د ۱۳۹۸ تعلیمي کال د پیل په مراسمو کې د افغانستان د اسلامي جمهوریت د جمهوررئیس محمد اشرف غني د وینا بشپړ متن

د ۱۳۹۸ تعلیمي کال د پیل په مراسمو کې د افغانستان د اسلامي جمهوریت د جمهوررئیس محمد اشرف غني د وینا بشپړ متن

بسم الله الرحمن الرحیم

هم‌‌مسلکان عزیز، معلمین گرامی کشور، خانوادۀ معارف، شاگردان بسیار عزیز، اعضای محترم کابینه، مهمانان بسیار گرامی ما، نمایندۀ بانک داکتر صاحب چوهدری، سفیر صاحب  جاپان، تمام مهمانان خارجی ما، جناب لوی‌څارنوال صاحب، جناب ارغندی‌وال صاحب، جناب محمدخان، جناب مسلمیار صاحب، بانوی اول کشور، اولتر از همه تحفه‌ی پیشوای بشریت را خدمت تان تقدیم می‌کنم.

السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته

 بهترین لحظات من به حیث رئیس‌جمهور وقتی‌است که اطفال مکتب در ارگ می‌آیند یا وقتی که من به ولایت‌ها می‌روم، در میدان هوایی از طرف این اولادهای زیبای ما پذیرایی می‌شوم. چرا؟ چون این‌ها همه‌ی ما را که امروز مسئول امور هستیم متوجه یک سوال بنیادی می‌سازند، ۱۰سال بعد از امروز، ۲۰ سال بعد از امروز،۳۰ سال بعد از امروز، این رهبران آیندۀ افغانستان با کدام ظرفیت، با کدام تعهد ملی و با کدام دیدگاه این کشور عظیم را اداره خواهندکرد؟

درچهره‌ی این‌ها من امید را می‌بینم، در کردارشان اعتماد به‌نفس را می‌بینم و مخصوصاً اعتماد به‌نفس دختران ما موجب افتخار عظیم این ملت است. به استادان گرامی الازهر هم خوش‌آمدید می‌گویم که همکار ما هستند.

نو له دې نظره نن ورځ ماته خاص د افتخار ځای دی چې د نوی تعلیمي کال مبارکي ټولو وطنوالو، د معارف  منسوبینو، شاګردانو ، د زده کوونکو مېندو او پلرونو او په تېره بیا هغو کابو یو میلیون ماشومانو ته ورکوم چې په اول ځل مکتب ته ځي او د خپل ژوند یوه بختوره مرحله پیلوي.

جناب وزیر صاحب معارف، تمام همکاران عزیز، امید است که روز اول یک ریشه‌‌ی عظیم را در بین این شاگردان عزیز یک میلیونی ما ایجاد کند که مکتب را وسیله‌ی افتخار، مثلی که این ترانه می‌گوید، وحدت ملی افغانستان بدانند، نه اینکه دوباره به خانه بروند و بگویند که خداناکرده من مکتب نمی‌روم.

غواړم خپلې خبرې د معارف په برخه کې په تر سره شویو عمده کارونو یا هغه څه چې د تر سره کېدو په حال کې دي ، پیل کړم.

هموطنان گرامی!

من سال گذشته در مورد اعمار ساختمان برای ۶۰۰۰ مکتب یادآوری کرده بودم. در این برنامه‌ی بزرگ که از نگاه حجم در تاریخ معارف افغانستان بی‌نظیر است، یک اندازه چالش‌های هماهنگی به وجود آمد، اما الحمدالله مشکلات تا حد زیادی حل شده و اکنون به  شما هم‌وطنان عزیزم گفته می‌توانم که کار اعمار ۱۲۰۰ مکتب ادامه دارد. از وزیر صاحب محترم انکشاف دهات از صمیم قلب برای اعمار ۱۷۰۰ مکتب که شروع شده یا درهمین هفته شروع می‌شود و از جناب وزیر صاحب معارف و دیگر همکاران ابراز امتنان می‌کنم، به همه والدین مبارک باشد.

 در مجموع در سال جاری پول برای اعمار ۲۷۰۰ مکتب تهیه و اختصاص داده شده است. از داکتر چوهدری و همکارهای‌شان در بانک جهانی، سفارت محترم جاپان و دیگر همکاران ما، ابراز امتنان می‌کنم.

به‌این ترتیب در جریان سال روان ۲۷۰۰ تعمیر مکاتب تکمیل خواهد شد و برای مکاتب باقی‌مانده در سال روان، منابع را فراهم خواهیم کرد. واضح است که فراهم‌نمودن بودجه و امکانات برای اعمار ۶۰۰۰ مکتب کار آسانی نیست، اما جای شکر است که برای رسیدن به این هدف، در سال۱۳۹۷ گام‌های اساسی برداشتیم و اکنون مرحله‌ی تحقق کامل آن فرارسیده است.

برای اینکه مشکلات هماهنگی وجود نداشته باشد، بعد از این صلاحیت تعیین مکاتب در مشوره با ولایات، به وزارت محترم انکشاف دهات تفویض می‌شود و به تمام ولایات هدایت واضح من این‌است که به تعیین زمین اولویت بدهند. مشکلات زمین اگر ایجاد می‌شود، آینده‌ی اولاد ما را در خطر می‌اندازد، ضرور است و برای ارگان‌های محل هدایت واضح من است و همچنین ادارۀ امور که ترتیب نمایند.

در بخش معارف یک خبر خوش دیگر این‌است  که برای استخدام هزاران معلمین جدید زمینه فراهم شده است، جناب نادری صاحب، ۱۱۰۰۰ افراد جدید توسط امتحان کمیسیون اصلاحات اداری کامیاب شده اند، در این هفته تعیین شان به حیث معلمین شروع می‌شود و به زودترین فرصت تکمیل می‌شود. به تمام این استادان من تبریکی می‌دهم و به خانوادۀ معارف.

یک خبر خوش دیگر در خصوص ارتقای ظرفیت معارف دارم. در نتیجۀ همکاری مشترک میان وزارت‌های تحصیلات عالی خواجه‌عمری صاحب و معارف، در مدت پنج سال تمامی معلمین، دارای تحصیلات عالی خواهند شد. در این‌مدت تقریبا ۱۰۰هزار معلم چهارده‌‌پاس در جریان  خدمت، مدرک لیسانس می‌گیرند، در حدود ۵۷ هزار معلم دوازده‌‌پاس در جریان خدمت، حد اقل تحصیلات شان را تا صنف چهاردهم خواهند رسانید. مرحلۀ اول این برنامه پنج‌ساله آغاز شده است و امسال هزاران معلم از آن استفاده می‌کنند.

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در همکاری با ادارۀ تنظیمات خدمات مخابراتی(اترا) برای تجهیز مکاتب که یک نمونه اش را در این‌جا می‌بینید، با لابراتوارهای کمپیوتر و اتصال آن به شبکۀ انترنت، پلان منظمی طرح نموده که در حال تطبیق می‌باشد. این پلان در سه مرحله ترتیب گردیده که مرحلۀ اولی آن در سال ۱۳۹۷ عملی‌شده و مراحل دوم و سوم آن طی سال جاری تطبیق می‌شود.

 در مرحله اول به تعداد ۱۱۵ باب مکتب در ۹ ولایت کشور به شبکۀ فایبر نوری وصل گردیده است و از جمله ۳۱ مکتب با لابراتوارهای کمپیوتر تجهیز و بندویت انترنت برای‌شان تهیه شده است.

در دو مرحلۀ دیگر که قرار است امسال اجرا شود، به تعداد ۱۲۹۰ باب مکتب به شبکۀ فایبر نوری وصل می‌گردد که در نتیجه، زمینه برای ایجاد لابراتوارهای کمپیوتر نیز مساعد خواهد شد. یک‌هزار لابراتوار کمپیوتری از کمک کشور دوست ما هندوستان تهیه می‌شود و برای مکاتب فراهم می‌شود، اما هدایت من برای وزارت مخابرات و اترا این‌است که به زودترین فرصت تمام مکاتب افغانستان به شبکۀ انترنت از راه شبکۀ فایبر نوری و یا از راه اقمار وصل شوند. معارف ما دو قرن پیش بوده نمی‌توانند، اتصالات حتمی وضروری است و این درسال ۱۳۹۸ اولویت کاری تان باید بوده باشد.

در بخش معارف پیشرفت مهم  دیگر این‌است که در سال جاری، کتاب‌های درسی به گونۀ مکمل انشاءالله به دسترس متعلمین مکاتب قرارداده می‌شود.  ۲,۱۲ میلیون جلد کتاب مکاتب چاپ شده و۳۷ میلیون کتاب دیگر درجریان پروسۀ تدارکاتی قرار دارد که عنقریب این پروسه تکمیل و چاپ آن آغاز خواهد شد. در سال جاری ما خواهیم‌توانست برای بار اول به شاگردان تمامی مکاتب کشور، کتاب‌های درسی‌شان را به گونۀ مکمل برسانیم، به هریکی از شاگردان تبریک می‌گویم.

این کتاب‌ها برخلاف گذشته در مطبعه‌های داخلی افغانستان با کیفیت خوب چاپ می‌شوند. این اقدام به انکشاف صنعت چاپ کمک می‌کند و تقویت صنعت چاپ، به نوبه‌ی خود در انکشاف علم و معارف و معرفت تاثیر مستقیم دارد. از سکتور خصوصی افغانستان برای سرمایه‌گذاری دربخش چاپ و چاپ‌خانه‌های عصری ابراز تشکر می‌کنم و امید است که وعده های خود را به صورت کامل همراه محصلین عزیز ما به انجام برسانند.

د معارف په نصاب باندې ښه کار روان دی چې د کتابونو د کیفیت بهتري، د تدریسي کتابونو د شمېر کموالی، قابلیت محوري او د یووېشتمې پېړۍ له غوښتنو سره سمې زده کړې یې عمده اهداف دي. په دې لړ کې یوه مهمه خبره دا ده چې د معارف او جومات رابطه باید لا ټينګه شي. معارف له تجویده رانیولې د مدرسو تر نصابه پورې په ډېرو برخو کې د علماوو مرستې ته اړتیا لري. له نېکه مرغه د ارشاد، حج او اوقافو په وزارت کې د عرفاني موضوعاتو لپاره اوس یو نوی معینیت لرو. اسلامي عرفان چې د اخلاقي مکارمو او انساني فضایلو ډېره لویه خزانه ده او دغه خزانه په پېړیو پېړیو زموږ په ادب او فرهنګ کې خوندي شوې ده، زموږ د معارف د غنا لپاره ډېر څه لري.

فرهنگ هم‌پذیری ما از فرهنگ عرفانی ما  گرفته شده و ضرور است که تمام شاگردان ما به‌صورت اساسی، موضوعات عمده‌ی اخلاقی را تنها درچارچوب سیاسی که برای این ملت مطرح است، یعنی چارچوب دین مبین اسلام پیش ببرند. ایمان جزء وطن‌دوستی ما است و محبت به وطن یک فریضه‌ی دینی ما است، از این جهت ضرورت واضح داریم که گذشته‌ی خود را درک کنیم درحالی که مولانا در انگلیسی اینقدر خواننده دارد که زیادترین شاعران انگلیسی زبان ندارند، خود ما هنوز مولانا را نمی‌شناسیم. نامش را می شناسیم، افکارش را درک نمی‌کنیم و ضرورت واضح است که ما افکار اساسی شخصیت‌های بزرگ علمی و فرهنگی خود را بشناسیم.

د عرفاني معینیت او د معارف وزارت تر منځ همکاري به زموږ د معارف کتابونه لا غني او د معارف او جومات رابطه به لا مضبوطه کړي.

 دلته غواړم یوې بلې خبرې ته هم اشاره وکړم او هغه په مکتبونو کې د خشونت موضوع ده. معین صیب ارشد امنیتي سادات صیب له تاسې نه مننه کوم او د ټولو امنیتي او دفاعي قواو دوامدراه قرباني موږ ستایو او پرې ویاړ کوو اما یوه بله موضوع موږ ته مهمه ده چې اوس زموږ د ملي امنیت یوه اساسي موضوع ده، دا خبره باید په وضاحت سره وکړم چې په ښوونځیو کې نه له زده کوونکو او نه له استادانو سره خشونت د تحمل وړ دی.

والدین باید په مکتبونو کې د خپل اولاد د پوره مصئونیت احساس ولري. موږ سږ کال د دې وضعیت د بدلانه لپاره عملي اقدامات په نظر کې لرو. د شاګرد ځورول یا د ناحقه نومرو د اخیستلو لپاره د استاد او مدیر تهدیدول باید، زموږ په مکتبونو کې ختم شي. هر څوک چې استادان یا محترم مدیران یا د معارف د کورنۍ غړي تهدیدوي ما شخصا تهدیدوي او دا ماته د منلو وړ نه ده.

حضار گرامی!

اعمار مکاتب، آماده سازی کتاب‌ها، افزایش تعداد معلمین و فراهم‌نمودن زمینۀ تحصیل برای آنان، به‌خاطر این‌است که کیفیت معارف ارتقا یابد و هدف از کیفیت خوب این می‌باشد که مکاتب ما در قرن ۲۱ جهت رفع نیازمندی‌های جامعه، قوه‌ی بشری لازم را آموزش بدهند. کیفیت تنها به وسایل نمی‌شود، بلکه ارادۀ جمعی می‌خواهد. جای خوشبختی‌است که شماری از مکاتب با کیفیت تعلیمی بسیار خوب داریم و همچنین جامعۀ مدنی افغانستان قدم‌های بزرگی در این بخش برداشته است، اما در اکثرموارد، وضعیت مطلوب نیست، مخصوصاً در بخش همکاری جامعۀ مدنی با وزارت محترم معارف، باید سرعت کار بیشتر شود. از نقاط مختلفی که سرش تمرکز کرده بودیم، جناب وزیر صاحب در این‌جا پیشرفت هنوزهم بطی است و امید است که فرهنگ هم‌پذیری و همکاری جامعۀ مدنی را نقش‌اش در تعلیم و تربیه و همچنان سکتور خصوصی را لازم و ملزوم  سکتور دولتی است و در اینجا باید یک وفاق کامل به وجود بیاید، مثلی که در بخش همکاری بین مکاتب و مدارس باید صورت بگیرد.

سوال اینجاست که به‌خاطر بهترشدن کیفیت مکاتب از کدام طریقه‌ها استفاده شود؟ مکاتب موفق چه ابتکاراتی کرده اند؟ همچنان برای بهترشدن کیفیت آموزش، از خانواده‌ها گرفته تا رسانه‌ها و بخش‌های مختلف اجتماع چه کارهای را می‌توانند انجام دهند؟

ما باید به این پرسش‌ها پاسخ پیدا کنیم که کودک امروز، بعد از ۱۸ سال دارای چه مهارت‌های خواهد بود؟ این کودک چگونه باید آموزش ببیند که در قرن ۲۱ و در زمان تکنالوژی پیچیده برای خود و جامعه اش مفید واقع شود و صاحب تخصص واقعی گردد؟

در اینجا من اعلان می‌کنم که ۱۰ جایزه برای بهترین مکاتب سکتور خصوصی باشد، سکتور دولتی باشد، بهترین معلمین و بهترین کتب اعلان می‌شود و رقابتی می‌شود که تا درسال صدم استقلال افغانستان، ما بتوانیم واقعاً دهۀ معارف را که شما پیشنهاد کردید، تجلیل کنیم.

 افغانستان  په زرګونو کلونو کې د تمدنونو په څلورلاره کې واقع وو. دغه خاوره د مدنیتونو د ودې زانګو او د فکرونو د تبادلې ساحه وه. موږ باید زده کوونکو ته خپل تاریخي هویت وروپېژنو او دا ورته ووایو چې ایا دفاعي هویت غواړئ که ارتباطي هویت؟ اوس که د خپل تېر تاریخ برعکس، ځانونه منزوي کړو او له شاوخوا نړۍ سره ارتباطات قطع کړو، نو په خپل لاس به مو د خپلې ودې او سوکالۍ مخه نیولې وي. دا ملک په خپل زرین تاریخ کې د ارتباطاتو ملک وو او دې ملت د خپل هېواد له جغرافیایي موقعیته ډېره ښه استفاده کوله. لکه څنګه چې تاریخ او خپل جغرافیایي موقعیت راته وایي، زموږ آینده زموږ له ګاونډیو سره ده او له همدې کبله دا ډېره ضرور ده چې په علمي مرکزونو کې خپل ګاونډي، خپله سیمه او خپل نړیوال همکاران وپېژنو او له نورو سره په خپلو توپیرونو او اشتراکاتو پوه شو.

آیا جای تأسف نیست که در سالی ۱۰ کتاب سر همسایه های ما نشر نمی‌کنیم، آینده‌ی ما با جهان بسته است، ما باید هرهمسایه‌ی خود را از آن‌ها بهتر درک کنیم، منافع مشترک را محور قرار بدهیم و همچنین همراه دنیا سیاستی را در پیش بگیریم که موجب همکاری و اتفاق شود. در قلب آسیا قرارداریم، این موقعیتی را که خداوند جل‌شأنه به‌ ما داده باید به بهترین فرصت برای مردم خود بدل کنیم. تعداد معادن ما، ثروت نهفتۀ معادن ما، از سه هزار میلیارد دالر تجاوز می‌کند، اما اگر اتفاق نداشته باشیم، تمرکز نداشته باشیم و سرمایۀ بشری نداشته باشیم، هنوزهم گرسنه خواهیم ماند. بهترین آب‌های منطقه را داریم، زیادترین واردات غذا را داریم، این ضرورت به یک طرح واضح اتکاء به خود و پیشرفت اقتصادی دارد، از این جهت ضرور است که معارف ما نقطۀ مرکزی تفکر شود و هم‌چنان تعلیمات عالی ما.

در این بخش یک خبر خوش دارم که نظر به کوشش بالاکرزی صاحب، وزیر تحصیلات عالی و داکتر صاحب قیومی، یکی از مهمترین پوهنتون‌های دنیا، پوهنتون آی آی تی مدراس موافقه کرده که تمام نصاب انجنیری خود را درخدمت تمام پوهنتون‌های افغانستان قرار خواهدداد و فارغ التحصیل‌های افغان خواهند توانست که رأسا شهادتنامه‌های شان از پوهنتون مدراس قبول شود. این یک قدم بزرگ است و انشاءالله تعالی روزبه‌روز در این بیشتر خواهیم رفت و در اینجا چون جناب سفیر صاحب جاپان حضور دارد، باید اولویت‌بندی شود، وقتی من وزیر مالیه بودم، وزیر محترم خارجۀ جاپان به افغانستان تشریف آورد، بعد از جنگ دوم جهانی هفت ساله بوده، در هفت سال آینده بعد از آن، هرسال دو پیرهن، یک یا دو جوره بوت داشت، مکتب آباد نبود، اما کیفیت نهایت بلند بود. مسئله۶۰۰۰ مکتب، مسئله‌ی مشکل دوامدار را که زیر باران هستیم و زیر آفتاب هستیم حل می‌کند، اما کیفیت به دست شما است وزیر صاحب، به دست همکاران ما است، کیفیت مورد توجه اساسی تاحال قرار نگرفته، قسمی که شما گفتید، ضرورت بسیار واضح است که تمرکز ما سر کیفیت باشد.

امروز هنوزهم بدبختانه چیزی را که معارف ما تولید می‌کند موجب بیکاری می‌شود و سر این نسل عظیم ما یک ظلم عظیم است. معارف ما تکرار قرن ۱۹و۲۰ اروپا و امریکا بوده نمی‌تواند، باید یک طرح ابتکاری برای شرایط قرن ۲۱ در افغانستان که هم با فرهنگ ما و هم به ضروریات و آیندۀ ما کار دارد، باید ایجاد شود. بهترین مغزهای این جامعه را لطفا انسجام دهید، هرنوع کمک و پشتیبانی را که از حکومت می‌خواهید، من در خدمت تان هستم و تمام دولت در خدمت تان است.

ثبات، گمشدۀ بزرگ ماست و ما برای پیدانمودن این گمشده نیز به معارف با کیفیت نیاز داریم تا در نتیجه‌ی آن، قوۀ بشری با ظرفیت داشته باشیم. من که در چهاردهم سنبلۀ ۱۳۵۸ برای گرفتن دکترایم از افغانستان بیرون شدم تا آن هنگام کلمۀ ثبات درجامعۀ ما رایج نبود، اما در سال ۱۳۶۶ در یک گفتمان رادیوی در بی بی سی ناگهان متوجه شدم که این کلمه در بحث‌های سیاسی افغانستان،  به یک واژه‌ی اصلی و کلیدی بدل شده است. برای رسیدن به ثبات، چنانچه به تحکیم وحدت ملی و حاکمیت قانون نیاز است، همانگونه به قوای بشری کافی ضرورت است. این سرمایه زمانی به دست می‌آید که معارف ما از کیفیت لازم برخوردار باشد.

  له دې فرصته په استفادې سره  غواړم د روان هجري شمسي کال یو خصوصیت ته اشاره وکړم. سږ کال د افغانستان د استقلال سلمه کالیزه ده. دا یو حقیقیت دی چې یو ملت د خپل استقلال د واقعي تکمیل لپاره دې ته اړتیا لري چې په خپلو پښو ودرېږي او د نورو له احتیاجه راووځي. دې مقصد ته د رسېدو لپاره تر هر څه اول فکر پکار دی. لکه څنګه چې مو وویل افغانستان ته الله تعالی ډېر نعمتونه او ثروتونه ورکړي دي. له دغو ثروتونو او منابعو څخه د استفادې لپاره فکر او ابتکار ته اړتیا ده.

د افغانستان د لېسو او پوهنتتونو له ټولو زده کوونکو او محصلانو غواړم چې د هېواد د استقلال د سلم کال په ویاړ د خپلو کلیو، بانډو، ولسوالیو، ولایتونو او یا ټول هېواد د انکشاف او بهترۍ یا معرفي  لپاره داسې لیکنې وکړي چې له کتابونو د را اخیستل شویو خبرو تکرار نه، بلکې د دوی د خپلې تجربې او مشاهدې په اساس نوي څه پکې وي. سلو بهترینو لیکنو ته به جایزه ورکړل شي او خپرې به شي. همدارنګه بهترینو ترانو ته به هم جایزې ورکړل شي. د معارف وزارت او له عالي تحصیلاتو وزارت څخه مې غوښتنه ده چې له زده کوونکو او محصلانو سره په دې برخه کې جزئیات شریک کړي.

در قسمت زندگی معلمین محترم دو نکتۀ اصلی، در سه ماه آینده با یک طرح واضح برای حل مشکل مسکن قابل استطاعت، تمام حکومت سر آن مصروف است، ضرب‌الاجل من مخصوصاً برای وزارت  امورشهرسازی و اراضی، مشکل زمین تا حد زیادی حل شده، مشکل تهیۀ شهرک‌ها به صورت اساسی در سه ماه، ما باید برای معلمین محترم یک جواب واضح وقابل اعتبار بدهیم و مسئله معاشات زیر بررسی گرفته می‌شود. نکتۀ کلیدی ما ازدیاد عواید است، از هرمعلم خواهش من این‌است که در مبارزه با فساد پیش‌قدم شود، بدبختانه دولت افغانستان با وجودی‌که۹۰٪عواید خود را در ظرف چهارسال گذشته زیاد کرد، هنوزهم تنها ۳۵٪عوایدی را که باید جمع کند، جمع‌آوری نمی‌کند. معاشات ما از کمک بین‌المللی زیاد شده نمی‌تواند، زندگی ما به یکدیگر ارتباط واضح دارد، چرخش چرخ اقتصادی ما باید سریع‌تر شود و فساد اداری مخصوصاً دزدی از عواید، دزدی از معلمین است، دزدی از متعلمین است. باید یک حشر سراسری ملی را برای مبارزه بر ضد این پدیدۀ شوم اعلان کنیم و در این چارچوب، ما با یک طرح واضح می‌آییم که معلمین محترم ما انشاءالله تعالی با اعتماد کامل کار خود را پیش ببرند.

در اخیر یکبار دیگر، فرارسیدن سال نو را برای همه تبریک می‌گویم و از معلمین و متعلمین عزیز خواهش دارم تا شاگردانی را که تازه به مکاتب پا گذاشته اند، مورد توجه خاص قرار دهند و نوازش دهند. به وزارت صحت عامه هدایت من این است که تمام متعلمین جدید را که می آیند، کلینک‌های سیار را برای‌شان ایجاد کنند تا این‌ها زود بررسی شوند و با صحت کامل به این جامعه کار کنند.

زنده باد افغانستان

یشه‌سن افغانستان

تل دې وي افغانستان

ژوندۍ دې وي د معارف رڼا