پیام محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در رابطه به شش‌مین سال‌گرد شهادت پروفیسور استادبرهان‌الدین ربانی شهید صلح

پیام محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در رابطه به شش‌مین سال‌گرد شهادت پروفیسور استادبرهان‌الدین ربانی شهید صلح

بسم الله الرحمن الرحیم

هم‌وطنان عزیز،

برادران و خواهران گرامی،

استاد شهید برهان‌الدین ربانی یکی از چهره‌های کم‌نظیر تاریخ معاصر افغانستان است که نام او در تاریخ کشور ما جاودانه خواهد ماند. استاد شهید، مرد میدان جهاد، آموزگار عرصۀ علم، شخصیت ورزیدۀ میدان سیاست و شهید راه صلح افغانستان است، این ویژگی‌ها است که آن استاد فرزانه را یگانه و کم‌نظیر می‌سازد.

استاد شهید ربانی در تمام دوران مبارزات خود، از سال‌های پیش از جنگ تا زمان به‌دست‌گرفتن رهبری کشور، مظهر رفتار سنجیده، گفتار حساب‌شده و موضع‌گیری‌های معتدل بود، زیرا دو ویژه‌گی مهمِ علم و حلم در شخصیت وی یک‌جا شده‌بود.

بینش وسیع و سعۀ صدر آن استاد شهید سبب گردیده‌بود تا اقوام و اقشار مختلف مردم ما، از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب‌ کشور، با وی پیوند یافته، به او احترام بگزارند و او در قلب میلیون‌ها شهروند افغانستان جای داشته‌باشد.

از استاد شهید هیچ‌گاه موضع‌گیری‌های تشنج‌آفرین و سخنان تنش‌آمیز دیده و شنیده‌نشد، زیرا او به اتحاد و اتفاق مردم افغانستان باورداشت و تلاش در این جهت را وظیفۀ خود می‌دانست. او برای ختم جنگ و فراهم‌شدن زمینه برای انکشاف و پیشرفت کشور از هیچ کوششی فروگذار نکرد. تعهد استوار وی به صلح و آرامش کشور تا حدی بود که جان خود را در این راه فدا نمود و این بالاترین درجۀ فداکاری یک رهبر برای یک ملت است.

ما ضمن تجلیل از مقام آن استاد بزرگ‌وار، خود را متعهد می‌دانیم که راه او را پی بگیریم و آرمان‌های بزرگ او را دنبال کنیم؛ و به‌ویژه در بازگردانیدن صلح و آرامش به کشور رنج‌دیده خود از هیچ تلاشی دریغ نورزیم.

وفاداری ما به آرمان‌های استاد شهید و سایر شهدای عزیز کشور از ما می‌طلبد که اتحاد و اتفاق مردم خود را در صدر همه مسایل قرار دهیم، جلوی دست‌های دسیسه‌ساز و تفرقه‌انداز را بگیریم و صفوف ملت خود را بنیان مرصوصی بگردانیم که از هیچ باد و بارانی گزند نیابد.

خداوند، روح استاد شهید ربانی را در رحمت جاودان خود شاد داشته‌باشد و ما را در تحقق آرمان شهدای افغانستان توفیق نصیب فرماید.

محمداشرف غنی

رئیسجمهوری اسلامی افغانستان