متن کامل سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در افتتاح پروسه امتحانات معلمین از طریق کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی

متن کامل سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در افتتاح پروسه امتحانات معلمین از طریق کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

همکاران عزیز، جناب نادری صاحب، جناب خواجه عمری صاحب، جناب بلخی صاحب، رسولی صاحب، همه همکاران، همه خواهران و برادران! اولتر از همه تحفۀ پیشوای بشریت را برای تان تقدیم می‌کنم،

 السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!

این تالار از چه نماینده گی می‌کند؟ از دو تصمیم بزرگ ملی که در این تالار به انجام رسید، لویه جرگه اضطراری افغانستان که اساس حکومت‌داری نوین را در افغانستان گذاشت و لویه‌جرگۀ قانون اساسی افغانستان، وثیقۀ ملی ما که در آن مساوات هر افغان با افغان دیگر تامین شد.

امروز در این تالار، ما تطبیق ارزش قانون اساسی را به صورت شفاف و مؤثر اش می‌بینیم، بین واسطه و رقابت آزاد چه فرق است؟ واسطه، عدم مساوات یک شهروند افغان با افغان دیگر است، رقابت آزاد، مساوات تمام دخترها و پسرهای ما با یکی دیگر است.

من بین شما چطور تفکیک کنم؟ میان شما و مریم و طارق نزد من فرقی نیست، تنها چیزی که بین شما تفکیک کرده می‌تواند یک رقابت شفاف و آزاد است. از آن جهت من می‌خواهم اول تشکر کنم از هر کاندید، نه از خاطر اینکه پشت کار می‌گردد بلکه یک وجیبه است، از این‌رو می‌خواهم تشکر کنم که  مسلک مقدس معلمی را امروز شما ترجیح دادید.

له هر یوه مننه کوم، دزړه له کومې مننه کوم، ځکه د تاسو په لاسونو او مغزونوکې د افغانستان راتلونکی نسلونه به ان شاء الله و تعالی مصئون وی. و دوم، ازهر کدام تان از خاطر باورمندی تان به شفافیت پروسه تشکر می‌کنم، اگر شما باورمندی نداشته باشید و اشتراک نکنید، پروسه به نتیجه نمی‌رسد. امروز حضور شما برای من این اطمینان را می‌دهد که در مقابل افراد فاسد، در مقابل افرادی که یک بخش افغانان را به بخش دیگر افغانها ترجیح می‌دهند به جرأت ایستاد شوید، بگویم که افغانستان متعلق به هر افغان است، هیچ کس ترجیح بیشتر ندارد. و من می‌خواهم از تعهدتان به نسل‌های آینده افغانستان ابراز امتنان کنم!

مخصوصاً از دخترها، از بانوهای ما، چون تجربه جهان نشان داده است، با تمام احترام مردهای این سرزمین، اگر یک مرد را تربیه می‌کنیم، یک نسل تغییر می‌کند، وقتی یک زن تربیه می‌شود، پنج نسل تغییر می‌کند و اگر نمونه بارزش‌ را می‌خواهید، خادم اول تان‌را ببینید. زه ستاسو په مخکې ځکه درېدلی یم چې زما نیا تعلیم یافته وه او تعلیم باندې یې باور درلود، هر بل شی کې یې ګذشت درلود، اما درس کی یې گذشت نه درلود، او زه یقین لرم چې تاسو به نسلونه وروزئ چې دافغانستان بنیادی تحولات به دا نسلونه ستاسو نه راوړی.

من هنوز هم همیشه به یاد معلمین‌ام در مکتب استتقلال که از صنف اول تا پنج را خواندم و از مکتب‌ام حبیبیه که از صنف شش تا دوازده را در آنجا خوانده‌ام، به نهایت احترام یادآوری می‌کنم. وقتی‌که بعد از ۲۴ سال تبعید من به افغانستان آمدم نماینده یکی از اخبارهای بین المللی بود، برایم گفت که چرا کار بسیار راحت‌تر را و معاش گزاف‌ات را (چون من مفت کار کرده ام همیشه) گذاشتی و در هفته اول پس آمدی؟ من گفتم به‌خاطر معلم ام و کتاب‌های مکتب‌ام، کتاب‌های مکتب ما به ما درس تعهد به وطن را یاد داده، امید دارم که شما این میراث بزرگ را که نتیجه سه‌هزار سال زحمت افغان‌ها است حفظ کنید، توسعه بدهید و چهرۀ افغانستان نوین را  به دنیا نشان بدهید.

 شما افغانستان نو هستید، هر کدام‌تان سفیر فوق‌العاده افغانستان هستید، در دنیا در چهره‌های شما، امروز یک افغانستان جدید را می‌بیند، او افغانستان چیست؟ افغانستان وحدت ملی، تعهد و تعهد واضح به اصلاحات، یک افغانستانی که به خود باورمند است و آینده خود را می‌بیند و به حیث یک ملت هیچ شک و شبهه به آینده خود ندارد و بارومند است که ثروت عظیم طبیعی را  که خداوند(ج) برای ما داده است و ثروت عظیم بشری ما شما هستید، انشاالله و تعالی انکشاف می‌دهیم.

 زه غواړم د پوهنی له وزارت نه مننه وکړم چې له ډېر بد حالت نه نن د اصلاحاتو لویه کړۍ یې شروع کړیده. فساد اگر در جاهای دیگر باشد، شاید چند پول ما ضایع شود، پول ارزش دارد اما فساد در وزارت معارف موجب از بین بردن نسل‌ها و اعتماد است.

من هنوز هم یک همکار خود را سراغ دارم که یک پروفیسور کلان در دنیا است، هیچ وقت یادش نرفته که در صنف دوم فاکولته در یک امتحان مداخله شد و او به سکالرشیپ نرفت و به سال چهارم رفت. عقده آن هیچ وقت از بین نمی‌رفت و بی‌عدالتی را هیچ افغان و هیچ انسان فراموش کرده نمی‌تواند و از این جهت، فیصله واضح من در این مورد این بود که تمام بست‌های معلمین در قدم اول باید به امتحان آزاد گذاشته شود و هم‌چنین تعهد من برای شما این است که تمام کارمندان اداره به اساس شفافیت استخدام می‌شود، اگر آدم رئیس‌جمهور یک مملکتی است که به مردم‌سالاری باور دارد، باید صلاحیت‌های رئیس‌جمهور در قسمت استخدام روزبه‌روز کمتر شود.

هر پستی که از راه کمیسیون اصلاحات  اداری می‌آید و از اصلاحات اداری و مخصوصاً کمیشنر صاحب‌ها و جناب نادری صاحب  ابراز امتنان می‌کنم. من چشم بسته امضا می‌کنم، اما پست‌های که به اساس سلیقه می‌آمد، من دوماه یا سه‌ماه مجبور بودم معطل‌شان کنم. از وزارت تحصیلات عالی، از اداره کانکور، هم از خاموش صاحب، هم از رسولی صاحب!

تعهد ما به نسل نو چیست؟ تعهد ما این است که آیندۀ افغانستان را به شما می‌سپاریم، همیشه این مقوله مطرح می‌شود که آینده از جوانان است، نه! حال از شما است. شما هستید که بازوان توانای‌تان مغزهای فعال‌تان این مملکت را حرکت می‌دهد، از این جهت باید در بین امتحان کسی حرف‌های زیاد نزند، من از همه تشکر می‌کنم، موفقیت همه‌تان را آرزومند هستم و امیدوار هستم آنهایی که موفق می‌شوند، وسیله این شوند که کاریابی دیگر ایجاد شود و دولت به صورت کلی متعهد است به این نسل که اصلاحات اساسی را روی دست میگ‌یرد تا ان شاء الله و تعالی همه‌تان یا در سکتور خصوصی یا در سکتور دولتی اعضای فعال این جامعه باشید.

تل دې وی افغانستان،

یشه سن افغانستان،

زنده باد افغانستان !

شریک سازی
Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn0