متن سخنرانی محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم عاشورای حسینی

متن سخنرانی محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم عاشورای حسینی

مسجد امام زمان

                                                                           بسم الله الرحمن الرحیم

درود بر محمد (ص) و آل محمد و اصحاب اجمعین،

برادر عزیز جلالتمآب سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، جناب قاضی القضات صاحب، جناب لوڅارنوال صاحب، همه اعضای محترم کابینه، جناب حاجی صاحب الماس نماینده خاص ریاست جمهوری، علمای کرام، علمای محترم اهل تشیع، جناب کشاف صاحب، همه بزرگان، عزاداران حسینی و خاصتاً خانواده های عزادار شهدای مسجد امام زمان، السلام علیکم و رحمه الله و برکاته،

فرا رسیدن عاشورای حسینی را که از مناسبت‌های تاریخی مهم ما مسلمانان است، و یاد شهادت امام حسین “رضی الله عنه” را برای ما زنده می‌سازد، به کافۀ مردم مسلمان افغانستان تسلیت عرض می‌کنم. مناسبت‌هایی مانند عاشورا فرصتی در اختیار ما می‌گذارد تا باز گشت مجدد داشته باشیم به مفاهیمی که منظومۀ ارزشی ما را تشکیل می‌دهد. ارزش‌هایی که بزرگان ما بخاطر آنها رزمیدند، خطرهای بزرگ را پذیرفتند و زندگی خود را بخاطر آنها قربانی کردند.

می‌توان عاشورای حسینی را از جوانب مختلف به مطالعه گرفت، و می‌توان با تکیه بر شیوه فکری مذاهب اسلامی، تفاسیر گوناگونی از آن حادثۀ تاریخی بزرگ به دست داد، و می‌توان تنوع تفسیرها و تحلیل‌ها را مایۀ غنای فرهنگ اسلامی گردانید، اما فراتر از همۀ بحث‌ها و تفاوت دیدگاه‌ها، همۀ ما می‌دانیم که امام حسین “رضی الله عنه” بخاطر اهدافی کوچک و پیش پا افتاده به مصاف آن خطر بزرگ نرفت. او خود در وصیتش به برادرش محمد بن حنفیه فرمود: “همانا من در پی جاه و مقام و فساد انگیزی و ستمگری برنخاسته‌ام، بلکه برای اصلاح امور امت جدّ خود قیام کرده‌ام”. این همان نقطۀ تابناکی است که مسلمانان را با خط آن امام بزرگوار پیوند می‌دهد. اصلاح یعنی به سامان کردن نابسامانی‌ها، و جلوگیری از تبهکاری‌ها. ما همه می‌دانیم که بالاترین تبهکاری در جامعۀ انسانی به خطر انداختن جان و مال و آبروی مردم است، و بهترین اصلاح فراهم آوردن زمینه‌های امنیت، آسودگی، و رفاه آنان.

قدرمنو وطنوالو،

د افغانستان په اوسنیو شرایطو کې، د اوسنی وخت یزیدیان غواړی چې د افغانستان په خلکو باندې ژوند تریخ کړی. دوی غواړی چې زموږ خلک دې در په دره او پریشانه وی. تاسې وینئ او اورئ چې یا به نجونې او هلکان درسونو ته نه پرېږدی، یا به پلونه او سړکونه ورانوی او یا به د کلینیک او ډاکتر او واکسین مخه نیسی. تاسې وینئ چې په بازارنو، جوماتونو او د خلکو د ګڼې ګوڼې په ځایونو کې به انتحاری حملې کوی او د مسلمانانو تر منځ د تفرقې لپاره به په جوماتونو کې قتل عام جوړوی. د دوی ارزو دا ده چې په دې پاکه خاوره کې هره ورځ یوه نوې کربلا وی.

ما در چنین شرایطی بیش از هر زمان دیگر نیازمند بازگشت به سنت و سیرت بزرگان و رهبران معنوی خود هستیم، به کسانی که قدوه و رهنمای ما در یافتن راه و رسم زیست بهتر بوده اند، به کسانی مانند امام حسین رضی الله عنه که پرچمدار اصلاح و بهسازی در جامعۀ اسلامی بودند.

وفاداری به آرمان‌های این رهبران معنوی از ما می‌طلبد که صفوف خود را منسجم‌تر، دست‌ها را محکم‌تر و دل‌ها را عمیق تر از همیشه بهم پیوند بدهیم. ایستادن ما در برابر توطئه‌ها و پرده برداشتن از نیت‌های شوم و تفرقه افگنانه، بخشی از همان اصلاحی است که امام حسین و سایر بزرگان ما در نظر داشته اند. جناب فیاض صاحب، پیام شما را من هم گرفتم، من امروز یک نمازگزار مسجد امام زمان هستم، هر خطری را که یک نمازگزار مسجد امام زمان قبول می‌کند، رئیس جمهور افغانستان به دل و جان بر سر خود قبول می‌کند؛ دشمنان ما باید بفهمند که در بین ما تفرقه آورده نمی‌توانند. ما یک صف هستیم، یک ملت هستیم، به دین واحد عقیده داریم و هر مذهب ما موجب افتخار ماست و مسوولیت نگهداری‌اش مسوولیت هر افغان و هر مسلمان است.

خوش‌بختانه افغانستان نمونۀ قابل تمجیدی از همزیستی مذاهب اسلامی است که علا رغم تلاش‌های مکرر دشمنان ما، هیچ رخنه‌ای میان مردم آن به وجود نیامده است. عناصر افراطی و فرصت طلب که در پی دامن زدن به احساسات تنش آلود میان پیروان مذاهب هستند، طوری که برادر عزیزم استاد دانش و جناب فیاض صاحب اشاره کردند، و گاهی حتی این رفتار را در جامۀ دوستی می پوشانند، جایی در میان مردم ما ندارند.

وروڼو او خویندو،

د افغانستان خلک په دینی اعتدال باور لری او د هیڅ لوری افراطی تعبیرونه چې د تفرقې او دښمنی سبب کېږی، نه منی. د حضرت امام حسین لاره د مسلمانانو تر منځ د وحدت لاره وه، نه د اختلاف. د اعتدال لاره وه، نه د افراط او د خیر لاره او نه د شر. د اسلام د مقدس دین د بزرګانو له سیرت او کارنامو څخه دا الهام اخیستل کیږی چې د یو بل خیر او خوشحالی باید وغواړو او له افراط څخه باید ډډه وشی. افراط چې د تفرقې او جنګ او شر سبب ګرځی، د اسلام له جوهر او حقیقت سره سمون نه خوری. هر هغه اقدام چې کینه، تفرقه، تعصب، او بې رحمی پکې وی، په حقیقت کې د حضرت امام حسین او د دین د نورو بزرګانو د درسونو او توصیو مخالف اقدام دی.

برادران و خواهران گرامی،

اگر دیروز امام حسین و یاران با وفایش در میدان کربلا در مقابل “شِمر” و “یزید” و “ابن زیاد” ایستادند و بخاطر آرمان‌های بزرگ خویش جام شهادت نوشیدند، امروز فرزندان دلیر ما در نیروهای دفاعی و امنیتی کشور با همان تعهد در مقابل تروریست‌های سنگدل می‌رزمند، و برای دفاع از مردم خود قربانی می‌دهند. آنان هستی خود را به خطر می‌اندازند تا زندگی بهتری برای مردم خود و فضای آرام تری برای کشور خود فراهم آورند.

پیروی ما از خانوادۀ پیامبر گرامی اسلام و از یاران نامدار او می‌طلبد که در این شرایط حساس کشور همۀ ما یکدل و یک زبان در کنار نیروهای دفاعی و امنیتی خود قرار داشته باشیم، و برای تحقق رویاهای نیاکان خود در جهت رسیدن به جامعه‌ای امن، مرفه و مترقی، مبتنی بر ارزش‌های اسلامی، همه یکجا تلاش کنیم. ما می‌توانیم با تأسی به سنت یاران گرامی و اهل بیت پیامبر بزرگ خود بر موانعی که در برابر ما قرار گرفته است پیروز شویم و فردای بهتر را برای فرزندان خود فراهم آوریم.

زنده باد افغانستان

یشه سن افغانستان

تل دې وی افغانستان

پاینده باد یاد شهدای کربلا و درود بر همه شهدای مسجد اما زمان

خداوند همۀ ما را فرصت وحدت، همدلی و همسویی اعطا فرماید.

شریک سازی
Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn0