رئیس‌جمهور غنی: هر مقام دولتی که با خبرنگاران خشونت کند، به  څارنوالی معرفی و مجازات می‌شود

رئیس‌جمهور غنی: هر مقام دولتی که با خبرنگاران خشونت کند، به  څارنوالی معرفی و مجازات می‌شود

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، ظهر امروز در مراسم تجلیل از روز ملی خبرنگاران اشتراک و سخنرانی کرد. در این مراسم که در قصر چهارچنار برگزار گردیده بود، شماری از خبرنگاران کابل و ولایات کشور حضور داشتند، ابتدا محمدهارون چخانسوری معاون ارتباطات استراتیژیک و رسانه‌های ریاست عمومی دفتر ریاست‌جمهوری صحبت کرده، گفت که هدف از برگزاری این مراسم، ارج‌گذاری به آزادی بیان و حمایت از خبرنگاران کشور می‌باشد.

بعداً حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ ضمن ابراز تبریکی به‌خاطر روز ملی خبرنگاران، توشیح قانون حق دسترسی به اطلاعات، ایجاد صندوق حمایت از خبرنگاران و ایجاد کمیسیون مستقل دسترسی به اطلاعات را دستآوردهای بزرگ خواند و افزود که وزارت اطلاعات و فرهنگ در هماهنگی با نهادهای رسانه‌یی کشور، روی یک پالیسی واحد نشراتی کار می‌کند تا انسجام بهتر در امر نشرات به‌میان آید. سپس فهیم دشتی رئیس اجرایی اتحادیۀ ملی خبرنگاران افغانستان به نمایندگی از خبرنگاران صحبت کرد و روز ملی خبرنگاران را به مردم افغانستان، خبرنگاران و خانواده‌های خبرنگاران شهید تبریک گفت.

رئیس اجرایی اتحادیۀ ملی خبرنگاران افغانستان، از فعالیت‌های مشترک حکومت و نهادهای رسانه‌یی در بخش‌های رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران، معافیت جرایم مالیاتی رسانه‌ها، توشیح قانون حق دسترسی به اطلاعات و کمک به صندوق حمایت از خبرنگاران قدردانی کرد. دشتی، مشکلات و پیشنهادات رسانه‌ها و خبرنگاران را در بخش عدم رسیدن پول کمک‌شده از سوی وزارت مالیه به صندوق حمایت از خبرنگاران، انتقال بودجه به کمیسیون مستقل دسترسی به اطلاعات، تبدیل‌شدن طرزالعمل مصئونیت خبرنگاران به مقرره، جلوگیری  از خشونت‌ها علیه خبرنگاران از سوی مقامات دولتی، تصویب مقرره‌های تضمین تقاعد برای کارمندان سکتور خصوصی و تطبیق کامل مقررۀ طرز تأسیس رسانه‌ها، با رئیس‌جمهور شریک ساخت.

در این مراسم وحید عمر مشاور ریاست‌جمهوری در امور ارتباطات استراتیژیک و روابط عامه نیز صحبت کرد و ضمن تبریکی روز ملی خبرنگاران، گفت که بهترین تقدیر از خبرنگاران، فراهم‌سازی زمینۀ دسترسی به اطلاعات برای آنان است. وی افزود که به عنوان مسئولین اطلاع‌رسانی در حکومت، تلاش ما این خواهد بود تا فرهنگ مالکیت بر اطلاعات را تغییر بدهیم. رئیس‌جمهور غنی پس از استماع صحبت‌های آنان، روز ملی خبرنگاران را به جامعۀ رسانه‌یی افغانستان تبریک گفت و افزود که شامل‌شدن این روز در تقویم پس از ۱۱۰ سال مبارزات خبرنگاران چون محمود طرزی، غلام محی‌الدین انیس، گل‌پاچا الفت و سایر خبرنگاران که در شرایط دشوار تلاش کردند، صورت گرفت و این یک دستآورد بزرگ برای ملت است.

رئیس‌جمهور کشور گفت که امروز از مناسبات جدید ایجادشده میان دولت و رسانه‌ها تجلیل می‌نمائیم و این، نشان‌دهندۀ نوع هماهنگی و تقویت یک نظام مردم‌سالار در کشور می‌باشد. وی افزود: امروز اطلاعات درعرصه‌های اقتصاد و جامعه داخل شده است، چرخ اقتصاد کشور و جامعه بدون اطلاعات به حرکت نمی‌آید. رئیس‌جمهور غنی با اشاره به صندوق حمایت از خبرنگاران، گفت که پول این صندوق از بودجه سال ۱۳۹۷ و سال ۱۳۹۸ به این صندوق انتقال می‌شود و از اعضای کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه ها و کمیسیون مستقل دسترسی به اطلاعات خواست که موانع در مقابل دسترسی به اطلاعات را تشخیص نمایند.

رئیس‌جمهور گفت که آزادی مقدس است و هر مقام دولتی که در مقابل خبرنگاران خشونت کند، به څارنوالی معرفی و مجازات می‌شود. وی افزود که فرهنگ زورگویی باید ختم‌گردد و مشکلات با تهدید نه، بلکه با افهام و تفهیم قابل حل می‌باشد. رئیس‌جمهور کشور از رسانه‌ها خواست که در آستانۀ صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، باید نظریات و طرز دید خبرنگاران افغانستان چون محمود طرزی، عبدالهادی داوی، عبدالحی حبیبی و سایر نخبه‌گان عرصه خبرنگاری را به مردم معرفی‌ نمایند. وی افزود که باید صلح و آزادی بیان به یک بحث ملی مبدل شود و همۀ ما مسئولیت‌پذیر باشیم.

در این مراسم، به‌منظور ارج‌گذاری از خدمات شماری از خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه‌های کشور در امر اطلاع‌رسانی، مدال‌های دولتی از سوی رئیس‌جمهور غنی به آنان تفویض گردید.#