د ۱۳۹۷ کال د ولسي جرګې د ټاکنو ملي پروسه کې د رای ورکولو پرمهال د جمهوررئیس محمداشرف غني د وینا متن

د ۱۳۹۷ کال د ولسي جرګې د ټاکنو ملي پروسه کې د رای ورکولو پرمهال د  جمهوررئیس محمداشرف غني د وینا متن

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت بزرگ افغانستان! این روز را به شما تبریک می­گویم. ناباوری بود، امروز به باور بدل شده، شک بود، تردید بود، امروز به یقین بدل شده. انتقاد بود، امروز انشاالله تعالی به همکاری بدل شده، من اول می‌خواهم که از اعضای محترم کمیسیون مستقل انتخابات ابراز امتنان کنم که به اساس گزارش نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد به شورای امنیت ملل متحد داد، از نگاه تخنیکی این موفق­ترین ترتیباتی بوده که تا به حال گرفته شده است و هم چنین از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، خاصتاً قوای هوایی افغانستان که مواد حساس و غیر حساس را به تمام نقاط افغانستان انتقال دادند تا دیروز شام، تنها یک ولسوالی مندول نورستان مانده بود که انشاالله تعالی، امروز صبح به آن هم توجه خواهد شد، این یک موفقیت بزرگ است و تمام این‌، توسط خود افغان‌ها شده است.

نو له دې نظر نه ټولو ته مبارکي وایم او ورڅخه مننه کوم.

من می­خواهم از کاندیدان محترم ولسی جرگه ابراز امتنان کنم، اول خود را کاندید کردند، دوم در مبارزات انتخاباتی سهم گرفتند، مردم را بسیج کردند و این انشاالله تعالی نشان‌دهندۀ باورمندی به قانون اساسی است که به اساس انتخابات آزاد و رأی مردم، وکلای مردم تعیین می‌شوند.

نو د زړه له کومې مننه کوم چې تاسې ځانونه کاندید کړل، او په دې مو باور درلوده چې ولس ته مراجعه کوئاو ولس به فیصله کوي چې په څه اساس به تاسې ته رایه درکوي. اما خاصتاً زه غواړم د افغانستان له ټولو هموطنانو نه مننه وکړم چې اضافه له اته میلیونه په شرایطو برابر هموطنان مراکزو ته لاړل، نومونه یې ثبت کړل، او نن دې ته اماده دي چې د افغانستان راتلونکی په خپله وټاکي.

انتخابات یو امانت ده، د رای ورکول یو امانت دی چې موږ یې سپارو او د هغه امانت په اساس باندې موږ هر کاندید نه دا غواړو چې اساسي قانون او زموږ موضوعه قوانین تطبیق کړي او وختې چې د ملت کور ته ځي د ملت استازیتوب وکړي. نوم یې ځکه ولسي جرګه ده چې له ولس نه بایداستازیتوب وکړي او لازمه ده چې دلته یو واضح اجتماعي ټولنیز تړون وي چې هر وکیل صاحب چې راځي او انتخابېږی نن انشاالله و تعالی، د هغه په اساس باید یوه ژمنه ولري چې اساسي قانون ته، د افغانستان علیا ګټو ته او ټولوموضوعه قوانینو باندې درېږي او هغه قوانین وضع کوي چې د افغانستان ولس یې غواړي او د افغانستان ضرورت ده.

من می‌خواهم که از شهدای راه آزادی و شهدای مبارزه با تروریزم بین‌المللی هم امروز یاد آور شوم. شهدای راه آزادی ما، شهدایی هستند که از کاندیدها گرفته که آخری­اش جناب قهرمان صاحب بود و شهدای خانوادۀ رسانه­ها، ژورنالیست­های محترم ما، افراد ناظرین ما، تمام افراد ملکی ما که درین پروسه سهم وسیع داشتند، این‌ها همه شهدای راه آزادی هستند. شهدای مبارزه با تروریزم، آخرین شهدای ما جنرال صاحب عبدالرازق و جنرال صاحب مومن حسین‌خیل هستند.

من دیروز فیصله کردم و به اساس بررسی شورای امنیت ملی افغانستان که جنرال صاحب عبدالرازق را رتبۀ سترجنرالی بدهیم و جنرال صاحب مومن را رتبۀ دگر جنرالی. این‌ها شهدای راه مبارزه با تروریزم بین‌المللی بودند و در مقابل تروریزم بین المللی ایستاد شدند و از این خاک دفاع کردند. خداوند جنت‌ها را نصیب شان بگرداند و برای خانواده ها و تمام منسوبین شان صبر می‌خواهم. امروز انتخابات در قندهار به اساس خواهش مردم برای یک هفته به تعویق افتاده، اما کمیسیون محترم انتخابات ټول ترتیب یې نیولی دی چې انتخابات په راتلونکې هفته کې وشي، ځکه قندهار باندې لوی غم راغی او د قندهار په دې غم د افغانستان ټول خلک خواشیني دي او دا غم خپل غم ګني لکه چې ولس خپل نظریات ورکړي او د ولس خواشیني‏توب ته په احترام دا فیصله معلومدار د قانون په اساس باندې محترم کمېسیون وکړله او د قانون په اساس باندې شورا د امنیت ته چې هغه کې جناب قاضي القضات صاحب، لوی څارنوال صاحب او د اساسي قانون د کمېسیون د نظارت مشر او د ولسي جرګې او د مشرانو جرګې رئیسان یې استازی وو دې ټولوفیصله وکړله، مونږ غواړو چې په وخت باندې او یقین لرو چې انشاءالله و تعالی دا به هم ترسره شي.

غزني کې انتخابات نه کېږي، اما جناب استاد دانش، انجینر صاحب محمد خان او بېګ صاحب موظف دي چې تاریخ د غزني د ولس په مشوره باندې ترتیب کړي، ترڅو چې د انتخاباتو تاریخ دې ستر ولایت د افغانستان کې چې د اسلامي تمدن کور ده او همېشه یې قهرمانان زېږولي دي هلته هم برابر شي.

امروز من به حیث رئیس‌جمهور صحبت نمی کنم، به حیث یک شهروند صحبت می کنم و خواهش من این است از هر شهروند دیگر افغان، از هر زن و مرد، از هر پیر و جوان، از هر فرد افغان که امروز این حق خود را ایفا کنند، از یک طرف رأی دادن حق است و از طرف دیگر وجیبه است. وجیبه به این معنا است که بدون اینکه این حق را ما عملی کنیم،  حق بدون استفاده می‌ماند.

 در آخر می‌خواهم که زیاده از ۱۲۲ سال مشروطه خواهان افغانستان را نام بگیرم. ۱۲۲ سال پیش اولینمشروطه خواهان اعدام شدند. دیگران بودند، مثل واصف صاحب و جوانان رشید که از توپ دهمزنگ پرانده شدند. صدها متفکر افغان، مثل مرحوم انیس در زندان جان دادند، افرادی مثل داکتر محمودی و شادروان غبار، فرهنگ و دیگر مبارزین این کشور، حبیبی فقید، همه منتظر این روز بودند. این آرزویی نیست که در یک روز آمده باشد و در یک سال آمده باشد. ملت افغانستان همیشه خواهان این بوده که بتواند مسئله جانشینی را در مقام اولیای کشور حل کند و از راه رأی خود حل کند. قانون اساسی ما امروز ضامن این است که تبدیل رهبری در عالی‌ترین سطح دولت و در نهادهای انتخابی دولت، به اساس ارادۀ مردم می‌شود. موفقیت این انتخابات را آرزو دارم و وعده ما و به اجازه کمیسیون، وعده کمیسیون این است که انتخابات ریاست‌جمهوری همین رقم به وقت و زمان و با تمام کوشش انجام خواهد شد تا ملت افغانستان آیندۀ خود را خود رقم بزند.

یشه سن افغانستان

تل دې وي افغانستان

زنده باد افغانستان

و پاینده باد دموکراسی ما!