها در هر گوشه و کنار این وطن تعیین می شود.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت که مردم افغانستان در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی شان قرار دارند، زیرا نیروهای شجاع و دلیر ما از عزت وطن و قانون اساسی پاسبانی می کنند. وی افزود که بیرق سه رنگ کشور سمبول ملی ماست و ضرورت است تا این بیرق زیبا همیشه برافراشته و در اهتزاز باشد.