اعلامیه مطبوعاتی

اعلامیه مطبوعاتی

 

ارگ، کابل: هیات مذاکره کننده حکومت پس از سفر سه روزه به امارات متحده عربی، به کابل رسید و جزئیات سفر شان را با جلالتمآب رئیس جمهور و مقامات حکومت، شریک ساختند.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان از نشستی که به میزبانی امارات متحده عربی و اشتراک هیات‌های ایالات متحده امریکا و عربستان سعودی؛ به منظور فراهم نمودن زمینه مذاکرات مستقیم میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان ترتیب داده شده بود، قدردانی می کند.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان یک نظام مسئول، به خواست‌ها و اجماع اتباع خود جواب مثبت می‌دهد که اجماع مردم ما نیز بالای صلح است. بخاطر لبیک گفتن به این خواست برحق و مشروع، حکومت وحدت ملی از روز اول بالای پلان همه‌جانبه صلح کار کرده است و پس از سال‌های طولانی برای اولین بار، بر بنیاد مشورت‌های واضح و عملی طرح صلح را آماده کرده و بر اساس همین مشورت‌ها پروسه صلح از سوی رئیس جمهور غنی، آغاز گردید.

بدبختانه همانطوری که توقع می‌رفت، با طرف مخالف مذاکرات صورت نگرفت. حکومت افغانستان به عنوان بخشی از یک نظام‌مسئول، رسالت خود را انجام داد، اما توقع که از جانب مخالف داشتیم، به دست نیامد. هیات مذاکره کننده حکومت افغانستان با نمایندگان ایالات متحده امریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، گفتگو کردند.

این که جانب مخالف به گفتگوهای رو در رو حاضر نشد، در این رابطه، نمایندگان عربستان سعودی، امارات متحده عربی و امریکا تاسف عمیق خود را ابراز کردند و تاکید صورت گرفت تا بخاطر گفتگوهای رو در رو، در آینده، کشورهای دوست افغانستان نقش مثبت خود را ایفا نمایند.

طالبان، با این که کار خلاف توقع انجام دادند و خواست برحق مردم افغانستان و جامعه جهانی را رد کردند، نشان دادند که آنان خیر منطقه را نمی ‌خواهند، متعهد به صلح نیستند و تداوم جنگ را می خواهند، که این کار برای طالبان یک شکست سیاسی است.
از این تصمیم طالبان که برای مذاکرات حاضر نشدند، عناصر مربوط به طالبان که خواستار صلح هستند، نمی توانند از مسئولیت شانه خالی کنند.

با این همه، این بدان معنی نیست که حکومت افغانستان خواست برحق مردم را که صلح می‌باشد، کنار بگذارد. پلان‌ها و تلاش‌های مدبرانه و باجرات دولت جمهوری اسلامی افغانستان ادامه دارد. در کنار این، قوای مسلح افغانستان مانند همیش، برای حفاظت از خاک و مردم خویش، آماده می باشند.