د بادغیس ولایت قیصار – لامان سرک د کار د پرانیستې مراسمو کې د جمهور رئیس محمد اشرف غنی د وینا متن

د بادغیس ولایت قیصار – لامان سرک د کار د پرانیستې مراسمو کې د جمهور رئیس محمد اشرف غنی د وینا متن

نحمده و نصلی علی رسوله الکریم، اما بعد، اعوذ باالله من الشیطان الرجیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

هموطنان گرامی! شهروندان عزیز بادغیس و مخصوصاً قلعۀ نو، وکلای محترم شورای ولایتی و شورای ملی افغانستان، علمای کرام، جامعۀ مدنی، خواهران عزیز، برادران گرامی، جناب والی صاحب محترم بادغیس، قوماندان قول‌اردو، معین صاحبان وزارتهای محترم دفاع، داخله و امنیت ملی، جناب یاری صاحب، جناب الماس صاحب، احمدی صاحب، استاد غضنفر، استاد آزمون، همهی خواهران و برادران، جناب بیگ صاحب!

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته،

بادغیس چرا باستانی است؟ اول، بادغیس در شاهراه ابریشم یک نقش کلیدی داشت لطفاً بادغیس را عقب مانده نگویید. من چند ماه پیش خاطرات هیئت انگلیس را می‌خواندم که سرحد بادغیس را تعیین می‌کردند و یک سال اینجا سپری کرده بودند، شهر بعد از شهر در اینجا وجود داشته که توسط حملۀ چنگیز از بین رفت. بادغیس مهد تمدن بود.

دوم، در ادبیات دری حنظله بادغیسی همیشه خواهد درخشید، فراموش نکنیم که دری از افغانستان به ایران رفت نه از ایران به افغانستان آمده. شاهد می‌خواهید ملک الشعرای بهار ایران را بخوانید. حنظلۀ بادغیسی اساس شعر دری را گذاشت و از همین‌جا بود. زن‌های بادغیس، مادر مامون خلیفه عباسی به احتمال غالب غالب بادغیسی بود.

و قهرمان‌های بادغیس! از نیزک تا حال بادغیس قهرمان‌زا بوده، بنابراین، امروز واقعاً یک روز پر افتخار است که من، باز در خدمت خواهران و برادران بادغیسی و هم‌چنین وکلای محترم بادغیس قرار دارم.

لومړی زه غواړم مننه وکړم، جناب سنګین خانه! تا ما ته یو لقب راکړ چې د بادغیس استازی، په سر سترګو! ده ولایت افغانستان که محروم بوده، من خود را نمایندۀ خاص شان می‌خوانم. و دوم واقعاً از مردم محترم بادغیس، از خواهران و برادران، از علمای کرام و از تمام اقشار بادغیس، به‌خاطر حمایت دوام‌دار تان از حکومت وحدت ملی، از صمیم قلب تشکر می‌کنم. خداوند شما را همیشه در نظام و نظام را همیشه در خدمت شما داشته باشد.

و سوم، از حوصلۀ تان تشکر می‌کنم. وقتی مسئولیت سر شانه‌های من آمد، این بار عظیم  و مشکلات این سرک عظیم بود. قراردادی سر ما چند صد میلیون دالر ادعا داشت، در محکمه شکست شان دادیم؛ انشالله تعالی در مرحلۀ آخر هم کامیاب خواهیم بود. اما از حوصلۀ شما تشکر که واقعاً حوصله کردید تا ما بتوانیم نقاط مختلف را جمع نماییم و از بانک آسیایی تشکر می‌کنم که همراه ما موافقت کردند که تمویل جدید شروع شود تا منتظر مرحله نهایی نمانیم. دیروز این کار انجام شد و می‌خواهم از آقای اجمل احمدی خاصتاً ابراز امتنان کنم، چون زیادترین زحمت را درقسمت بخش عدلی  و در بخش اقتصادی کشید.

من می‌خواهم وزیر جوان و فعال خود را تبریکی بدهم که یک روز بعد از آنکه شورای ملی بر او اعتماد کرد، اینطور یک پروژه­ی بزرگ را افتتاح می‌کند. یاری صاحب مبارک باشد! اما از روزی که در وزارت رفته کار سرک‌ها به حرکت در آمده است. مبارک باشد! اما همراه مبارکی، توقع هم است یاری صاحب! مردم بادغیس توقع  به مراتب زیادتر دارند و کل افغانستان توقع دارند. از خواهران نیز خاصتاً می‌خواهم ابراز امتنان کنم؛ از کلماتی که شیرزاد صاحب رئیس امور زنان گفتند و از اظهارات جناب عزیز بیگ رئیس محترم شورای ولایتی.

موضوعات عمدۀ را که مطرح کردید من در چند بخش طبقه‌بندی می‌کنم. اول، تحول اقتصادی بادغیس است اما پیش از او، قیصار یامان یولی سیزلگه قتلق بولی!

قیصار- لامان به همه­ی تان مبارک! نقطۀ اول، اتصال بادغیس به حیث یک ولایت عمدۀ ترانزیتی است. شما از سرک نام گرفتید، از پروژه جدیدی که زیر دست گرفتیم یکی تان یاد نکردید، فضل خدا، ازین‌خاطر من یاد می‌کنم! همراه سرک، کنار سرک انشاالله تعالی در دو سال آینده شاهد این خواهد باشید که خط آهن از بادغیس بگذرد. امید است سفر من به کشور برادر ما ازبکستان را شاهد بوده باشید. بزرگ‌ترین کاری که ما روی دست داریم این است که مزار شریف-هرات را چطور از راه بادغیس وصل کنم و این، انشاالله تعالی به صورت بنیادی زندگی بادغیس و بادغیس‌یان را تغییر خواهد داد.

شبکۀ برق، آخرین بخش مالی‌اش دیروز همراه وزیر محترم خارجۀ ترکمنستان خلاص شد، برق به ولایت تان می‌آید، اصولی می‌آید و به مقدار کافی می‌آید.

مدیریت آب تان یک نقطۀ اساسی است، من یک هیئت جدید را تشکیل داده‌ام که تمام بندها را به صورت اساسی بررسی کنند و در ظرف چندماه بتوانیم که کار بندها را حرکت دهیم. دیدید که چند بند عمده را حرکت دادیم، هدف ما اینست که ما بتوانیم ۲۶ متر مکعب آب خود را که امروز بی‌صاحب می‌رود و بی‌مدیریت می‌رود، صاحب آب‌های خود شویم، آب ما آبروی ما است. بندر توره‌شیخ زیر کار جدی ما و برادر ما رئیس جمهور محترم ترکمنستان است. ما باید اول شرایط امنیتی بندر توره شیخ را فراهم کنیم و به مجرد که شرایط فراهم شد، ان‌شاالله کار توره شیخ را خواهیم دید.

هدف من این است که هر ولایت سرحدی دارای بندر باشد و بادغیس جزء اساسی این برنامه است. نقطه دیگری را که ذکر نکرده‌ایم اما ضروری است پلان‌گذاری شهری است، قلعه نو کافی نیست و باید بالای پلان آن تجدید نظر شود و من شاروال جوان قلعه نو را واقعاً تبریکی می‌دهم، از هشت شاروال گزیدۀ افغانستان است، جوان‌ترین شاروال، مبارک تان!

و از والی صاحب هم خاصتاً تشکر می‌کنم که یک فضای هم‌کاری و هماهنگی را به‌وجود آورده که تمام ادارات به صورت منظم کار می‌کنند امید است که دیده باشید که در یک مدت کم، رنگ قلعۀ نو تغییر کرده است.

دفعه قبل که من آمده بودم یک سرک قیر هم نبود و نه ۴۰۰ دکان آباد شده بود و والی صاحب را و تمام همکاران را و مخصوصاً ریاست زنان بادغیس را تبریک می‌گویم و من افتخار خواهد داشتم که این را افتتاح کنم امروز.

اما پلان گذاری یا در شهرها و یا در جای دیگر ضرور است و هدایت من به وزارت محترم شهرسازی این است که بالای پلان‌گذاری شهری آینده بادغیس هم کار جدی شروع شود.  چیزی دیگری که شما از پیش‌اش رنج بردید، اما در آینده یک نعمت بزرگ بوده می‌تواند انرژی بادی بادغیس است.

انرژی باد بادغیس مشهور است به شمشیر، در آینده میتواند به یک منبع انرژی مبدل شود، اقمار مصنوعی ایالات متحده تثبیت کرده که بادغیس و هرات از جمله نقاطی اند که در دنیا زیادترین مقدار انرژی باد را دارند. این را باید فراموش نکنیم که انشأالله در آینده از آن استفاده خواهد شد.

مهم‌ترین سرمایه بادغیس ارچه لیک و پسته لیک است و جناب رئیس شورای ولایتی من برای شما اطمینان می‌دهم که بالای ارچه، پسته و جلغوزه ما به صورت اساسی کار را در وزارت محترم زراعت شروع می‌کنیم که از یک طرف حفاظت شود و از طرف دیگر احیأ شود. یعنی بخش اقتصادی را اگر جمع کنیم، ما باید سرمایه‌های بادغیس را از نگاه ترانزیت، از نگاه زراعت و معادن و صنایع باید انکشاف دهیم.

و اما بندر یک نقطه اساسی است و مثالی که می‌خواهم بدهم مثال نیمروز است، وقتی من وزیر مالیه بودم، نفوس زرنج هشت هزار نفر بود، پل ابریشم را ساختیم، سرک را وصل کردیم و امروز نفوس زرنج بیشتر از ۲۵۰ هزار نفر است و از ۳۴ ولایت افغانستان در آنجا هستند. بادغیس باید یک آینده تجارتی داشته باشد و انشاالله تعالی بالای بندر توره شیخ و دیگر نقاط کار بنیادی خواهیم کرد.

و نقطه دوم بالای امنیت است، رئیس صاحب شورای ولایتی در مجلس امنیتی تشریف داشتند. هدایت من برای قوماندان صاحب لوا و تمام اراکین این است که حفظ وضعیت فعلی کافی نیست. وقتی که ۵۵ کیلومتر سرک از درۀ بوم بسته باشد، وقتی که به چند ولسوالی ما رفت و آمد کرده نتوانیم، این را حفظ وضعیت گفته نمی‌توانیم. ازین لحاظ هدایت واضح من این است که سال آینده سال دفاعی بوده نمی‌تواند و سال آینده باید به سال پیشرفت بدل شود. معین صاحب وزارت محترم دفاع جناب هلال صاحب، معین صاحب امنیت ملی، معین صاحب وزارت داخله همه تشریف دارند و این‌ها یک پلان منسجم امنیتی را خواهند ساخت که انشاالله تعالی در چوکات آن ما بتوانیم آرزوهای شما را آماده کنیم. یک دو ماه مرا وقت دهید که با پلان مشخص بیایم، من عادت دارم که وعده نمی‌کنم تا که عمل نکنم.

اما دامنیت په  برخه کې زه د ولس همکاری غواړم، له ولس نه څرنګه همکاری غواړم؟  لطفا هغه ستونزې چې تاسو خپله ایجاد کړی دی حل یې کړئ، دا په دې نه کېږی چې هر کار دولت وکړی، د ا نه شی کېدی چې هم غازی یوو، هم شهید یوو او هم سالم وغانم کور ته راشو، ولس دې لاس راکړی زه به شپږ قدمه کېږدم، ولس دې ماته لارهوښیی زه به یې په لېمو پاکه کړم، اما ضرور ده چې مونږ پر بادغیس باندې په بنیادی توګه کار وکړو.

 ومشارکت تنها به سطح ملی مطرح نیست، بلکه مشارکت به سطح ولایات هم مطرح است. همه بادغیسیها در بادغیس شامل هستند، هیچ بادغیسی از بادغیسی دیگر کمتر نیست و هیچ بادغیسی از بادغیسی دیگر برتر نیست. برای بیگ صاحب هدایت واضح من است، رئیس محترم عمومی ارگان‌های محل که نوع مشارکت را به صورت بنیادی تنظیم نماید. هم به سطح ملی و هم به سطح ولایات. ځکه که ولس لاس را نه کړی زه یې څنګه وکړم! دا خو په زور نه کېږی، امنیتی او دفاعی قوا ته هم ګورئ و میخواهم از شهامت و فدا کاری قوای امنیتی و دفاعی ما از صمیم قلب تشکری نمایم!

نقطهی را که خدمت شما می‌گویم  قوای خاص ما دو چند شد، دو چند می‌شود، قوه هوایی ما سه چند می‌شود، امکانات برای تان فراهم می‌شود. دیدید که دفعه اول هلیکوپتر آمد،دیدید که امکانات آمد، اما مدیریت آن کار اساسی ما است و در قسمت قوای سرحدی که یکی از عمده‌ترین موضوع برای ما همرای همسایه بسیار نیک ما ترکمنستان، حفظ این سرحد است. این سرحد باید به سرحد دوستی و همکاری همه‌جانبه تبدیل شود و این مژده را من می‌دهیم که برای خمیاب و قرقین و همچنان تورغوندی و بادغیس برق مستقیم از ترکمنستان خواهد آمد اما منتظر شبکه نباشیم، این برق تامین می‌شود. ترکمنستان همسایه نیک ما است، اما مردم باید همکار باشند.

اگر ولسوالی‌های سرحدی را می‌خواهیم انکشاف بدهیم، سرحد باید مصئون باشد. همکار‌های ما کشورهای همکار ما مثل ترکمنستان و ازبکستان باید خود را در خطر نبینند، افغانستان را به یک فرصت ببینند و انشالله و تعالی اینها می‌بینند. بخش محافظت عامه جناب یاری صاحب برایم اطمینان داد که معاش‌های شان در حال اجرا است. اما نقطه‌ی را که امروز صبح هم هدایت دادیم وضعیت قرارداد‌‌ی‌ها در مقابل پولیس ما و اردوی ما قابل قبول نیست. هم معیین صاحب ارشد را هم معیین صاحب امنیتی هلال صاحب را هدایت دادیم که همه قراردادی ها از سر بررسی می‌شوند، اگر در یک جای امکانات به صورت اساسی  امکانات به صورت اساسی نرسید نه تنها قرارداد نخواهد کردند تا ابد  قرارداد نخواهند گرفت و به محکمه کشانیده خواهند شد.

نقطه دیگر شما معلومدار بر سر قوای بشری است. از نقش زنان گرفته تا نقش جوانان، عمده ترین کارهایی را که من در پیشرو دارم اصلاحات وزارت محترم معارف و تحصیلات عالی است. وضعیت فعلی معارف مورد قبول من نیست و در هفته های آینده تا حال من شش جلسه حداقل بر سر وزارت محترم معارف گرفته ام، تا اول بهار ده جلسه دیگر اگر ضرورت باشد من می‌گیرم که یک معارف اصلاح شده در خدمت مردم افغانستان قرار گیرد و از خاطر تحصیلات عالی و معارف  باید اصلاحات اساسی را انجام بدهیم.

چیزی را که امروز در مکاتب و پوهنتون‌های ما تربیه می‌کنیم مملکت ضرورت ندارد و چیزی را که ما می‌خواهیم اینها تربیه نمی‌کنند، بیکاری از خاطر این نیست که کار وجود  ندارد، صد ها نفر خارجی را میاورید که کار برای شان بدهید. تربیه به صورت اساسی صورت نگرفته از این‌رو من می‌خواهم حداقل در هر ولسوالی افغانستان یک لیسه تخنیکی وجود داشته باشد تا ما بتوانیم اولاد های خود را برای آینده تربیه کنیم. و همچنین در قسمت فرهنگ شاعر ملی ما لیوال صاحب وجود دارند  چند حماسه را نوشته کردند و امید است در حماسه های آینده شان نیزک بادغیسی هم شامل باشد.

در قسمت آخر، چند تقاضای مشخص بود: اول، باغ زنانه را جناب صاحب گفتند که ده جریب زمین می‌دهند، مصرف اشرا من میدهم. در مسجد جامع جناب رئیس صاحب شورای ولایتی طرح خود را برای اضافه‌نمودن اش بیاورید، بر سر چشم! و شبکۀ آب و بند آب که موضوع را جناب سنگین صاحب گفتند و شما گفتید، دا مو په سترګو! نور شیان ما په دقت یادداشت کړل، ما یو شی زده کړی دی، جناب خان صاحب که لس شیان را نه وغواړئ او نهه یې وکړم، بیا مې ټینګ نیسې چې لسم دې ولې ونه کړ. نو زه اوس پوه شوی یم، ترتیب زمونږ او تاسې قرارداد به دا وی چې زه به ستاسې  خبرې واورم چې عمل مې وکړ بېرته درته اطلاع درکوم.

من امروز نه تنها به مردم شریف بادغیس، به تمام مردم افغانستان تبریک میگویم! این پروژه یکی از بزرگترین پروژه های ملی ما است. نن افغانستان سره تړلی نه دی، برق ته وګورئ، نهه مختلفې د برق شبکې دی، حلقوی سړک چې نه وی افغانستان سره تړل کېږی نه، نو زمونږ او تاسې ټولو هدف دا دی چې  یو واحد ملت، یو واحد اقتصاد ته ضرورت لری، مونږ احساسات لرو، ګډ تاریخ لرو، ګډ دین لرو، عقیده لرو، عزت لرو، اما د اقتصاد له نظره سره تړل شوی نه یوو. پس لازم است که این پروژه حیاتی در سر تاسر افغانستان انشالله و تعالی استتقبال شود، مثلی‌که استقبال می‌شود. تکمیل کردن آن به دوش یاری صاحب است، از یاری صاحب دوام‌دار گزارش می‌خواهیم که این را تکمیل نماید و برشنا و شرکت آب رسانی، وزارت آب و برق و تمام وزارت های دیگر کارهای لازمی را انجام بدهند و به حیث نمایندۀ خاص بادغیس این افتخار را که برایم شما دادید،شما دو چند از این‌ها مواظبت خواهید کرد.

یشه سون افغانستان، زنده باد افغانستان، تل دې وی افغانستان! پاینده باد مردم شریف بادغیس!

شریک کولShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0