متن کامل سخنرانی محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم افتتاح سب‌استیشن برق گل‌بهار در ولایت کاپیسا

متن کامل سخنرانی محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم افتتاح سب‌استیشن برق گل‌بهار در ولایت کاپیسا

بسم الله الرحمن الرحیم

علمای کرام، مجاهدین عظام، جوانان متعهد، خواهران روشن و مدبر، جنرالان شجاع افغانستان، جناب لوی‌درستیز صاحب افغانستان، جناب معین صاحب ارشد امنیتی افغانستان، جناب جنرال صاحب عباد، جناب جنرال صاحب وزیری، جنرال صاحب و تمام جنرالان و تمام منسوبین قهرمان و قوای امنیتی و دفاعی افغانستان، وکلای معظم پارلمان افغانستان، وکلای شورای ولایتی افغانستان، بزرگان کاپیسا، اعضای محترم کابینه، جناب خُلمی صاحب، جناب بلخی صاحب، جناب یاری صاحب، جناب کریمی صاحب، جناب خواجه‌عمری صاحب، جناب درانی صاحب، جناب برمک صاحب، مشاور ارشد ریاست‌جمهوری جناب الماس صاحب، والی صاحب کاپیسا، جناب بیگ صاحب، جناب قتالی صاحب همه بزرگان و همه حاضرین مجلس. اول‌تر از همه، تحفۀ پیشوای بشریت را خدمت تان تقدیم می­کنم.

السلام و علیکم و رحمته الله برکاته!

وقتی که من کلمۀ کاپیسا را می­شنوم چی فکر می­کنم، محل و مجد حماسه‌های تاریخی، از اولین داستان‌های کوتاه افغانستان، قلم توروایانا صحنۀ معبد بزرگ کاپیسا بود. او دې څو وختو کې د لیوال صاحب له برکته په پښتو ژبه کې یوه حماسه د کاپیسا د قهرمانۍ ده چې په نړۍ کې نظیر نه لری.

من که به کاپیسا فکر می­کنم که قهرمانی جهاد است، تقدیر می­کنم، جهاد مقدس مردم افغانستان، شهدای کاپیسا به یادم می­آید، از زحمت مردم کاپیسا که هیچ وقت سر به مقابل زور و ظلم خم نکردند. من که در باره کاپیسا فکر می­کنم استعداد زن­های کاپیسا و استعداد جوان­های کاپیسا را فکر می­کنم، استعداد همه نسل‌ها را و مخصوصا من وقتی‌که در مورد کاپیسا فکر می­کنم، مجد آیندۀ کاپیسا را فکر می­کنم، کاپیسایی به‌وجود بیاید که باز فخر کُل افغانستان باشد.

من کلماتی را ندارم که از جناب مظفری صاحب تشکر کنم، اگر پارچۀ امتحان مرا ملت به همین رقم بدهد جناب مظفری صاحب که شما دادید، آماده هستم که به حضور خداوند(ج) بروم.

چون روزی‌که این بار عظیم به ما، به حکومت وحدت ملی تعلق گرفت، فضای ناامیدی بود. من اول می‌خواهم از قوای امنیتی و دفاعی افغانستان به نمایندگی همه، از عساکرشجاع ما، لوی صاحب، معین صاحب ارشد، عباد صاحب و قومندان صاحب قول اردو صائب صاحب، به نمایندگی تمام قوای امنیتی و دفاعی ما، تشکر کنم.

بدبین­ها نمی­گفتند که این اردو تاب و توان ندارد و پارچه پارچه خواهد شد، کور خواهد شدید، این اردو ایستاده است و قهرمان است و این اردو و امنیت ملی ما.

امروز مثلی که جناب مظفری صاحب گفتند، بقای افغانستان در خطر نیست، از امتحان بقاء، خواهران و برادران محترم برآمدیم، سخت بود، با شجاعت بود، با قهرمانی بود، با فداکاری بود، اما از امتحان بقاء برآمدیم.

امروز افغانستان در انزوا نیست، اجماع جهان اسلامی در حدود ۷۰ فیصد اجماع منطقوی وجود دارد که ما به طرف رفاه برویم و به طرف رفاه آرامش و صلح برویم.

ابعاد دیگر را من صحبت نمی­کنم همه خسته هستند، از آن جهت تنها سر چند مسئله ملی و باز سر مسائل کاپیسا.

عمده ترین موضوعات ملی ما در مدت باقی‌ماندۀ حکومت وحدت ملی سه چیز است:

اول انتخابات، فرق حاکمیت قانون و حاکمیت تفنگ و زور یا شمشیر، در انتخابات شفاف و همه جانبه است. تاسې ولیدل، ما وویل انتخابات د قانون په اساس وکړئ نه هغه وخت چې ما ته مو حلف راکړ ځکه هره ورځ تاخیر بې له مشروعیت نه نظام تر سوال لاندې راولی.

انتخابات شفاف اجماع ملت است، انتخابات شفاف را به هر قیمتی که باشد انجام می‌دهیم. انتخابات شفاف جزء جهاد اکبر ما است، چرا؟ از خاطری‌که فرق مشروعیت و عدم مشروعیت در انتخابات نهفته است، خاصتاً از خواهران ما می‌خواهم که اشتراک کنند. مشکلاتی را که در مقابل اشتراک خواهران ما در شوراهای ولسوالی ایجاد شده رفع می­کنیم. دیروز جلسه شورای عالی امنیت به اساس ماده ۱۰۴ قانون اساسی در این وقت دایر شد و تصمیم واضح داریم که مشکلات را در مقابل سهم خواهران رفع کنیم.

 انتخابات شورای ولایتی جزء قانون اساسی است و غیر از آن، مجلس مشرانو جرگه افغانستان تکمیل نمی­شود و در این جا دیروز من یک اعلامیه دادم، هر فردی که از قوای امنیتی و دفاعی ما در انتخابات بر علیه یا برای یک کاندید اقدام کند، مورد توبیخ، مجازات و جزا قرار می­گیرد.

وزیر صاحب داخله را هم هدایت دادم، تمام وزیر صاحب‌ها را که قوای امنیتی و دفاعی ما را از سیاست پاک کنند. سیاست بزرگ قوای امنیتی و دفاعی ما خداوند، وطن و وظیفه است و برای این، ما متحد هستیم و سهم فعال مردم به هر صورت تشویق خواهد شد و از مردم بزرگ کاپیسا تشکر می‌کنم که در ثبت رأی و در کاندید‌شدن سهم داشتید. انشاالله و تعالی مثال خوب تان در تمام افغانستان تکرار خواهد شد. این حیثیت ملی ما است. خواهران و برادران! بدون مشروعیت داخلی، ما کارهای بزرگ خارجی را انجام داده نمی‌توانیم.

 دو چیز عامل بزرگ بوده: دو سال پیش کس فکر کرده می‌توانست که تا سال ۲۰۲۴ ما تعهد واضح برای تمویل و تجهیز و تعلیم قوای دفاعی خود می‌دهیم؟ چرا توانستیم این را اجرا کنیم؟ در کنفرانس بروکسل و ناتو. اول، قربانی سنگر را رها نکردیم، سر دادیم وسنگر را رها نکردیم. دوم، با تدبیر رفتار کردیم، به اساس مشروعیت رفتار کردیم،  به اساس وحدت و منافع. برادران خواهران محترم! دفاع از منافع ما، با چیغ نمی­شود با طرح می­شود، با تندی نمی­شود، با منطق می­شود، با اتحاد می­شود، باتغییرات می­شود.

از آن جهت، موضوع دوم و بزرگ ما صلح است، در بخش صلح این ملت بزرگ افغانستان اجماع دارد و آتش­بس فرضیه‌های عظیم را تغییر داد به چه معنی؟ مردم فکر می­کردند که خدای نخواسته این کشور در طول ۴۰سال به اندازه یی پارچه پارچه  شده که از داخل یک خانواده گرفته تا داخل یک ناحیه، تا سطح ملی، ما تقسیم هستیم. آتش­بس نشان داد که این ملت آینده­نگر است، گذشته­نگر نیست. کدام ملت را سراغ دارید با این اراده که یک هفته پیش از آتش‌بس، یک‌هزار نفر در جنگ با همدیگر به حضور رب اعظم رفتند و در آن روز که آتش‌بس می­شود، طالب را آیس‌کریم می‌دهیم، زنده باد آیس کریم!

آیا ۹۸ فیصد آتش‌بس عملی نشد؟ آیا به صورت خودجوش والیان ما، قوماندانان امنیه ما، وزیر داخلۀ ما به بحث نرفتند؟ جناب برمک صاحب تشکر! و داخل صحبت نشدند؟ نکته در این است که این ملت آینده­نگر است. ما این ظرفیت عظیم را داریم که از یک طرف برای تمام ارزش‌های قانون اساسی خود فداکاری می­کنیم و از طرف دیگر، می­خواهیم آغوش ما هر افغان را بگیرد. من رئیس‌جمهور هر طفل افغان هستم، من رئیس‌جمهور هر زن افغانستان هستم، من رئیس‌جمهور هر مرد افغان هستم!

گویندۀ هر زبان افغانستان تاج سر ما است، باشندۀ هر ولایت افغانستان نور چشم من است، زن و مرد افغانستان موجب افتخار ما است!

اگر ما آغوش بزرگ برای طفل نداشته باشیم، برای زن بیوه نداشته باشیم، برای طفل شهید نداشته باشیم، خود را چطور مسلمان و انسان بگوییم؟ از این جهت از تقاضای بزرگ شما در قسمت کار برای آتش­بس، من استقبال می‌کنم! به زودی ممکنه اعلام تصمیم ما را خواهید دید. اما امید­وار هستم از آن بزرگتر، نکته اساسی این است که جنگ را از راه سیاسی حل کنیم.  جنگ افغانستان ابعاد مختلف دارد، بعد داخلی را که همرای طالب است ما با عظمتی این ملت و ارادۀ عظیم این ملت از راه مذاکرۀ سیاسی انجام می­دهیم، اما نکته‌یی را که می­خواهم برای هر کاپیسایی و برای هر افغان اطمینان بدهم که صلح در روز روشن می‌آید، نه در شب تاریک، نه در پشت پرده­ها، نه در غیاب حضور مردم، نه بدون صحۀ ملت،  صلحی را می‌آوریم که پایدار و دوام‌دار باشد و هر افغان را در آغوش خود بگیرد.

در قسمت صلح اجماع مطلق است، در طرح­های صلح اختلافات نظر معقول وجود دارد، طرح­های مختلف وجود دارد. خواهش من از تمام ملت این است که خود را در مشوره شامل کنند.  دیدید که در این چند روز، من همراه تمام اقشار سیاسی مشوره داشتم و مشوره دوام می­کند. دا وطن د جرګو وطن دی، دا وطن د مشورو وطن دی، و مشوره امر خداوند (ج) است ما مشوره می­کنیم و زنان افغانستان اعتماد کامل داشته باشند که تمام مراحل صلح با مشارکت تان و تحت نظرتان صورت خواهد گرفت، شما محروم نخواهید ماند، به صورت اساسی انشالله و تعالی نشان می­دهیم.

و موضوع سوم ما اصلاحات است. بدون اصلاحات این مملکت سر پای خود ایستاد شده نمی­تواند. بیمه یی که افغانها می­خواهند، ضمانتی که افغانها می­خواهند برای آیندۀ خود، باید بر کمک خارجی اتکاء نداشته باشند. یک متل پشتو است چی پردی کټ تر نیمې شپې دی، د نیمې شپې کټ نه غواړو، خپل کټ غواړو، از این جهت، چندماه بعد ما یک طرحی واضح را به جامعه بین‌الملی تقدیم خواهیم کرد که چطور رشد اقتصادی افغانستان را تامین کنیم که در سال ۲۰۲۴  دیگر محتاج کمک‌های خورد و ریزه نباشیم.

 یک ملت به رفاه از نگاه کمک­های بین‌المللی نمی­رسد، یک ملت به رفاه از امکانات داخلی خود می­رسد. از آن رو، مهم‌ترین کاری را که حکومت وحدت ملی روی آن تمرکز خواهد کرد، طرح اصلاح ولایات خواهد بود. حکومت­داری محلی، باید به صورت بنیادی تغییر کند، اصلاحات می‌‌آید و من خاصتاً یک دلیلی که خدمت هر کدام شما می‌آیم، از خاطر شعار من است، وقتی که هر جای می‌آیم به هر افغان دست می‌دهم، چون هیچ یک کاپیسایی از کاپیسایی دیگر کم نیست، هیچ افغان از افغان دیگر کم نیست و در ضمن این، مطلب اصلی‌ام این است که نبض مردم را من می­فهمم و امروز والی صاحب برای شما تبریک می گویم که حد اقل چهل نفر گفتند تشکر که والی خوب و رییس معارف فعال روان کردی. والی صاحب! در هرجای این نیست، اگر افغان‌ها ناراض هم باشند، فوراً در گوش آدم می‌گویند. این که اعتماد مردم را جلب کردی والی صاحب، اعتماد مرا دو چند ساختی، تشکر! از رییس صاحب معارف هم تشکر می‌کنم، امید است رؤسای دیگر هم، تقدیر شوند.

مشخصاً سر کاپیسا می­آیم که دو بعد دارد: یکی پشنهادات که شما کردید و دیگر طرح‌های که من دارم. پشنهاد اول تان در قسمت سرک دانش، کمیسیون تدارکات در حالی آمادگی است و در چند هفته نزدیک جناب یاری صاحب خلاص می کند. انشاء الله تعالی کار اساسی اش به‌زودی شروع خواهد شد.

دوم: کمپلکس اداری تان، باز هم به تدارکات می­رود و من واضح هدایت داده‌ام که کمپلکس اداری کاپیسا تمویل شود.

سوم: پارک صیاد یک پارک ملی است، کار به‌زودی ممکن شروع شود و به یک طریقۀ نو ساختمان آمدیم، همرای جناب قیومی صاحب دیشب بحث داشتم و هدایت دادم که پارک صیاد تمویل شود و در عین حال، خواهران ما پشنهادات داشتند که حل اقل یک فاتحه‌خانه و چند کودکستان را جز کمپلکس اداری تان باید بسازید.

در قسمت میوه‌جات کاپیسا، والی صاحب برایم اطلاع داده، بگرام موافقه کرده، ترتیبات واضح انشاءالله تعالی گرفته می­شود و به صورت اساسی اقدام خواهد شد و سر آب و برق معلوم‌دار. نکته‌یی را که مظفری صاحب گفتند، هدف ما این‌است که برق افغانستان همه شمول شود و کاپیسا شمول شود.

برادارن و خواهران محترم !وقتی‌که این بار برای من آمد، افغانستان ۹ جزیره برق بود. با تمام امکانات که آمده بود، به چند ولایت برق نرسید و به اکثریت ولایات افغانستان برق نرسیده بود. امروز دیدید که ۹ ولایت افغانستان امسال صاحب برق می‌شوند. از ۹ جزیره به ۷ آمدیم و در دو سال، یک سیستم  واحد برق افغانستان خواهیم داشت و از اولاد صدیق کاپیسا، غالب صاحب تشکر می­کنم.

 برق اساس زیربنا است، بدون برق هیچ چیزی دیگر، به همین خاطر می­خواهم به صورت بسیار خلص دیدگاه آینده من درمورد کاپیسا را همراه شما شریک کنم. اول کاپیسا، کاپیسا زراعتی است. وزیر صاحب زراعت! یک ظلم عظیم روان است که زارعین کاپیسا شش‌هزار افغانی مصرف می­کنند سر گندم، چهار هزار افغانی قیمت اش است و این ظلم است و قابل قبول نیست. یک طرح واضح عصری‌شدن زراعت و میوه‌جات کاپیسا و جنگلات کاپیسا را فراهم کنید.

دوی ته تاسو مه وایئ چې بازار پیدا کړئ، تاسې ورته بازار پیدا کړئ ځکه دا ستاسو وظیفه ده، دا د دوی وظیفه نه ده درانی صاحب او کریمی صاحب!. یک طرح واضح و اساسی باید بیاورید. خواهران و بردارن! هفت میلیارد دالر واردات دارید از ۹ قلم، یا زراعتی است یا صنعتی است و در داخل کشور تولید شده میتواند. بازار وجود دارد به لحاظ خدا بازار را توسط پیداوار افغانی پُر کنید و در بخش نساجی همرای ازبکستان پیشرفت داریم، من این را شخصاً تعقیب می‌کنم .

آیندۀ دوم کاپیسا توریزم است. من یک کلمه نو یاد گرفتم، گردش‌گری. صیاد یکی از مهم­ترین تفرج‌گاه کابل، افغانستان و منطقه می­شود و زیبایی نجراب، زیبای تگاب،  زیبایی اله‌سای، حصۀ اول و دوم، حد و حدود ندارد. مردم کابل خفه نشوند، وقتی‌که کاپیسا مرکز تمدن بود، کابل یک قلعۀ نظامی بود و از این راه به هندوستان می‌رفتند. مجد اینجا باید احیا شود و در این بخش، همه ادارات مخصوصا جناب وزیر صاحب صافی کار خواهند کرد همرای بیگ صاحب که ما بتوانیم یک طرح واضح و اساسی داشته باشیم. خواهران از من خواهش کردند و شما اطمینان داشته باشید که در پارک صیاد سهم خانم‌ها قابل ملاحظه خواهد بود.

بُعد دیگر کاپیسا، بُعد ترانزیتی است. وزیر صاحب داخله را هم هدایت دادیم که حالی امنیت خوب وجود دارد. سرک سروبی، گل‌بهار به یک چهار راهی ترانزیتی واضح مبدل شود. دورا دور این سرک، همین رقم که سرک دانش را گفتید، یک منطقه صنعتی عظیم باید در کاپیسا ایجاد شود. کاپیسای صنعتی را ما و شما کار داشتیم. اما عرض من این است که آب داریم، برق را امروز شاهد بودید، من می­خواهم صنعت از کابل برآید به کاپیسا، پروان، لوگر، میدان و به دیگر ولایات برود و این ظرفیت است، غیر از این، کابل آب خود را از کجا پیدا کند، ضرورت واضح است .

عرض آخرم این‌است، کاپیسا از همه‌کرده زیاد تر مهد فکر است و سرمایه  فکری کار دارد. جناب بلخی صاحب! تحول بنیادی مکاتب کاپیسا و پوهنتون البیرونی ضرور است تا کادر­های جوان ما خود را ببینند.

 در خاتمه باز هم من تشکر می‌کنم از کادر های کاپیسا؛ از والی صاحب هم گفتیم از خواهران هم گفتیم، لیست­های واضح باشد که در سطح ملی بدرخشند، مثلی‌که همیشه درخشیدید و کاپیسا انشاءالله تعالی  مورد توجه همه خواهد بود. باز هم از همه تشکر می‌کنم از خوش آمدید تان. به (پشه یی) افغانستان زنداتی.

یشه سن افغانستان،

ژوندۍ دې وی افغانستان،

زنده باد افغانستان و پاینده باد مردم بزرگ کاپیسا.