متن سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس مشترک خبری با جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا و ستالتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو

متن سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس مشترک خبری با جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا و ستالتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو

۱۳۹۶ کال د تلې ۵

بسم الله الرحمن الرحیم

تشریف آوری سکرتر جنرال ناتو و وزیر محترم دفاع امریکا جنرال صاحب ماتیس را به افغانستان خوشآمدید می‌گویم.

نخست از حمایت مستمر و دوامدار سی‌و‌نه کشور عضو ناتو که زیادترین تعداد قربانیان را برای تامین امنیت و مبارزه با تروریزم در کشور ما متقبل شده اند، تشکر می‌کنم. مخصوصاً از قربانی های دوامدار ایالات متحده امریکا اظهار قدردانی سپاسگزای می کنم.

 همدارنګه د افغانستان د ولسمشر په حیث په ډېر ویاړ زمونږ د امنیتی او دفاعی قواوو له مېړانې نه په دې درې کالو کې مننه کوم، جناب وزیر صاحب دفاع، وزیر صاحب داخله، جناب اتمر صاحب او نورو ټولو مشرانو څخه د زړه له کومې مننه او مخصوصا د وطن له بچیانو نه چې همېشه د دې خاورې د ساتنې لپاره او د اساسی قانون د محافظت لپاره او کلمه الله د ساتنې لپاره یې سرښندنې کړی، مننه کوم.

 جا دارد که از جنرال نیکلسون بخاطر نقش موثر او در حمایت از نیروهای  امنیتی و دفاعی ما تشکری کنم.

 در اینجا باید به نمایندگی از مردم افغانستان، از رییس جمهور ترامپ و جنرال متیس که استراتژی خود را درباره افغانستان نهایی ساختند و فضا را برای موفقیت در مقابله با تروریزم و ایجاد فضای سیاسی برای صلح دوامدار و باثبات فراهم نمودند و با اعلان آن ابهام در افغانستان و منطقه از بین رفت، نیز سپاسگذاری می‌کنم.

همچنان از سکرتر جنرال ناتو آقای ستالتنبرگ دوست دوامدار ما بخاطر حمایت دوامدار شان از ماموریت حمایت قاطع در افغانستان و تلاش شان برای تامین امنیت در کشور، اظهار امتنان می‌کنم.

 اکنون که استراتژی امریکا و ناتو در قبال افغانستان وضاحت یافته است و جنرال متیس تصمیم گرفته است که نیروی کمکی تازه نفس به افغانستان بفرستد امیدوارم سایر اعضای ناتو هم به پیشنهاد سکرتر جنرال و جنرال نکلسون  در حمایت و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان پاسخ مثبت بگویند.

 زه په ملی وحدت حکومت کې له خپلو ټولو همکارانو نه خاصتا ډاکټر صاحب عبدالله نه د یوې مطمینې فضا د منځ ته راړلو لپاره، د دې لپاره چې مونږ خپل اهدافو ته ورسېږو او د دې اهدافو د لاسته راوړلو لپاره یې هدفمند حرکت وکړ، مننه کوم.

بصورت خاص من مدیون مردم افغانستان ام که بار اصلی جنگ بر روی شانه‌های آن‌ها قرار داشته است با وجود قربانی‌هایی که در اثر جنایات طالبان و سایر گروه‌های تروریستی متقبل شده‌اند از خود صبر و تحمل نشان داده‌اند و از دموکراسی و قانون اساسی خود همیشه حمایت کرده‌اند.

طالبان و سایر گروه‌های تروریستی در جریان جنگ‌ها از مردم ملکی ما سپر انسانی می‌سازند‌٬ اما وظیفه اصلی نیروهای امنیتی و دفاعی ما حفظ جان مردم ما است.

من به تمامی نیرو‌های امنیتی کشور اکیدا هدایت داده‌ام تا مشترکا با همکاران بین‌المللی مان در جریان عملیات‌های نظامی خود حفظ جان مردم ما را از اهداف اصلی خود ساخته، قسمی که ساخته بودند، و احتیاط نمایند.

ما از نیروهای بین‌المللی که نیروهای ما را آموزش می‌دهند، می‌خواهیم که پیوسته وضعیت را از این لحاظ ارزیابی نموده و باید اولویت شان حفظ جان مردم ملکی باشد.

محور اصلی استراتژی چهارساله امنیتی ما که از طرف دولت افغانستان تامین شده و مورد تایید همکاران بین‌المللی قرار گرفته است٬ حفظ جان و تامین امنیت مردم ملکی افغانستان است.

زمونږ د څلور کلنې امنیتی ستراتیژۍ چې د دولت له خوا جوړه شوې او خاصتا د امنیت د شورا سلاکار اتمر صاحب او نورو همکارانو نه مننه کوم او د بین المللی ټولنې د تائید وړ ګرځېدلې ده، دا ده چې زمونږ راتلونکی او زمونږ ژوند مصئون او محفوظ اوسی، او د دې لپاره مونږ قربانی ورکوو د دې لپاره ده چې زمونږ د کوچنیانو، د مېرمنو، د خویندو او د وروڼو راتلونکی هوسا واوسی.

پلان امنیتی چهارساله و اصلاحاتی که در پی آن می‌آید نیروهای امنیتی ما را به نیروهای مجهز و ملی و در راستای ارزش‌های ملی و مذهبی ما آماده می‌سازد، تا در پایان آن نیروهای توانا٬ متکی به خود و حافظ امنیت و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی داشته باشیم.

 تطبیق مقدماتی این پلان چهارساله در فصل تابستان نشان داد که موثریت آن در تضعیف دشمن و دفاع از کشور و حمایت از مردم  در حال انکشاف است. از وزیر صاحب دفاع، لوی درستیز صاحب، وزیر صاحب داخله و تمام همکاران شان ابراز امتنان می کنم که مدیریت موفق امسال قوت ما را به دشمنان ما نشان دادند و در حفاظت مردم ما تلاش دوامدار کردند.

من امیدوارم انتخابات پیش رو فرصتی برای مردم افغانستان و قشر سیاسی کشور فراهم کند که در پختگی بیشتر قوه مقننه کشور سهم موثر بگیرند.

 تغییراتی که در ماحول افغانستان آمده است سبب می‌شود که در قید گذشته نمانیم و از فرصت های جدیدی که برای صلح فراهم شده است استفاده کنیم٬ مخصوصا تغییراتی که در سیاست جهانی نسبت به منطقه پیش آمده است.

 اکنون  زمینه برای ثبات منطقه‌ای فراهم شده و هدف ما این است که این ثبات منطقه‌ای شکل نهایی بگیرد. این به ما فرصتی می‌دهد تا زمینه‌های ایجاد صلح آمیز منازعات را جستجو کنیم.

ما خواهان دنبال کردن صلح در دو محور هستیم؛ یکی صلح با پاکستان که از طریق گفتگوی دولت با دولت به دست خواهد آمد مخصوصا با این دید که ثبات در افغانستان به ضرر هیچ کشور دیگری نیست و به عکس٬ ثبات افغانستان می‌‌تواند زمینه‌های انکشاف اقتصادی منطقه را فراهم کند.

محور دوم صلح؛ صلح بین الافغانی است. امروز به همه ثابت شده است که هیچ کس نمی‌تواند از طریق جنگ و خشونت خواست خود را بر مردم افغانستان تحمیل کند. بدون شک بهترین راه حل مذاکره است که بین افغان‌ها صورت بگیرد و حکومت افغانستان همیشه این آمادگی را داشته است و دارد. درخواست من از همه طرف‌های درگیر این است که شرایط جدید را درک کنند و با تدبیر از این فرصت استفاده کنند.

زمونږ امنیتی او دفاعی ځواکونه د خدای په فضل ورځ په ورځ پیاوړی کېږی او د دوی ظرفیت د دې وطن د مقدسې خاورې د ساتلو لپاره ډېرېږی. هغه اشخاص او هغه ډلې چې سوله نه غواړی تاریخ به ورباندی قضاوت وکړی. دا بهترین فرصت دی دا فرصت باید له لاسه ورنکړی.

همچنان صلح زمینه ساز مقابله قوی‌تر ما با تروریزم بین‌المللی و نیز پرداختن به برنامه‌های انکشافی و محو فقر و تامین رفاه مردم خواهد بود.

بخاطر ثبات منطقوی از همسایه‌های دور و نزدیک خود، از هند تا روسیه می‌خواهم تا در تجدید اجماع منطقوی سهیم شوند خصوصا اینکه خطر تروریزم هنوز از بین نرفته و بلکه جدی‌تر شده است.

مبارزه موثر علیه تروریسم نیازمند اجماع منطقوی و جهانی است و باید این خطر جدی گرفته شود. اگر روند صلح با طالبان به سرانجامی برسد مقابله با تروریزم بین‌المللی جهت موثر خود را پیدا خواهد کرد.

 اکنون طالبان در دو راهی سرنوشت سازی قرار دارند یا تداوم قرار گرفتن در خدمت سیاست بیگانگان و همراهی با تروریزم بین‌المللی و بستر سازی برای رشد آنان که محکوم به نابودی هستند و یا تصمیم بگیرند که به جنگ و خشونت پایان داده و به صلح و آبادی کشور خود سهیم شوند.

موږ د تروریزم د مبارزې په لومړی خط کې  یوو او افغانستان د تروریزم په مقابل کې او د آزادۍ د دفاع لومړی سنګر او لومړی خط دی. په دې برخه کې بیا هم  له ښاغلی سټالټنبرګ او ښاغلی مټیس  نه مننه کوم چې د دې دفاعی خط په پیاوړی کېدو کې او  په یو باثباته او د سولې او خوشحالۍ ډک افغانستان لپاره ډېر زحمتونه کاږلی او مونږ سره په دې لاره کې شریک دی.

بیا هم تاسو ته ښه راغلاست وایم. ښه راغلاست! پخیر راغلاست!

شریک سازی
Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn0