رئیس جمهور غنی با رئیس جمهور آلمان دیدار کرد

رئیس جمهور غنی با رئیس جمهور آلمان دیدار کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با فرانک والتر اشتاین مایر رئیس جمهور آلمان که در راس یک هیات عالی رتبه آن کشور به افغانستان آمده بود، دیدار کرد.

در این دیدار که ظهر امروز در ارگ انجام شد، ابتدا رئیس جمهور غنی، تشریف آوری رئیس جمهور آلمان را به افغانستان خوش آمدید گفت و خاطرنشان کرد که روابط افغانستان و آلمان دیرینه است و خرسندیم که صدمین سالگرد ایجاد روابط دیپلوماتیک میان دو کشور را تجلیل نمودیم. وی افزود: امیدواریم این روابط در عرصه های مختلف بیشتر از پیش گسترش یابد.

رئیس جمهور در خصوص رویداد تروریستی در نزدیک سفارت آلمان و خسارات ناشی از آن، یکبار دیگر ابراز تاسف کرده گفت که تامین امنیت دیپلومات ها و اماکن دیپلوماتیک در اولویت دولت قرار دارد. وی ضمن ستایش از قربانی های سربازان آلمان در افغانستان، از تعهدات آن کشور در کنفرانس های وارسا و بروکسل و همچنان همکاری نیروهای آن کشور در زمینه آموزش و مشورت دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان قدردانی کرد.

در مقابل فرانک والتر اشتاین مایر رئیس جمهور آلمان از سفرش به افغانستان و مهمان نوازی گرم حکومت و مردم افغانستان ابراز خرسندی کرده، گفت که ابتدا به منظور دیدار با سربازان آلمانی که دوشادوش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بر علیه تروریزم، مبارزه می کنند، به شهر مزارشریف سفر کردم. وی افزود: نیروهای آلمانی برایم گفتند که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نسبت به گذشته، توانمند، قوی و منظم شده اند و به همکاری های خویش در راستای تقویت بیشتر آنان ادامه می دهیم.

همچنان رئیس جمهور آلمان از توجه حکومت افغانستان در زمینه تامین امنیت دیپلومات ها تشکری نموده، گفت که فعالیت ها و امور دیپلوماتیک سفارت آلمان به شکل عادی ادامه دارد.

رئیس جمهور غنی، تروریزم را یک تهدید مشترک برای منطقه و جهان دانسته، افزود: فعالیت و ماهیت تروریزم تغییر کرده است و برای مقابله با تروریزم به اجماع جهانی و مبارزه مشترک نیاز است.

رئیس جمهور با اشاره به اصلاحات در سکتور امنیتی و دفاعی افغانستان گفت که در وزارت دفاع ملی اصلاحات زیادی به میان آمده است و این روند ادامه دارد. اکنون تمرکز بیشتر ما بالای وزارت امور داخله است تا هر دو وزارت، مسلکی و غیرسیاسی شوند. وی افزود که رهبری وزارت دفاع به نسل جدیدی که غیرسیاسی می باشد، سپرده شده است.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که پلان امنیتی چهار ساله آماده شده است و پس از تطبیق در همکاری مشترک با شرکای بین المللی، توانایی های این نیروها افزایش خواهند یافت.

همچنان در این دیدار سران دو کشور در رابطه به انتخابات آینده نیز بحث و تبادل نظر کردند. رئیس جمهور غنی در این خصوص گفت که انتخابات برای ما بسیار مهم است و اخیراً کمیسیون مستقل انتخابات تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی را اعلام کرده است.

وی ضمن قدردانی از کمک های تخنیکی آلمان و سایر شرکای بین المللی در این خصوص، گفت که امیدواریم این انتخابات بدون مداخله و به صورت شفاف و در فضای امن برگزار گردد.

رئیس جمهور با اشاره به فعالیت های پروسه کابل و شورای عالی صلح گفت که حکومت متعهد به برقراری صلح در کشور است و موافقتنامه صلح با حزب اسلامی نشان داد که مذاکرات بین الافغانی ثمر بخش است. وی افزود که موافقتنامه متذکره عملی می گردد.

محمد اشرف غنی تصریح کرد که صلح با پاکستان در اولویت ما قرار دارد و بعداً با طالبان، زیرا طالبان رهبری واحد ندارند. وی افزود صلح به دو نوع است: اول صلح اجتماعی که قریه به قریه باید در این خصوص میان مردم کار شود و دوم صلح سیاسی است. طالبان برای صلح فرصت اندک دارند و باید در این خصوص زودتر تصمیم بگیرند.

رئیس جمهور کشور بااشاره به گشایش راه های ترانزیتی و تجارتی و تاثیر آن بالای توسعه و پیشرفت اقتصادی افغانستان گفت که افغانستان از منظر تجارتی و اقتصادی از طریق بنادر خشکه و راه آهن با آسیای میانه اتصال پیدا کرده است. وی افزود که با گسترش روابط تجارتی با کشورهای هند و چین، اقتصاد افغانستان به سوی بهبود در حرکت است که بالای تمام منطقه تاثیر مثبت خواهد داشت.

رئیس جمهور غنی، معادن را در رشد اقتصاد افغانستان مهم خواند و با اشاره به موجودیت معادن لیتیم در ولایات جنوبی کشور، گفت که منابع زیرزمینی افغانستان به مدیریت درست نیاز دارد و کیفیت لیتیم ولایت هلمند بسیار بالا است که در صنعت موترسازی می تواند از آن استفاده شود.

رئیس جمهور پیشنهاد کرد که کمپنی های موتر سازی آلمان در این زمینه تحقیق نمایند تا چگونگی استفاده از این معادن در صنعت موترسازی معلوم گردد.

رئیس جمهور آلمان گفت که کشورش از پروسه صلح افغانستان حمایت می کند و به منظور همکاری ها در عرصه های مختلف در کنار افغانستان باقی خواهد ماند. وی اطمینان داد که در خصوص مدیریت و استفاده از معادن لیتیم افغانستان که چگونه کمپنی های موترسازی آلمان در این عرصه همکاری خواهند توانست، غور خواهند کرد.

در اخیر این دیدار رئیس جمهور غنی یکبار دیگر از کمک و همکاری آلمان به افغانستان تشکری نمود و بر گسترش همکاری ها میان دو کشور تاکید کرد.

شریک سازی
Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on LinkedIn0