ترجمه سخنرانی رئیس‎جمهور محمد اشرف غنی در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی

ترجمه سخنرانی رئیس‎جمهور محمد اشرف غنی در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی

استانبول، ترکیه

۲۸ ثور ۱۳۹۷ | ۱۸ می ۲۰۱۸

 

به نام خداوند بخشاینده و مهربان!

نخست‌وزیر رامی حمدالله، اعلی‌حضرتان، جلالت‎مآبان، جناب سکرترجنرال، خانم‌ها و آقایان!

ما در یک زمان تراژید باهم ملاقات می‎کنیم، غیرنظامیان فلسطینی‎ به خاطر مطالبه حق‌شان برای داشتن حقوق اساسی بشری و سیاسی، جان‌های‌شان را از دست می‎دهند. عجیب این است بی‎عدالتی که بر آنان تحمیل شده، تکرار نمونۀ تبعیض و خشونتی است که علیه یهودیان در قرن نوزدهم و نیمۀ اول قرن بیستم در اروپای شرقی و غربی صورت گرفته بود.

گتو (Ghetto) و پیل (The pale) محرومیت فاصله‌یی و اجتماعی را تحمل کردند، در حالی که قتل عام‎ها نشانه‎های سرکوب به دلیل داشتن یک هویت بود. جنایت وحشتناک هولوکاست که وجدان جهانی را سراسیمه و شوک‎زده ساخت و منتج به تدوین اعلامیه جهانی حقوق بشر گردید، بیانگر اجماعی است که جنایات ضدبشری امری متعلق به گذشته باشد. متأسفانه، شبح خشونت، زندگی‌های ما را به محل تردد تبهکاران مبدل کرده است.

طی هفته گذشته، شمار جان‌باختگان افغان بیشتر از فلسطینی‌ها بود، اما من خود را مکلف به اشتراک در این نشست فوق‎العاده دانستم تا همدلی و همدردی هموطنانم را با مردم فلسطین ابراز نمایم. اگر ساده بیان کنم، فلسطین داعیه‌ای  است که در برابر جهان عرب، جهان اسلام و در مقیاس بزرگ‏تر جهان قرار دارد. ناکامی در رسیدگی به آن، ثبات و آسایش را از چندین نسل ربوده است. دوام این ناکامی می‎تواند ما را از فرصت جایگزین‌کردن گفتگوی تمدن‎ها با منازعه آشکار تمدن‌ها، محروم سازد.

چرا ما نمی توانیم یک تفکری را بر مبنای استعجالیت ایجاد نمائیم؟ پیشنهاد من این است که همزمانی پنج فکتور ذیل می‌تواند وضاحت بیشتر را بوجود آورد:

نخست – قواعد وضع‎شده‌ی جنگی و تفکیک بین جنگجویان و غیرجنگجویان، زمینه را برای عملکردهای نامحدود جنگی فراهم کرده است؛

دوم – اندازه، وسعت و تدوام خشونت، وجدان جمعی را بی‌حس ‌ساخته که منجر به ایجاد بی‎اعتنایی در مقابل جریان گسترده معلومات گردیده است؛

سوم – بی‎باوری و ابهام نسبت به آینده و جهتی که دنیا به سوی آن در حرکت است، به عنوان یک مسئله عمده در عصر حاضر به حساب می آید؛

چهارم – خلأ و فاصله‎ بین ارزش‎های حقوق بشر و حقوق سیاسی، خصوصاً عدالت و انصاف  و واقعیت تغییر ویرانگر به ویژه در جهان اسلام، منجر به افزایش بی‎اعتمادی در توانایی سازمان‎های بین‏ المللی برای تحقق صلح و ثبات گردیده است؛

پنجم – در نتیجه، ما با یک بحران درک و همکاری که منجر به اتخاذ راه‎حل‌های باخت – باخت به جای برد – برد می‎گردد، روبه‌رو هستیم.

به صراحت باید گفت که ما با مجموعه‌ای از مشکلات مرتبط با هم و یک بستر جهانی دشوار مواجه هستیم. هر چند آینده را از آن خود ساختن، مستلزم درس گرفتن از گذشته و استفاده از آن در زمان حال برای غالب‌شدن بر گذشته می‌باشد.

به خاطر بحث بیشتر، موضوعات زیر را پیشنهاد می کنم که مورد توجه قرار گیرد:

نخست – ایجاد یک چارچوب برای ثبات سیاسی از طریق یک تغییر منظم با تکیه بر مثال‌ها و نمونه‌های موفق در این زمینه؛

دوم – ایجاد یک میکانیزم همکاری دولت با دولت میان کشورهای همسایه‌ای که در آنها انگیزه برای پیشبرد جنگ، جنگ های نیابتی و ایجاد قلمروهای نفوذ بوده است؛

سوم – الهام گرفتن از نمونه‎های موفق همکاری منطقه‎یی و توافق روی تقویت ظرفیت سازمان همکاری اسلامی به عنوان بستر اصلی برای بحث روی چالش‌های جمعی‎مان و همچنین یک میکانیزم برای تامین صلح‌، بین کشورهای عضو؛

چهارم – رسیدگی به مسئله فلسطین و جستجوی راه حل پایدار برای منازعه اسرائیل – عرب از طریق تلاش های دوامدار؛

پنجم – انکشاف و ترتیب یک تصویر کلی به منظور تشریح اسلام به عنوان یک تمدن و فرهنگ برای نسل‌های جوان‌تر مردان و زنان مسلمان و راه اندازی تلاش همه‌جانبه برای گفتگوی جامع بین تمدن اسلامی و دیگر تمدن‌ها.

ما در یک برهه تاریخی باز زندگی می‎کنیم که در آن تصورات گذشته دیگر قادر به راهنمایی و هدایت ما نیستند. برهه‌های باز کمیاب می باشند، هرچند مملو از خطر و فرصت هستند. رهبری و مدیریت، تمامی اختلافات را در این برهه‌های زمانی به‌وجود آورده است. دعا می‎کنم که بر چالش های جمعی مان، غالب شویم. مردم فلسطین که رنج و درد آنها ما را به این جا کشانیده است، تنها از ما همدردی نمی‎خواهند. آنان خواستار حمایت ما هستند تا حلقه خبیثه‌ای که پیشبرد یک زندگی باعزت را از آنها ربوده است، درهم بشکنند. من اطمینان دارم که ما می‌توانیم درد و رنج جمعی‎مان را به اقدام جمعی تغییر دهیم.

در خاتمه، تمایل دارم از رئیس‌جمهور اردوغان به خاطر این ابتکار، از دولت ترکیه جهت ترتیب و تنظیم عالی نشست و سکرتریت سازمان همکاری اسلامی به خاطر حمایت به‌موقع از این ابتکار، ابراز امتنان کنم.

رمضان خوش، تشکر از شما!