رئیس‌جمهور غنی: با تمام توان و کفایت خویش، به وظایف کلیدی‌تان تمرکز نمائید

رئیس‌جمهور غنی: با تمام توان و کفایت خویش، به وظایف کلیدی‌تان تمرکز نمائید

نمایندگان جدید ولایات کابل و پکتیا در ولسی جرگه، قبل از ظهر امروز در حضورداشت محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، مراسم تحلیف‌شان را بجا آوردند.

در این مراسم که در ارگ برگزار گردید، داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری، قانون‌پوه سیدیوسف حلیم قاضی‌القضات و رئیس ستره محکمه و شماری از مقام‌های عالی‌رتبۀ دولتی نیز حضور داشتند.

رئیس‌جمهور غنی در این مراسم گفت: ۲۸ میزان روز حماسۀ ملی ما بود که مردم افغانستان به هیچ تهدیدی سر خم نکرده و با تمام قوت نمایندگان خود را انتخاب کردند، این روز در تاریخ مردم‌سالاری افغانستان، به خط زرین نوشته خواهد شد.

رئیس‌جمهور کشور تصریح کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان باشهامت و فداکاری‌های شان ثابت ساختند که محافظین اصلی قانون اساسی و نظام مردم‌سالار هستند و همچنان به‌روح شهدای امنیتی و دفاعی، نامزدان ولسی‌جرگه، مردم ملکی و تمام شهدای راه آزادی، اتحاف دعا نمود.

رئیس‌جمهور غنی گفت که ادارات ملکی افغانستان به‌صورت اساسی بی‌طرفی‌شان را در انتخابات حفظ کردند و امید است که بی‌طرفی ریاست‌جمهوری و نهادهای دولتی برای‌تان ثابت شده باشد. وی افزود: تعهد من این بود که انتخابات از آن مردم افغانستان است و هر‌نامزدی که رای آن‌ها را بدست بیاورد، باید وکیل شود و به شکل بهتر از آنان نمایندگی نماید.

رئیس‌جمهور تاخیر در اعلان نتایج انتخابات ولسی جرگه را که در اثر بی‌کفایتی در مدیریت قبلی کمیسیون‌های انتخاباتی صورت گرفت، فاجعۀ در تاریخ نظام‌های مردم‌سالار خواند و بر جلوگیری از این گونه فاجعه در آینده، تاکید ورزید.

رئیس‌جمهور خطاب به نمایندگان متذکره گفت: تکمیل‌شدن ولسی جرگه را برای شما، مردم کابل، پکتیا و تمام افغانستان تبریک می‌گویم. پس از این، شما با توان خود بالای وظایف کلیدی تان تمرکز کنید و اعتماد مردم افغانستان را حفظ نمایید.

رئیس‌جمهور غنی گفت که عدم موجودیت نمایندگان مردم ولایت غزنی یک خلاء می‌باشد و انتخابات ولسی جرگه در آن ولایت یکجا با انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی، برگزار خواهدشد. وی افزود: این یک ضرورت است که تمام افغان‌ها بر اساس رای شان به‌شکل عادلانه در انتخابات دوره‌ی هفدهم پارلمان سهم داشته باشند.

رئیس‌جمهور غنی گفت که به‌عنوان رئیس دولت، سه قوۀ برای من ارزش حیاتی و برابر دارند و در هماهنگی و همکاری قوای سه‌گانه پیشرفت افغانستان نهفته است.

رئیس‌جمهور کشور گفت: امید است تا دوره‌ی هفدهم شورای ملی، برای افغان‌ها دورۀ روشن باشد. وی از استاد سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری تشکر کرده، گفت که بیش از ۴۰۰ قانون و مقرر تصویب شده و تهداب واضح حقوقی پیشرفت، گذاشته شده است.

رئیس‌جمهور همچنان از نمایندگان مردم در ولسی جرگه خواست تا به قوانینی که برای‌شان فرستاده می‌شود، به‌خصوص تجدید در قانون انتخابات، توجه نمایند.

رئیس‌جمهور غنی از داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور به‌خاطر مدیریت اصلاحات در انتخابات تشکرکرد و خطاب به نمایندگان گفت که مسئله حوزه های انتخاباتی و نمایندگی عادلانه، موضوعاتی اند که شما بالای آن بحث خواهید کرد و اعتماد مردم افغانستان باید احیا گردد.

رئیس‌جمهور کشور گفت که رای مردم به شکل اساسی سرنوشت‌ساز است و پس از شمارش آرای شفاف مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری، نتایج آن به زودی به مردم افغانستان اعلان می شود.

وی افزود که با نمایندگان ولسی جرگه به شکل زون‌وار دیدار خواهد کرد و طرح‌های مناسب آنان در مسایل انکشافی، اقتصادی و موارد دیگر را استماع خواهد نمود.