د ښاروالانو دریم ملي کنفرانس ته د افغانستان د اسلامي جمهوریت د جمهور رئيس محمداشرف غني د وینا متن

د ښاروالانو دریم ملي کنفرانس ته د افغانستان د اسلامي جمهوریت د جمهور رئيس محمداشرف غني د وینا متن

بسم الله الرحمن الرحیم

شاروالان محترم، خواهران و برادران عزیز، تمام حاضرین مجلس، اعضای کابینه، بیگ صاحب، ولسمل صاحب، پیکار صاحب، والی صاحب کابل، رحیم صاحب، پوپل صاحب، غالب صاحب، گیلانی صاحب، معین صاحبان محترم، طهماسی صاحب، داکتر صاحب طالب، حاجی صاحب فضل، جامی زاده صاحب، تمام مهمانان خارجی ما، ښه راغلاست، خوش آمدید، خوش کلدینگ.

در قدم اول تشکری من از تمام شاروالان افغانستان است. این یک تجربه بود، یک تجربه‌ی که بسیار مردم سر آن شک داشتند که کامیاب خواهد بود یا نخواهد بود. پوپل صاحب از ابتدا در این شامل بود و من امروز از شما تشکر می کنم که اعتمادی را که من سر نسل جوان افغانستان داشتیم و باورمندی را که من سر نسل شما داشتیم، شما از نگاه خدمات تان بر مردم افغانستان ثابت کردید.

دیدگاه ما چطور به‌وجود آمد؟ اول در زمان پروسه انتقال، من هر سی و چهار ولایت افغانستان را بار بار دیدم و در هر ولایت افغانستان حد اقل همراه یک هزار تا پنج هزار هموطن ما دیدار داشتم و در چارچوب این دیدار ها واضح شد که مشکل شهر و شهروندی یکی از موضوعات حیاتی برای مردم افغانستان است.

شهرهای ما از استراتیژی بد متأثر شدند و باید اعتراف کنیم که خلای ظرفیت در شاروالی های ما، حکومتداری بد در شاروالی های ما، پروژه های کوتاه مدت ناقص، بحران شهر و شهروندی را به‌وجود آورد. از غصب صحبت می کنیم اما یک دلیل عمده غصب تنها غاصب نیست، خلایی بود که عدم قانون سکتور خصوصی را مجبور ساخت که به طرف فساد برود. اگر پالسی درست وجود می داشت، سکتور خصوصی میلیارد ها دالر در شهرهای ما سرمایه گذاری کرده می توانست. این را فراموش نکنید که دولتداری بد، دولتداری ناقص عمده ترین عامل عقب ماندگی یک مملکت است. ځکه یا قانوني لاره ورته برابروئ یا ځئ غیر قانوني لارې او موږ کوتک اخیستی نه لاس د همکارۍ، نوضروري ده چې په خپلو خلاګانو باندې پوه شو.

 نقطۀ دوم چی بود و باز هم چون انتقاد ها بسیار زیاد بود در این بخش، می گفتند این رئیس جمهور دیوانه است که صد طرح کاندیدهای شاروالی را می خواهد. حد اقل سل طرحې وې، چرا من این طرح ها را میخواستم؟ځکه ماغوښتل پوه شم چې دا ځوانان، دا کاندیدان، دا د افغانستان وګړي څه فکر لري؟ او د دې سلو طرحو له مجموعې نه زه پوه شوم چې یو عظیم ظرفیت او یوه عظیمه مینه د وطن د افغانستان په ځوانانو کې موجوده ده. در نتیجه این انتخابی را که ما کردیم، این بود که شاروالانی که از متن مردم برخاسته بودند مشکلات اساسی شهر خود را می دانستند و تعهد واضح و یک دیدگاه واضح داشتند، اینها انتخاب شدند.

اکثریت یک قسمت عمده شاروالانی که امروز تشریف دارند، می توانستند معین شوند، می توانستند والی شوند اما انتخاب کردند که شاروال شوند. ریاست های عمومی را رها کردند، کارهای عمده را در مرکز کابل رها کردند، انتخاب کردند که پس خدمت کنند. در اینجا من یک تغییر عظیم در افغانستان می بینم. چهل سال پیش اگر کسی را می گفتید که برو حق انتخاب داری که رئیس عمومی در یک وزارت می شوی یا شاروال مهترلام می شوی یا شاروال میمنه می شوی، صد فیصد برای تان جواب می دادند که در کابل می ماند، اما امروز این برادران و انشاءالله و تعالی خواهران ما زودتر این تصمیم را دارند، بنابرین اینجا یک تعهد واضح است، او زه له ټولو نه چې  دا ژمنه مو کړې د زړه له کومې نه مننه کوم.

 بر اساس این طرح ها ما نقشۀ راهی را ساختیم که به شرایط افغانستان مناسب باشد. مشکل ما در طرح، جناب بیگ صاحب ذکر کردند تشکر! بیگ صاحب از شما، از مدیریت بسیار توانمند تان، از همکاران تان، پوپل صاحب و دیگر معین صاحبان من ابراز امتنان می کنم همانطور که از ولسمل صاحب و از پیکار صاحب هم ابراز امتنان می کنم، والی صاحب کابل.

نقشۀ اکثریت چیزهای که بنام استراتیژی برای افغانستان ساخته شده، کاپی کشورهای دیگر است. فکر بکری که افغانی است و مطابق به شرایط ماست، اکثراً در این نقشه های راه عملی نشده است، از آن جهت یک از وظیفه های من این بوده که من نقشه راه بر سکتورهای مختلف بسازم تا یک وحدت  نظر و عمل در این پیاده شود و حکومتداری ما بر اساس مردم سالاری است که ضرورت واضح این است که باید اشتراک همۀ جانبه مردم به‌وجود بیاید.

نقطۀ بعدی این بود که سال سوم است که ما ببینیم که این شاروال های ما آیا عامل تغییر مثبت شده می توانند یا نمی توانند؟ نن جناب الکوزی صیب تاسې مثالونه راکړل زه د ښارونو نوم نه اخلم، ځکه که څوک رانه پاتې شي بیا دوی خفه کېږي او زه نه غواړم چې یو یې هم خفه شي. ټولو باندې ویاړم، په ټولو ښاروال صاحبانو باندې؛ مګر هغه شی چې تاسې ښاروالانو ثابته کړه څو شیان وو. یو: کار کولای شئ. دا ټولې لاسته راوړنې چې جناب درمل صیب ذکر کړې، جناب ولسمل صیب ذکر کړې او بېګ صیب ذکر کړې عملي لاسته راوړنې دي، دا په کاغذ کې نه دي. که دوه سوه کیلومتره سړک دی په هغو ځایونو کې سړک اباد شوی چې پخوا یې د سړک آثار هم نه لېدل کېده، که شنه ساحه ده یا داده.

دویم: عواید مو جګ کړل، کافي نه دي اما جګ مو کړل. اما دریم، وقتي چې تشویقي بودجه مو درکړه دا توان مو درلوده چې د ولس لپاره یې مصرف کړئ، اوس زمینه د دې برابره شوی چې موږ پوه شو چې ظرفیت په ښاروالیو کې راتلای شي او مهم ترینه برخه یې څه ده؟ ولس سره ستاسې کار دی. ښاروالان هغه وخت بریالي دي چې ولس سره کار وکړي. که یو سړک له یوه ځای نه تېروئ چې څلوېښت کاله نه دی تېر شوی بې له دې چې ولس سره کار وکړئ دا په زر او زور نه کېږي. هغه شی چې خوږه خوله یې کوي، عقل یې کوي، منطق یې کوي او تدبیر یې کوي دا په زور نه کېږي،پخوا دود دا وو چې راشه پولیس ته ووایه چې خراب یې کړه، چپه یې کړه، اما تاسې په منطق باندې خلکو ته قناعت ورکړ چې دې کې ګټه ده چې ښار کې ښاریان ځان څښتن وبولي، نو در نتیجه این قانون شاروالی، قدم دیگر بود. بدون تجربه موفق و این مراحل ما قانون شاروالی را دفعتاً آورده نمی توانستیم. سه بار قوانین بسیار ناقص شاروالی پیشنهاد شد و من آنها را رد کردم، امید است که امروز قانع باشید که رد کردن یک قانون ناقص قدم مساعد بود و مثل الکوزی صاحب، من از همکار عزیزم اجمل احمدی که امروز اینجا تشریف ندارد، واقعاً ابراز امتنان می کنیم. ما به صورت مقایسوی تمام قوانین شاروالی های کشور های مختلف را مورد مطالعه قرار دادیم و بعد از آن به اساس آن، من یک قسمت تصامیم واضح گرفتم که چطور قانون نو به وجود بیاید و کدام صلاحیت ها در قانون باشد؟

 دلیلی که قانون حجم اش زیاد است، از خاطر این است که نقشه راه  وجود داشته و تجربه موفق وجود داشته، حالا ضمیمه این است. نتیجه گیری ما چیست؟ شهرهای ما امروز آماده خیزش است، اما پیش از اینکه به آن برویم تجربه های ناکام هم داشتیم. دو ناکامی بزرگ ما یکی در هرات بود که یک شاروالی که در ابتدا بسیار خوب حرکت کرد به فساد رجوع کرد و ناکامی دوم ما در کابل بود. افراد تعلیم یافته بسیار خوب آمدید کاغذ های بسیار خوب نوشتند اما در عمل همراه با مردم کابل ناکام گذاشتید و تشکر می کنم رحیم صاحب از اینکه حال بحث شهروندی را در کابل شروع کردید اما در کابل کامیاب نبودیم و این یک نتیجه دیگر است از خاطر ملامتی نیست، این است که بین نظر و عمل باید همیشه یک تعادل واضح وجود داشته باشد. مدیریت ترافیک کابل دلیلی بود که حبیب زی صاحب آورد، مدیریت ترافیک کابل صدها کاغذ نوشته شد، اما هیچ تغییر در زندگی مردم کابل نشد، در حالیکه تکسی‌وان‌های کابل نظریات بسیار جامع دارند که اگر به آنها گوش می کردیم، وضعیت ترافیک کابل تغییر می کرد. نو دلته باید دا هم ووایو په هغه ځای کې چې بریالي نه یوو باید خپل اعتراف وکړو.

مشکلاتی جدی را جناب ولسمل صاحب ذکر کردند، من می خواهم این را به یک طبقه بندی ببریم، به این معنی، نقطه اول این است که شاروالی ها باید عامل اساسی جذب سکتور سرمایه، سکتور خصوصی شوند و شرایط شهرهای درجه اول منطقه یی و دنیایی را در افغانستان فراهم کنند. قانون راه را برای تان باز کرده و آن چیست؟

زون‌بندی هر ناحیه شهرتان که در کجا، چه رقم تعمیرات آباد شود و یک پروسه داوطلبی و لیلام بسیار شفاف که زمین بدون مشکل در اختیار سکتور خصوصی قرار داشته باشد. کابل شروع می شود، چون نقشه راه واضح بر کابل در شش جلد تهیه شده که من برسر آن فکر می کنم، اما سکتور خصوصی شریک تان است. امروز سکتور خصوصی را که حاضر به سرمایه گذاری است، شما به حیث یک شریک عمده ببینید که راه حل مشکل تان باشد. دوم، تثبیت زمین های دولت  در تمام شهر های افغانستان اولویت اساسی تان است. با نهایت تأسف خدمت تان عرض کنم که زمین های شاروالی کابل را من از ارگ جمع آوری کردم، شاروالی کابل از زمین های خود خبر نداشت. از رؤوف صاحب و همکارهای شان در ریاست دفتر تشکر می کنم. بلست به بلست ما این را بررسی کردیم، جمع کردیم، طبقه بندی کردیم، در یک چارچوب واضح آوردیم اما شاروالی کابل نه در ناحیه  نه در خود شاورالی از زمین های خود خبر نداشت و این موجب چه می شد؟ موجب این می شد که از زمین ها استفاده غلط می شد و یا زمنی ها مورد غصب قرار می گرفت، چون صاحب نداشت. دیگر نوع استفاده از املاک دولتی است. بدترین استفاده فعلی متاسفانه از املاک دولتی که صورت می گیرد. کرایه شان درعمده ترین نقاط شهر، سال های گذشته کار وزارت محترم مالیه و املاک کرایه دادن نیست، ایجاد شرایط سرمایه گذاری و استفاده است. کابل ښار کې ما دومره ځمکه پیدا کړله اوله ورځ یې ماته ویلې چې کابل کې ځمکه نشته، د افغانستان په ښارونو کې ځمکه نشته نو ستاسې له برکته ورو ورو تثبیتېږي.

و از ابتکار شاورالی ها در تثبیت جایداد رفع غصب، اما مخصوصاً مدیریت معلومات من تشکر می کنم. اوس په دې شرایطو باندې څنګه کېږي چې ایکسیل شیټ باندې معلومات د ځمکې وکړي. تکنالوژي عصري که جناب پیکار صاحب شروع اش را کردند، باید بصورت اساسی بیاوریم و به این اساس ما باید شروع کار را از زمین های دولتی کنیم. د دې پرځای چې ځئ خصوصي جایداد ته زحمت ورکوئ او نور مشکلات ورته ایجادوئ اول باید اعتماد د سکتور خصوصي د دولت د ځمکې له مدیریت نه راشي. و در اینجا دو بدیل واضح داریم که به صورت مقایسوی باشد. یک، مشارکت دولت و سکتور خصوصی است و در هفته های آينده در کابل ما یک قسمت زمین ها را به اعلام می گذاریم و دوم فروش این زمین ها است که بدیل دوم است که ما بفهمیم که  برای هردو بدیل چقدر پیشنهاد های واضح می آید. شرط دولت چیست؟ حدود بسیار واضح می شود که پلانی که ما کار داریم چیست؟ در کابل دو جاده بزرگ آماده است سرک دارلامان و سرک میدان هوایی تا منار مسعود شهید. موږ دغه دوه ځایه خصوصي سکتور ته خلاصوو او له تاسې نه غواړو چې واضح وړاندېزونه وکړئ او په دې چوکاټ کې به په پنځو نورو ښارونو کې ډېر ژر عین شی درته خلاص کړو.  نقطه ای که من می خواهم به وضاحت بگویم: زمین دولت به هیچ اداره دولتی تعلق ندارد، زمین دولت مال مردم افغانستان است، نه مال وزارت  دفاع است نه مال وزارت داخله است، نه مال وزارت ترانسپورت است یا دیگر و یا دیگر. این به مردم افغانستان تعلق دارد، باید برای نسل های آينده افغانستان مدیریت شود.

مسئله دیگر ما، نبود ساحه سبز است، کابل طور مثال بدبختانه از شهرهای است که کمترین فیصدی ساحه سبز را در دنیا دارد. او زه غواړم زرها هکتاره ځمکه په کابل کې په دې څو میاشتو کې فعاله شي چې هوا ته تغیر ورکړي او فضا تغیر وکړي او هر ښار کې دا پکار ده.

نقطه دیگر ما که میراث گذشته را داشتیم ساحه غیرپلانی است، عرض من خدمت تان این است که ساحه پلانی را ناکامی پالیسی دولت به وجود آورده نه مردم.

اگر همرای خط کش و قلم می نشستید شما می توانستید مردم را صاحب ملکیت قابل اعتبار کنید. ما بودیم که مشکل بودیم نه مردم. خواهران و برادران محترم فکر کنید، شش میلیون افغان برگشتند به کشور خود، اما در جمله اش من و خانواده ام. اگر یک چهارچوب واضح برای جذب انرژی این هموطنان ما وجود می داشت، شهرهای ما ساحه پلانی نمی داشت. در شهر های مختلف مردم سالها صبر نکردند؟ فرق ساحه پلانی و غیر پلانی را مردم به وضاحت می فهمند، قیمت اش را می فهمیدند، اما بلاخره کاسه صبر آن پرشد، آمدند زمین را گرفتند. نو دلته ډېره ضروري ده، ښاروال صاحبانوماته له یوې واضح طرحې سره راشئ چې غیر پلاني ځایونه څنګه په پلاني ځایونو بدل کړو. لویه ویاله یې یو ډېر ښه مثال دی، زه نور له تاسې کاغذونه، نه غواړم. کافي کاغذونه مو لیکلي دي، ولس د افغانستان ته یو پیغام ورکړئ چې د ټولو جایداد څرنګه اصولي کوئ او څنګه دا ولس چې دا وطن یې همېشه ساتلی د خپل مال مالکیت ورکوئ. دا زموږ تګلاره ده.

هره افغان باید صاحب یک ساحه خاص درافغانستان باشد که درآنجا مطمئن زندگی کند.او بې له دې نه کېږي.  نقطه دیگر ما حفظ میراث تاریخی ما است، من افتخار دارم که منزل احمدشاه کبیر از طرف دولت خریداری شده، مراحل آخرش تیر است که به مردم افغانستان اهدا شود. کدام مملکت را سراغ دارید که شخصی که از خاطر اش امروز زندگی می کنید، اینقدر تعهد نداشتیم که خانه اش جایگاه ملی افغانستان باشد. میراث تاریخی ما در سر تا سر افغانستان، شاروالی های محترم باید زنده شود، حد اقل دو نیم هزار سال میراث شهری داریم. کل شهر های بزرگ ما و شهر های کوچک ما در راه ابریشم بود،  این شهر های ما باید پس هویت خود را درک کنند. افتخار باید داشته باشیم که بعضی شهر های ما امروز با وجود تمام انکشاف، از حمله قبل از مغل کرده کوچکتر هستند.

این شهر ها باید قبلا زنده شوند، این شهر ها باید درک کنند که میراث تاریخی ما چیست، در کابل دیدید، ماشین خانه آخرین ابتکار ما است که پس به مردم افغانستان تعلق می گیرد و بالاحصار انشالله وتعالی ساخته خواهد شد. ضرورت واضح است که ما میرا ث تاریخی خود را جزء بافت شهری خود داشته باشیم.

اما موضوعی که امروز من می خواهم همرایتان صحبت کنم و افتخار این است، چون قبلا امکان نداشت. داده چې نن تاسې باید حد اقل  ۱۰ کلن لید او هیله لرم چې په راتلونکو درې کلونو کې یو پنځوس کلنه لید خپلو کارونوکې ایجاد کړئ.

و شهرهای ما باید جهت داشته باشند و آن جهت از چه می آید؟ اول شهرهای ما تنها در چهارچوب افغانستان اهمیت ندارند، تقریبا تمام شهرهای عمده ما شهر های مواصلاتی هستند، بعد از نگاه تجارت بین المللی، موقعیت شهرهای افغانستان به وضاحت واضح شود. رقیب هرات قندهار نیست یا لشکر گاه نیست، هرات خود را به حیث همتای مشهد و اصفهان و عشق آباد و تاشکند ببیند. کابل باید همرای اسلام آباد و دهلی طراز شود. تنها یک دیدگاه کوچک را در اینجا مطرح کرده نمی توانیم. باید یک دید گاه وسیع باشد، چرا؟ از خاطری که سرمایه گذاری بین المللی یکی از معیار های عمده اش بعد از اینکه انشاءالله امنیت و قانونیت را می آرویم، این است که شهر های تان قابل زنده گی است یا نیست؟

 شهرهای چین امروز سر موزیک سرمایه گذار ی می کنند، سنگاپور یا ابو ظبی سر موزیم ها سرمایه گذاری می کند، چرا؟ از خاطریکه مردم این ر ا می خواهند، اینکه افغان سرمایه گذاری می کند موجب افتخار ما است، سرمایه گذاری بین المللی را بدون تسهیلات بین‌المللی نمی خواهیم.

دوم، مسله ارتباط شهر و ده است، در دو هزار سال گذشته از دید گاه من، امروز ضعیف­ترین  مناسبات بین شهر های افغانستان و دهات افغانستان وجود دارد. مشران کېناستلي دي چې زما همزولي دي. شهر در گذشته هم منبع عمده عاید  ده را تشکیل می داد و هم خدمات را برای ده عرضه می کرد. امروز میوه را از بیرون می آورید، میوه خود تان از کثافت تیر می شود. ارتباط شهر و ده را به‌صورت اساسی برادران و خواهران محترم ما باید تامین کنند. تاسې خیال کوئ چې د کابل دروازه، لاهوري دروازه ده؟ یوه دروازه یې خوست ده، بله دروازه یې تورخم ده، بله دروازه یې حیرتان ده، بله دروازه یې بامیان ده..  نن مملکت  ټول شوی، نو ځکه د کلي او د ښار مناسبات ډېر اساسي دي. شهرهای عمده ما شهرهای مصرفی هستند، شهرهای تولیدی نیستند. الکوزی صاحب! همداسې ده الکوزی صیب که نه! . من چرا این را می گویم؟ واردات ما هفت و نیم چند صادرات ما است. خودتان، تمام تان ببینید، بوت هایی را که پوشیدید ۹۹ فیصد از خارج آمده، دریشی هایی را که پوشیدید، حتی پیراهن تنبانی را که می پوشید، در جان کل ما امروز در این اتاق، چند فیصد پیداوار افغانی است؟ معنایش چیست؟  که ما شهرهای تولیدی را ایجاد نکردیم، اگر شهرهای ما تولیدی نشوند، در آینده از کجا نان می خوریم؟ فرهنگ شهری تنها فرهنگ این نیست که مصرفی باشد. شهرها انجن عمده انکشاف است، او د انکشاف انجن باندې باید په اساسي توګه کار وکړو او دا بېرته په لومړي قدم کې کلي سره تعلق لري.  

من باورمند هستم که تنها از ۵ تا ۸ قلم مواد زراعتی ما، افغانستان می تواند تا ۴ میلیارد دالر در سال صادرات داشته باشد، اما امروز یک شهر  را به من نشان بدهید که مرکز پروسس یکی از اقلام عمده است که صادرات افغانستان سر آن ایستاده شده می تواند. نو ښاروال صاحبانو اوس تاسو ته یو عظیم فرصت دی چې باید ښارونه تولیدي شي. مسئله بنیادی دیگر در این است که شهرهای ما باید کار قرن ۲۱ را ایجاد کنند، شهرهای ما وسیله این است که از کارهای ۲۰۰۰ سال پیش، مثل زباله که جمع کردنش که واقعا موجب کاریابی شده می تواند، تا آخرین نوع کار قرن ۲۱ که کار حکومتداری برقی است، کار تجارت برقی است، ابتکار ضرور است. که دا ابتکار نه وي تاسې دې ښاریانو ته کار نشئ ورکولای او په دې اساس باندې د دولت او د ښاریانو مناسبات باید په اساسي توګه تغییر وکړي. په څه مانا؟ اگر یک تجار دوبار، اگر پیش یک قصاب می روید، اگر دو دفعه گوشت خراب سرتان فروخت، دفعه سوم پیشش می روید؟ در کجا نیست که ۵ دکان قصابی پهلوی یکدیگر نیست؟ مشکل دولت این است که خدمات انحصاری دارد، این از خاطر این نیست که مردم خوش دارند که پیش شما بار بار بیایند، برادران مجبور هستند که پیشتان بیایند.  لایسنس څوک ورکړي، د ځمکې جواز څوک ورکړي. از این جهت ساده شدن پروسه های  اساسی تان ضروری است، ما باید حالا که به این ظرفیت رسیدیم، باید پارچه های امتحان مردمی تان به‌صورت اساسی تهیه شود، خدمات باید ساده شود و خدمات باید به‌صورت اساسی قابل پیش‌بینی باشد.

امروز معیار چیست؟ معیار این است که چند روز می گیرد که یک شهروند تان بار بار پیشتان بیاید و کار خود را رها کند از خاطر اینکه کاری را که اصولی است به انجام برساند، این چیزی است که ما به میراث گرفتیم، اما ضرورت این است که حکومتداری، شهروند‌محور شود.

چون پیشنهادات بسیار مشخص بود، من اول سر آنها می آیم، باز در آخر چند کلمه سر کابل. اول د الکوزي صیب له وړاندېز نه زه مننه کوم، بېګ صیب ټولو ته هدایت ورکړئ ټولو ښاروال صاحبانو ته چې ښاري کمېسیونونه جوړ کړي چې ټولو اقشارو سره یوه واضح وسیله وي اوپه میاشت کې یو وارې وګوري. تاسې د دې نتیجه لیدلې ده، نتیجه یې څه ده؟ شورای عالی شهری زمینه این را فراهم کرده که ما یک گفتمان داشته باشیم یا نه؟ هر شاروال افغانستان می آید و عادت من را می فهمید که من یک کلمه گپ در اول نمی زنم تا گپ‌های شما خلاص نشده باشد و یک بحث آزاد همه جانبه صورت می گیرد، دیدگاه مشترک از بحث به‌وجود می آید، دیدگاه مشترک در انزوا بوجود نمی آید و افغان ها تا چشم به چشم نشوید، اعتماد بوجود نمی آید، باید یکدیگر را بشناسیم و فضای اعتماد ایجاد کنیم، ایجاد کمیسیون های شهری وسیله این می شود که یک اعتماد واضح به‌وجود بیاید، البته اصول اش قسمی باید شود که از پیشش سوء استفاده نشود خدای نکرده که هدف نیست.

 دوم یک بحث واضح هر شاروال کابل، هر شاروال افغانستان، معذرت میخواهم، هم به ستکور خصوصی که چون سوالی را که از پیش‌تان در دوران مصاحبه هایتان می کردم، امید است که از همه تان به یادتان باشد شهرهای تان را انکشاف می دهید مردمتان را چطور نان میدهید؟ پوپل صیب په یاد دې دي، نو ځکه ضرور ده چې بلاخره خلکو ته ووایئ چې څنګه ډوډۍ ورکوئ؟ که ډوډۍ ورکوئ دا خو بې له کاره نه کېږي، که خارجي مرستو باندې اتکاکوئ چې دا اووه اعشاریه څلور میلیارده ډالره چې تاسې یې له باندې نه راوړئ له کومه کېږي؟ نو دلته ضرور ده چې یو مشترک لید وي.

 خواهش من این است که تمام بحث هایی را که در این بخش می شود از خاطر سرمایه گذاری و ایجاد  و وسیله ارتباطات، باید در شورای عالی شهری بیاید که از مثال های موفق ما یاد بگیریم.

کابل، مخصوصاً امروز ضرورت دارد که از شهرهای دیگر یاد بگیرد، خوشبختانه یک تجربه موفق است که به اساس این، قدم های واضح برداشته شود.

مسئله دوم این است که رحیم صاحب چند پیشنهاد مشخص داشتند، موضوع اول، من می خواهم شخصا به شهروندان کابل گوش بگیرم و زمینه آمدن دو تا پنج هزار از شهروندان ما را به صورت متوازن از ۲۲ ناحیه کابل فراهم کنید، من تعهد می کنم که حاضرهستم  یک روز مکمل را همراه شهروندان کابل بگذارنم و خواهش من اینست که شاروال صاحب ها هریک از والی صاحب ها را که ضرورت دارند، افراد دیگر را ضرورت دارند، عین کار را به‌وجود بیاورند. بیگ صاحب و جمع بندی این را ما به‌صورت واضح دوباره ببینیم که یک نقطه واضح در این قسمت وجود داشته باشد.

در این بحث سه ناکامی عمده را که جناب ولسمل صاحب برایتان ذکر کردند، راه چاره اش را بدهم. شهرک های معلمین را چطور موفق می سازیم؟ در یک ماه من از پیش‌تان یک طرح واضح و جامع برای موفقیت شهرک معلمین می خواهم.

دو، شهرک های مهاجرین را چطور موفق می‌سازیم؟

سه، برای خانواده های قوای امنیتی و دفاعی ما که افتخار کل ما است، چطور شرایط مسکن قابل استفاده فراهم می کنیم؟

چهار، زمینه مشروع شدن و قانونی شدن ساحه غیر پلانی را به چه رقم شروع می کنیم؟ من یک حساب واضح داشتم، د افغانستان خلک خو باید همېشه منتظر ونه اوسېږي اوسي، و چهار، زمینه سرمایه گذاری مشخص مثلی که من در کابل پیشنهاد کردم، در هر ولایت و  در هر شهر عمده ما، چه رقم به‌وجود می آید.  ځکه چې دا خو کابل محوره نه دی چې پوه شو چې څه وړاندېزونه دي او پروسه باید څنګه شفافه وي، ځکه دلته باید وضاحت ولرو چې دا ځمکې قېمتي دي او موږ غواړو چې په اساسي توګه لاړ شي اما مخنیوی یې باید اوس نه وي. و اراضی در این، یک نقش عمده دارد. جناب پیکار صاحب املاک ما تصویب شود، املاک ما باید به‌صورت اساسی قابل پیش بینی باشد که موفق شدن ۶۰۰۰ مکتب و ۱۰۰ لیسه که از نگاه پیش ساخت می شود، شرط اساسی من است.

 باید تمام ولایات و تمام شاروال های ما زمینی که فردا سرش ساختمان شده می تواند پیش ببرد، در عین حال ما حاضر به سرمایه گذاری سر مساجد هستیم، سر کمپلکس های اداری هستیم. نقاط دیگری است که به زودی خدمت تان ارائه می شود، این باید جمع‌بندی شود تا بتوانیم کار شروع شود و مردم نتیجه را بیینند.

از ابتکار مردم در صندوق های حمایتی، من استقبال می کنم، امید است  که هر شاروال های ما که دارند این پروسه سرتاسری شود.

خواهش من از شاروال های محترم این است که در امنیت شهرهای تان مردم را دخیل کنید، جنگ فعلی مقابل وحدت ملی ما، مقابل اخوت مذهبی ما، مقابل تمام ارزش های اخلاقی و دینی ما است.

شهر های ما باید خود را جمع کنند، با این شرایط امنیتی و نوع مشخص همکاری بین مردم و نیروهای امنیتی ما باید فراهم شود و خواهش من از مردم این است که بروید و از قوای امنیتی و دفاعی تان تقدیر کنید.

 کدام قول اردوی افغانستان نیست که من بارها خدمتشان نرفتم؟ کدام بخش پولیس امنیت ملی نیست که مورد توجه خاص من قرار نگرفته؟  برادران، من امروز همراه  یک شخصیت عمده افغانستان گپ می زدم ، گفت: در ۲۰۱۴ واقعا باورم این بود که در شش ماه با تمام کوشش هایی را که خواهی کرد، از سقوط جلوگیری شده نمی تواند.

امروز بقای افغانستان انشالله تامین شده، اما اگر قوای امنیتی و دفاعی ما سر نمی دادند، امروز به این حالت نمی بود، این که مشکلات است، دیگر گپ است. اما این را بدانید که کاری را که مردم این خاک کرده می تواند، هیچ مرسنری خارجی در این کار کرده نمی تواند و برای مرسنرای خارجی در این خاک هیچ وقت اجازه داده نخواهد شد.

در تمام این گفتمان ها باید مسئولین درجه اول اشتراک داشته باشند و این باید افغانستان‌شمول باشد و در جاهایی که شاروال های ما ضرورت به ویدیو کنفرانس دارند که شرایط آسان‌تر باشد از راه این، انشاالله و تعالی تامین شده می تواند.

پیشنهادات الکوزی صاحب را سرش صحبت کردم.

درمل صیب له تاسې نه مننه او عمده خبره مې دا ده چې ولسي تړون بایدستاسې له خوا مدیریت شي د ښاروال صاحبانو له لوري. دفعه اول است که یک وسیله ارتباط واضح شهر و ده فراهم شده. یکی از نقاطی که الکوزی صاحب اشاره ضمنی برایش دادند، یکې از عمده ترین کار هایی که شاروال ها ایجاد کرده می توانند، ایجاد سوپر مارکیت ها است. چرا؟ اگر سوپر مارکیت های استندرد در شهر های ما بیایند و به شبکه های استندرد مبدل شوند، دهقان و باغدار افغانستان به پای خود ایستاد می شود. شما در تمام پلان های شهری تان باید برای سوپر مارکیت ها جای داشته باشید و طرح های مختلف داشته باشید که پروسس زراعت ما به چه قسم صورت گرفته می تواند؟. صنعتی‌شدن افغانستان را باید به معیار بگیریم. او لیدلوري کې ، برای پنج شهر عمدۀ افغانستان که بحث نو ایجاد شده، در همۀ این، باید شهروندان افغانستان از راه شاروال صاحب ها و از راه اراکین درجه اول شامل باشند. من برای هر شهر افغانستان نظریات شما را که شنیدم برایش انتقال می دهیم.  شما باید صاحب این پروسه باشید، پنجاه میلیون در یکی از این شهر ها کم پیسه نیست، مگر شرط ما چیست؟ برای هر پنجاه میلیون که ما می دهیم، شما باید پنجصد میلیون ایجاد کنید و این در ایدۀ تان است. هر دالر بیرونی باید به ده دالر ملی بدل شود. اگر این را کردید، اتومات مشکل تمویل را حل کردید و مسله دیگر. از کیوان صاحب باز هم ابراز امتنان می کنم و از مدیریت مؤفق شان و از اینکه خاطره ای استاد میمنه گی را دوباره در میمنه زنده کردید و یک مرکز فرهنگی بسیار اعلی را ایجاد کردید، از صمیم قلب از پیش تان تشکر، از جامعه مدنی آمدی واقعاً شاروال مدنی هستی، به خیر باشی!

پیشنهادات مشخص شان، هم بیگ صاحب، هم ولسمل صاحب، و هم نادری صاحب، این گپ اول شان مطلق واضح است که تشکیل فعلی شاروالی ها جوابگوی نقشه ای راه ما برای حکومتداری محلی نیست. جناب پوپل صاحب! تشکیل باید تغیر کند،  جناب پوپل صیب ستاسې توجه غواړم او عاجل د راتلونکي کال بودجه او تشکیل کې دا باید انعکاس ولري، همکاری پولیس به صورت بنیادی تامین می شود انشا الله تعالی. جلال آباد یک نمونه ی بسیار واضح این همکاری است که ایجاد شده، از رقیبی صاحب که مستوفی بودند، ابراز امتنان می کنم و حالی معیین عواید گمرکات هستند برایش تبریکی می گویم. مگر در جایی که اراده باشد شهر مصؤن می شود و خواهش من از تمام شهروندان این است که از مداخله سیاسی در پولیس جلوگیری کنید. امنیت تان به بی‌طرفی پولیس، مسلکی بودن پولیس و به ملی بودن پولیس ارتباط دارد.  من آواز شهروندان را در قسمت مقرری های غلط و مقرری های که به اساس روابط است نه به ضوابط، خواستار هستم و از شاروال ها خواهش من این است که از مردم خواهش کنند که حوزه های پولیس را بررسی کنند،  پارچه مردمی بدهند. بگویند که کدام حوزۀ پولیس فاسد است و کدامش کار مفید می کند که مردمی که کار مفید می کنند تقدیر شوند و آنهایی که نیستند باید بدل شوند. فرهنگی را که پولیس فکر می کند که فاتح شهر های افغانستان هستند، قابل قبول نیست. پولیس خدمتگار مردم است و پولیس می آید مسلکی می شود، ملی می شود و تعلیم یافته می شود و این ضروری است. نو دلته ضرور ده چې همکاري وکړو، وشي، و از شما هم همکاری کار داریم. تمام رهبری نو پولیس پیش من آمد گفتند به لحاظ خدا ما را از یک چیز خلاص کن، از نظارت بالای بلند‌منزل ها، از خاطری که انواع مختلف فساد را شاروالی ها ایجاد کردند پس سر ما می اندازد. مشکل خود را سر پولیس نیاندازید. واضح است که همکاری ضرور است، اما قرارداد و ارتباط دو جانبه باید وجود داشته باشد.

تصامیم محکمه قابل غور است، جناب قاضی القضات صاحب فیصله واضح کردند و  شورای عالی قضا در قضایایی دولت دوباره نظر می کنند و در این مورد اگر ضرورت به یک صندوق دیگر باشد، سر این باید کار شود. نقطه عمده مرکز تولید شورای عالی شهری است و جناب بیگ صاحب و پوپل صاحب هدایت می دهند که کل نظریات تان که در این است، در هر جلسه شورای عالی شهری، جناب پوپل صاحب! یک بخش را اختصاص بدهید به مشکلاتی که شاروال صاحبان  می گویند تا یک اجندا باشد یا در هر مجلس، یا در مجلس بعدی، یک قسمت وقت اختصاص داده شود برای حل مشکلاتی که شاروال صاحب ها می خواهند. معاش برای شاروالی های که ظرفیت ندارند مثل نورستان حتمن، بیگ صاحب این پشنهاد را به زودی روان کنید، این شده نمی تواند، ما باید به وضاحت بیبنیم که سرمایه گذاری به کار است، انشا الله تعالی در ده سال، پارون باز پیسه تان را ده چند خواهد داد. اگر زیبایی پارون را بیبنید واقعاً بی سابقه است اما اینکه در گذشته چیزی منبع نداشته، این باید به صورت اساسی شود و روز ۳۱ اکتوبر را همه شما باهم جشن بگیرید. بل ټکی مو چې وویلې دا وو چې تشویقي بودجه، تشویقي بودجه سل وارې اما تشویقي بودجه باید رقابتي وي واضح شرایط غواړم له تاسې نه، تاسې وړاندېز وکړئ هر ډالر د تشویقي بودجې چې درکوو که په افغانۍ وغږېږو هر سل افغانۍ چې درکوو تاسې څه کوئ؟ نو غوښتنه مې داده که پیسې غواړۍ  تشویقي په سر سترګو، اما په بدل کې یې دا په څه باندې بدلېږي؟ خو همېشه ښارونه مصرفي نشي کېدای او که دا اصول غواړئ موږ حاضر یوو چې قرضې درکړو په شرط د دې چې تاسې واضح پروژې ولرئ چې قرضې بېرته راکړئ او که دوراني صندوقونه غواړئ نو تاسې باید د منابعو د مدیریت لارې راوښایئ.

 دوراني صندوقونه دادي چې یو وارې یې استعمالوئ نو بېرته ډکېږي، اما ستاسې له خوا ډکېږي. ابتکاراتو ته مو موږ اماده یوو اما په شرط د دې چې وضاحت راشي. که دا مو یووارې بدل کړل، نو بیا فکر کوئ چې دا حق دی. د ښاروالیو خصوصیات څه دي؟ تاسې یواځینۍ سطحه د حکومتدارۍ یې خارج د مرکزي حکومت نه چې عواید لرئ. له تاسې نه لکه چې بېګ صیب وویل زه د عوایدو طرحه غواړم ابتکاري د عوایدو طرحه چې څنګه مو عواید ډېروئ، ځکه که عواید مو ډېر نه شي خو بیا دا ټول شیان یواځې حفظ و مراقبت د دې ساختمانونو چې موږ یې جوړوو. در این بخش در قسمت ساختمان ها چند خواهش دارم. قیمت تخمینی ساختمان ها مطلق خارج اصول و موازی است. حالی آمخته شدیم که کوچکترین چیز را به سه میلیون افغانی ، صد میلیون افغانی ، پنجصد میلیون و هزار میلیون افغانی می خریم. ما در واحد عملیاتی ارگ تجربه کردیم، تمام تخمین های شما را تا پنج چند و ده چند پایین آوردیم. وضعیت همکاری سکتور دولتی و سکتور خصوصی در بخش ساختمان ها مورد قناعت ما نیست. این مملکت این عواید را ندارد.

دوم، کیفیت ساختمان ها، متاسفانه مشکلات جدی دارد. یک قسمت بسیار زیاد چیز های که ساخته شده، آیا شما قضاوت کرده می توانید که این واقعاً تعمیر های که پنجاه سال یا  شصت سال پیش ساخته شده بود یا صد سال پیش مانند سلام خانه؟ ضرورت این است که قیمت پایین بیاید و کیفیت بالا برود و در این بخش با تمام احترام سکتور خصوصی را، من شرکت های کوچک و متوسط را می خواهم که کار کنند و انحصار شرکت های بزرگ را ما می شکنانیم و از خاطریکه این اجرا شود. قرارداد های دولتی می رود به بنایی، در تمام ۳۴ ولایت افغانستان دفتر های خود را باز کنند که آن ها بتواند مدیریت واضح کند، غیر از آن پوره کرده نمی تواند. یک، شفاخانه که هزار میلیون افغانی بررسی شده بود، به بنچصد میلیون تقلیل کرد. نو دا دوه شفاخانې، درې شفاخانې په دې جوړولای شئ خلک ضرورت لري، و کیفیت، مثال آخر کیفیت شفاخانۀ پولیس است، در منزل شش داکتر صاحب ها عملیات مغز می کنند خداوند  داشته باشد شان، اما بدرفت و تشناب ها …… مریضان را در خطر جان می اندازد و از منزل شش سه منزل دیگر را به کثافت. دروازه ها را قسمی ساختند که چپرکت ها از مابین آن عبور نمی تواند. دا خو باید زما کار نه وي، زه شخصا لاړم ځکه پولیس باندې مې زړه وخوږېد. نو د ساختمان برخه کې باید واضح تغیر راشي.

 بخش دیگر خواهران و برادران محترم!  در این هفده سال اکثر چیز هایی  را که  ساختید با فرهنگ ما همگام نیست و هویت ندارد.  آیا خیال می کنید که ما از خود چیزی …. واری به جای گذاشتیم یا قلعه اختیار الدین واری، یا سلام خانه واری. با این امکانات که دارید، خواهش ما این است که چیز های دوامدار را ایجاد کنید و این به چه می شود؟ استفاده از مواد محلی ، استفاده از کارگر محلی و استفاده از انواع تفکر. در این بخش خواهش من از سکتور خصوصی این است که همرای پوهنتون ها یک ارتباط زنجیره یی قایم کنید. پوهنتون های ما باید مرکز فکر شوند همرای شاروالی های ما. من دیروز هم در یک جلسه گفتم. من می خواهم برای مساجد افغانستان یک رقابت واضح صورت بگیرد. بهترین دیزاین مسجد که از پوهنتون ها بیاید، پنج لک افغانی می دهم. دوم دیزاین را سه لک، درجه سوم را دو لک. رقابت را بیاورید، فرهنگ اساسی و با دوام باشد و در مقابل این سلسله، توجه تان را می خواهم. ساختمان های ما مخصوصاً بلند منزل های ما به صورت اساسی دیزان و نقشه نشده. از نگاه فرصت، هغه کارونه چې تاسې په څلورو کلونو کې کړي دي زه یوه وسیله وم، ما تاسې ته همېشه دا ویلي وو چې زه یو پُل یم  په هغې باندې به نوی نسل د افغانستان، ځوان نسل د افغانستان مسوولیت، صلاحیت او مشرتابه په لاس کې ولري، ټولو خپل کار کړی تاسې له ویالې نه تېر شوي یئ له سمندر نه تېر شوي یئ اوس صلاحیت او مسوولیت ستاسې په لاس کې دی. یو ښاروال مو په شهرسازي کې دی او بل مو اداره امور کې دی، نو اوس وخت ستاسې دی. زه په تاسې کې یو نوی نسل د افغانستان ګورم چې ښاري سکتور ته تاسې واقعا وده ورکولای شئ.

هغه مشکلات چې ساختاري وو، حل شول اوس مدیریتي مسایل دي. اوس د تګلارې وخت دی اوس د دې وخت دی چې د افغانستان وګړو ته مسوولیت وټاکو. ولې یې څلور کاله ونیول؟ څلور کاله یې په دې ونیول چې ما چا باندې کار کړی وای، که تاسې نه وای راغلي د دې شفافې پروسې نه، خو هلته مې که پیسې ورکړې وای، نو تاسې پوهېږئ چې څه یې پرې کول، آیا اشپزان نه وو مقرر شوي د شاروالانو په حیث باندې؟

هغه تورې ورځې ختمې دي اوس شاروال فضل د خدای کافي حیثیت لري، صلاحیت لري، اختیار لري او له ما نه چې تاسې څه غواړئ ملاتړی مو یم. او زه یې بېرته درته وایم او همېشه یې تکراروم چې ملاتړ درسره شته، ولې ملاتړ درسره شته، ځکه چې تاسې پاک خلک یئ، ژمن خلک یئ، متعهد خلک یئ او دې وطن سره لېونۍ مینه لرئ. زه له تاسې نه بیا هم مننه کوم او زه امیدواره یم چې  ستاسې په موجودیت کې په افغانستان کې یو تحرک راشي اما شرط یې دا دی، . شرط اش این است که شما باید به حیث فرد نبینید، شما یک شبکه هستید، یک شبکه شاروال های متحد هستید، یک شبکه رهبری سکتور شهری هستید که باید حرکت بدهید. امتحان تان در کجا می آید؟ امتحان تان انشا الله تعالی در دو تا سه سال آینده می آید که برای مردم افغانستان خود را پشنهاد می کنید که مردم افغانستان انتخاب تان می کنند یا نه؟ نو ما یو چانس درکړی چې ولس د افغانستان ته ثابته کړئ چې دومره خدمت به مو کړی وي چې ولس درته رای درکړي او انشاالله و تعالی رای به درکړي.

تل دې وي افغانستان

یشه سن افغانستان

زنده باد افغانستان

پاینده باد شاروال‏های متعهد ما